Skip to main content
toksynabotulinowaefekty

Jak długo działa botoks?

Botoks to popularny iniekcyjny zabieg medycyny estetycznej, który znany jest przede wszystkim ze swojego odmładzającego działania. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w mięsień mimiczny twarzy skutecznie likwiduje nawet głębokie zmarszczki. Metodę tę stosuje się również w celu leczenia nadpotliwości, zgrzytania zębami, a nawet migrenowych bólów głowy. Jak długo utrzymują się efekty terapii i jak często można ją powtarzać. Poznaj opinię naszych ekspertów.

Botoks – co to jest i jak działa?

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, to substancja powszechnie stosowana w medycynie estetycznej. Jej zastosowanie jest szerokie. Umożliwia redukcję zmarszczek mimicznych umiejscowionych w różnych miejscach na twarzy. Zastrzyki z botoksu pomagają też w leczeniu takich schorzeń, jak bruksizm (zgrzytanie zębami), hiperhydroza (nadmierne pocenie się) czy migrena.

Na czym polega zabieg botoksem?

Zabieg botoksem, podobnie jak inne iniekcyjne zabiegi medycyny estetycznej, może być przeprowadzany wyłącznie przez lekarza. Specjalista przy pomocy cieniutkiej igły wykonuje precyzyjny zastrzyk w odpowiedni obszar. Procedura ta wymaga wiedzy i doświadczenia – dawka botoksu na twarz musi być dokładnie odmierzona, a miejsce iniekcji umiejętnie zlokalizowane. Ważne jest, aby na botoks zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej godnej zaufania, takiej jak Miracki Clinic.

Ostrzykiwanie preparatem z toksyną botulinową jest mało bolesne, a jedynym odczuciem, jakie mu towarzyszy, są lekkie ukłucia skóry. Wszystko zależy jednak od indywidualnej wrażliwości. W przypadku pacjentów o niskim progu odporności na ból, proponujemy zastosowanie znieczulenia miejscowego, aby zabieg był dla nich maksymalnie komfortowy i mało stresujący.

W przypadku wrażliwej skóry twarz po botoksie może być lekko zaczerwieniona. Ten niegroźny skutek utrzymuje się około godziny i znika samoczynnie. Innym możliwym efektem zabiegu mogą być niewielkie widoczne ranki po nakłuciach – jednak ze względu na minimalne rozmiary igły stosowanej przez lekarza, jest to praktycznie niezauważalne.

Jak długo utrzymuje się efekt po botoksie?

Sam zabieg (wraz z konsultacją) trwa zaledwie 15–30 minut. Botoks nie wymaga poświęcenia czasu na rekonwalescencję – od razu po zabiegu można wrócić do normalnego trybu życia. Dla uzyskania optymalnych efektów należy po wstrzyknięciu botoksu w twarz:

  •       traktować leczone obszary ze szczególną delikatnością (unikać masowania i nadmiernego ich ugniatania);
  •       po upływie minimum 2 tygodni zgłosić się na wizytę kontrolną, którą w Miracki Clinic odbędziesz bezpłatnie.

Rezultat terapii toksyną botulinową widoczny jest niemal od razu po zabiegu. Już po kilku dniach można podziwiać optymalne efekty, które utrzymują się do pół roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Efekt botoksu zależy m.in. od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także od leczonego problemu. Kolejne zabiegi dodatkowo wydłużają czas utrzymywania się rezultatów. Zabiegów botoksem nie można jednak powtarzać zbyt często. Minimalne odstępy czasowe między kolejnymi zabiegami powinny wynosić 6–7 miesięcy. Zbyt krótka przerwa może spowodować, że organizm uodporni się na toksynę botulinową i dalsza terapia nie przyniesie należytych efektów.

Więcej szczegółów, n.in. ile kosztuje botoks, jakie są przeciwwskazania i kiedy warto wykonać zabieg, znajdziesz na stronie: https://mirackiclinic.com/toksyna-botulinowa/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.