Skip to main content
botoks działanie

Kiedy botoks zaczyna działać?

Botoks na czoło to popularny zabieg medycyny estetycznej znany m.in. ze swojego szybkiego działania przeciwzmarszczkowego. Czy rzeczywiście toksyna botulinowa przynosi natychmiastowy efekt odmłodzenia? Kiedy można zaobserwować pierwszy efekt po botoksie? Poznaj sekrety jednego z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Co to jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest neuromodulatorem powodującym zahamowanie uwalniania acetylocholiny odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej stosowana jest nie tylko w celu przeciwstarzeniowym, ale także w leczeniu różnych schorzeń. Niewielka dawka botoksu podana bezpośrednio do nadaktywnego mięśnia powoduje ograniczenie jego aktywności, a tym samym zahamowanie niepożądanych skutków jego działania, takich jak:

  • zmarszczki mimiczne,
  • zgrzytanie zębami,
  • nadpotliwość,
  • „dziąsłowy uśmiech”,
  • ból migrenowy głowy.

Jak działa botoks na twarz?

Wstrzyknięcie botoksu w okolice zmarszczki blokuje przewodnictwo impulsów nerwowych, które wywołują skurcze określonych mięśni mimicznych. Niewielka dawka toksyny botulinowej, którą wstrzykuje się podczas zabiegu, jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Efektem działania tej substancji jest kontrolowany „paraliż” mięśnia – skóra w tym miejscu przestaje się marszczyć, rozluźnia się, a zmarszczki mimiczne zostają wygładzone. Unieruchomiony zostaje tylko mały fragment mięśnia, a pozostała część twarzy funkcjonuje normalnie, dlatego twarz po botoksie wygląda naturalnie.

Botoks – postępowanie przed i po zabiegu

Zanim wykonasz botoks twarzy musisz przede wszystkim dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz zaburzenia krzepnięcia krwi czy cierpisz na zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, to zabieg botoksem nie jest dla Ciebie. Podczas konsultacji powinnaś poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Niektóre z nich trzeba odpowiednio wcześniej odstawić, żeby móc poddać się zabiegowi. Tydzień wcześniej należy przestać przyjmować środki zaburzające krzepliwość krwi, takie jak popularne leki przeciwzapalne (np. aspiryna, ibuprofen). Jeżeli zażywamy doustnie preparaty zawierające izotretynoinę, botox można zastosować dopiero około dwóch miesiącach po zakończeniu farmakoterapii.

Powinnaś także wiedzieć, jak dbać o skórę po zabiegu, aby uzyskać optymalne rezultaty. Zaraz po wstrzyknięciu botoksu skóra może być nieco podrażniona i lekko obrzęknięta. Niewielkie zaczerwienienie powinno zniknąć po kilku godzinach. Ślady po wkłuciach igły są praktycznie niewidoczne. Dzięki temu od razu po zabiegu można wrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Przez pierwsze dni po wstrzyknięciu botoksu trzeba jednak ostrożnie obchodzić się ze skórą twarzy. Nie należy jej nadmiernie masować ani ugniatać. To istotne jeżeli zależy nam na naturalnych i długotrwałych efektach.

Kiedy pojawiają się efekt po botoksie?

Efekt botoksu pojawia się niemal natychmiast po jego wstrzyknięciu. Kiedy znikną niewielkie podrażnienia (ślady po igle, zaczerwienienie skóry, lekki obrzęk), czyli już po kilku dniach, podziwiać można optymalne efekty terapii. Po podaniu botoksu mięśnie stają się rozluźnione, co sprawia, że zmarszczki mimiczne przestają być widoczne, a powstawanie nowych jest zahamowane, skóra ma więc czas na regenerację.

Rezultaty zabiegu utrzymują się przez pół roku, a nawet dłużej (w zależności od pierwotnej kondycji skóry i leczonego problemu). Po pewnym czasie aplikację botoksu na twarz można powtórzyć, ale nie wcześniej niż 6–7 miesięcy po pierwszym zabiegu. Organizm może uodpornić się na toksynę botulinową, jeżeli będzie zbyt często podawana.

Jeżeli zależy Ci na wyszczupleniu twarzy botoksem, skontaktuj się z nami i dowiedz się, czy jest to zabieg odpowiedni dla Ciebie. Eksperci Miracki Clinic dopasują kurację odmładzającą do Twoich potrzeb.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.