Skip to main content

Jak często można robić botoks?

Botoks jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Przynosi szybki efekt odmłodzenia, jednocześnie zapewniając skórze prewencję przeciwzmarszczkową. Wiele osób, które poznały cudowne działanie toksyny botulinowej, chce skorzystać z niej ponownie. Jak często można robić botoks?

Co to jest botoks?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak często można robić botoks, wyjaśnimy czym on właściwie jest i jak działa.

Botoks to popularna nazwa preparatów z toksyną botulinową typu A (botuliny). Stosuje się je w medycynie od ponad pół wieku. Botoks jest sprawdzonym i dokładnie przebadanym środkiem iniekcyjnym przeznaczonym zarówno do zabiegów estetycznych, jak i medycznych.

Z pomocą botoksu można nie tylko wygładzić zmarszczki i zliftingować skórę, lecz również wyleczyć bruksizm, nadpotliwość oraz wiele innych schorzeń. Botulina znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycznych. Oprócz medycyny estetycznej to także m.in. neurologia, okulistyka, stomatologia.

Jak działa botoks?

Botoks podaje się metodą iniekcji. Preparat z odpowiednią dawką toksyny botulinowej wstrzykuje się w wybrane partie twarzy, aby zablokować przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, ograniczyć kurczliwość wybranych mięśni i uzyskać efekt miejscowego wygładzenia skóry.

Jak dokładnie działa botoks? Cząsteczki botuliny są bardzo podobne do receptorów obecnych na włóknach nerwowych, dlatego łatwo do nich przylegają. Na błonie okalającej te włókna znajdują się białka SV2C, z którymi toksyna botulinowa typu A wiąże się w chwili uwalniania acetylocholiny. Jest to  neuroprzekaźnik nerwowo-mięśniowy, który wpływa na pracę komórek mięśniowych i wywołuje kurczenie się i rozkurczanie mięśni.

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny, co prowadzi do zablokowania funkcji motorycznych płytki nerwowo-mięśniowej. W efekcie dochodzi do zwiotczenia mięśni, zlikwidowania istniejących zmarszczek i zapobiegania powstawaniu nowych. Działanie botoksu jest czasowe. Utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Regularne wykonywanie zabiegów z botuliną pozwala złagodzić objawy starzenia skóry. To jedna z najlepszych metod anti-age. Jak często z niej korzystać?

Jak często robić botoks?

Ze względu na działanie botoksu zabieg w danym obszarze można powtórzyć dopiero po upływie trzech miesięcy. Z każdą kolejną iniekcją okres karencji będzie stopniowo się wydłużał. Jednak przeważnie jeden zabieg powtarza się co 8-12 miesięcy. To pozwala utrzymać atrakcyjny wygląd skóry i ochronić ją przed pogłębieniem zmarszczek mimicznych. Osoby, które chcą korzystać z działania botoksu częściej, mogą wypróbować zabieg baby botoks, podczas którego podaje się metodą mezoterapii toksynę botulinową w niskim stężeniu – dlatego można stosować ją w krótszych odstępach czasu.

Warto przy tym zaznaczyć, że plan zabiegowy zawsze ustalany jest indywidualnie. Zalecenia do wykonania kolejnych iniekcji z botuliny zależą bowiem od kondycji skóry oraz wieku. Najlepsze efekty botoksu uzyskuje się u osób poniżej 50. roku życia. Po przekroczeniu tej cezury lepiej sprawdzą się inne metody odmładzania, a botoks może być doskonałym ich uzupełnieniem.

Regularne wykonywanie botoksu to świetny sposób na świadomą pielęgnację skóry. Warto z niego skorzystać! Prawidłowo wykonany zabieg zapewnia naturalne odmłodzenie bez efektu maski i skuteczną prewencję przeciwzmarszczkową. Ponieważ jednak podanie iniekcji prowadzi do przerwania ciągłości skóry, zabieg może wykonać wyłącznie lekarz. Wykonując botoks u specjalistów z Kliniki Miracki, jesteś w dobrych rękach! Więcej informacji o botoksie znajdziesz na stronie: https://mirackiclinic.com/toksyna-botulinowa/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0