Czy botoks jest bezpieczny?
Botoks to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej, który od lat wciąż utrzymuje się w gorących trendach terapii przeciwstarzeniowych. Ze względu na tak dużą popularność zabiegu z botoksem narosło wokół niego mnóstwo mitów. Wiele osób waha się przed skorzystaniem z terapii, zastanawiając się, czy botoks jest bezpieczny. Jaka jest prawda? Co warto wiedzieć o toksynie botulinowej, zanim wybierzemy się do kliniki piękna?
Co to jest botoks?
Botoks to popularne określenie toksyny botulinowej. Substancja ta od lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej głównie do zabiegów przeciwstarzeniowych, ale nie tylko. Toksyna botulinowa jest podawana domięśniowo w postaci bardzo małych dawek. Dzięki temu jest bezpieczna dla zdrowia i ma niezwykle skuteczne działanie terapeutyczne.
Botox jest związkiem, który wprowadzony w tkankę podskórną, osłabia lub przerywa przewodnictwo mięśniowo-nerwowe. Efekt botoksu to relaksacja mięśni. Po botoksie twarzy lub szyi zmarszczki stają się mocno spłycone, ponieważ mięśnie mimiczne nie są aktywne i nie mają zdolności do wykonywania skurczu.
Kiedy wskazany jest zabieg botoksem?
Popularnym zastosowaniem tego zabiegu jest botoks w czoło i inne górne partie twarzy, np. „lwią zmarszczkę” (pionowa bruzda między brwiami) czy „kurze łapki” zlokalizowane w okolicy oczu. Botoks na usta stosuje się w celu podniesienia opadających kącików ust. Terapia botoksem będzie także bardzo skuteczna w przypadku odmładzania innych partii ciała – najczęściej szyi lub dekoltu. Toksynę botulinową w medycynie estetycznej wykorzystuje się również do:
- niwelowania przetłuszczania się cery,
- leczenia bruksizmu,
- leczenia nadpotliwości,
- leczenia migrenowych bólów głowy.
Jeżeli zmagasz się z którymś z wymienionych powyżej problemów, to botoks jest prawdopodobnie odpowiednią terapią dla Ciebie. Przed terapią musisz jednak odbyć konsultację z lekarzem medycyny estetycznej. Botoks to zabieg, który powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonego lekarza po wcześniejszym dokładnym wywiadzie z pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań. Na zabieg botoksem należy wybrać się więc do zaufanej kliniki medycyny estetycznej, gdzie wszelkie procedury wykonywane są zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi.
Botoks na twarz – przeciwwskazania
Podobnie jak w przypadku większości zabiegów medycznych, do terapii botoksem również istnieją przeciwwskazania. Bez wątpienia bardzo złym pomysłem będzie botoks w ciąży – okres ciąży i podczas karmienia piersią jest absolutnym przeciwwskazaniem do wykonywania większość zabiegów medycyny estetycznej, w tym także botoksu. Dodatkowo zabiegu tego nie wykonuje się osobom, które zmagają się z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Zażywanie leków wywołujących relaksację mięśni i środków wpływających na krzepnięcie krwi również wyklucza pacjentów z terapii toksyną botulinową. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Jeżeli jesteś w trakcie farmakoterapii powodującej rozrzedzenie krwi (m.in. aspiryna), musisz je odstawić na tydzień przed zabiegiem. Z kolei przyjmowanie preparatów zawierających w składzie izotretynoinę należy zakończyć co najmniej dwa miesiące przed wstrzyknięciem botoksu.
Czy botoks jest bezpieczny?
Botoks jest zabiegiem bezpiecznym. Trzeba jednak pamiętać, że może on być wykonywany wyłącznie przez lekarza, a osoba proponująca botoks w gabinecie kosmetycznym robi to niezgodnie z prawem. Aby zabieg był dla nas bezpieczny, musi zostać wykonany precyzyjnie przez doświadczonego specjalistę i przy użyciu najwyższej jakości preparatu.
W kwestii bezpieczeństwa ważne jest też zachowanie odpowiednio długich odstępów pomiędzy kolejnymi zabiegami toksyną botulinową – co najmniej 6–10 miesięcy. W przeciwnym wypadku można uodpornić organizm na tę substancję i kolejne zabiegi mogą nie przynieść należytych efektów po botoksie.
Już dziś umów się na konsultację ze specjalistą medycyny estetycznej i dowiedz się, czy botoks jest odpowiednim zabiegiem dla Ciebie.
Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Leczenie bruksizmu botoksem – jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?
- Botox na lwią zmarszczkę – jak pozbyć się lwiej zmarszczki?
- Osocze bogatopłytkowe cena – ile kosztuje ostrzykiwanie osoczem?
- Podaruj Swojej skórze młodość. Wysokostężone Osocze Bogatopłytkowe
- Czym się różni botox od baby botoksu?