Skip to main content
botoks opinie warszawa

Botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze?

Wiele osób uznaje botoks i kwas hialuronowy za substancje o podobnym działaniu. Tymczasem różnica między tymi popularnymi zabiegami medycyny estetycznej jest istotna. Jeżeli zastanawiasz się, co jest lepsze na zmarszczki – botoks czy kwas hialuronowy, przeczytaj nasz artykuł.

Kwas hialuronowy a botoks – na czym polega różnica?

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to preparat o dużej  wszechstronności działania, który przynosi naprawdę spektakularne efekty – nie tylko w działaniach odmładzających, ale i w leczeniu bruksizmu (zgrzytania zębami), hiperhydrozy (nadmiernego pocenia się) czy migrenowych bólów głowy. Botox ma właściwości osłabiające przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Preparat wstrzykuje się w mięsień mimiczny, co hamuje jego aktywność i powoduje, że skóra w tym miejscu przestaje się marszczyć przez długi czas. W ten sposób możliwe jest wyszczuplanie twarzy botoksem, a także łagodzenie nadmiernej mimiki twarzy. Twarz po botoksie jest rozluźniona i naturalnie odmłodzona.

Botoks twarzy – charakterystyka:

 • zabieg wykonuje lekarz;
 • znieczulenie – opcjonalne, miejscowe znieczulenie środkiem anestetycznym
 • wskazania: zmarszczki mimiczne na czole, opadające kąciki ust, „kurze łapki”, nadmierna mimika twarzy, przetłuszczanie się cery;
 • czas trwania zabiegu: 15–30 minut;
 • optymalna terapia: zwykle wykonuje się jeden zabieg;
 • rekonwalescencja: możliwe zaczerwienienie i drobne ślady po nakłuciach, które szybko znikają i nie dyskwalifikują z codziennej aktywności;
 • trwałość efektów po botoksie: 6–7 miesięcy.

Kwas hialuronowy działa zupełnie inaczej niż botoks. Nie paraliżuje mięśni, ale wypełnia ubytki tkankowe i nawilża skórę. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, która zanika wraz z wiekiem, powodując wiotczenie skóry. W medycynie estetycznej stosuje się syntetyczny preparat, który jest niemal identyczny z tym naturalnym. W celu redukcji zmarszczek i modelowania rysów twarzy stosuje się usieciowany kwas hialuronowy o średniej i dużej masie cząsteczkowej.

Zabieg kwasem hialuronowym na twarz – charakterystyka:

 • zabieg wykonuje lekarz;
 • znieczulenie – tak, miejscowe znieczulenie środkiem anestetycznym;
 • wskazania: zmarszczki, zbyt małe usta, zaburzony owal twarzy, ubytki tkankowe, asymetria twarzy, suchość skóry, utrata jędrności;
 • czas trwania zabiegu: od kilku do kilkunastu minut;
 • optymalna terapia: może być konieczna seria zabiegów;
 • rekonwalescencja: lekko obrzęknięta i zaczerwieniona skóra przez kilka dni; możliwość natychmiastowego powrotu do normalnego funkcjonowania;
 • czas utrzymywania się efektów po kwasie hialuronowym: ok. 12 miesięcy.

Botoks czy kwas hialuronowy?

Wskazania do obu zabiegów nieco się różnią, dlatego ostateczną decyzję o tym, który z nich będzie dla nas właściwy, powinien podjąć lekarz podczas konsultacji wstępnej. Specjalista ocenia kondycję skóry pacjenta, poznaje jego oczekiwania i stan zdrowia. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań może zakwalifikować pacjenta do określonego zabiegu.

Najczęściej stosuje się botoks na czoło i zmarszczki powstające na skutek dynamicznej pracy mięśni (mimiczne). Z kolei kwas hialuronowy wykorzystywany jest częściej w celu redukcji bruzd nosowo-wargowych, modelowania ust, korygowania asymetrii nosa i podkreślania kości policzkowych.

Niewykluczona jest też terapia łączona. Toksynę botulinową w medycynie estetycznej nierzadko łączy się z mezoterapią kwasem hialuronowym. Dzięki użyciu obu metod w tym samym czasie można uzyskać kompleksowy efekt odmłodzenia twarzy. Botoks skutecznie wygładza skórę, ale niestety może ją wysuszać, ponieważ hamuje wytwarzanie sebum. Podanie nawilżającego kwasu hialuronowego zaraz po zabiegu botoksem na twarz niweluje ten efekt i wzmacnia działanie terapii.

Jeśli zastanawiasz się, który zabieg będzie dla Ciebie najlepszy – botoks czy kwas hialuronowy – umów się na konsultację ze specjalistą Miracki Clinic.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.