Skip to main content
botoks na nadpotliwosc

Leczenie nadpotliwości pach botoksem

Pocenie się to naturalny proces, który pomaga organizmowi w utrzymaniu stałej temperatury ciała oraz usunięciu toksyn. O nadmiernym poceniu się mówimy wtedy, gdy występuje bez przyczyny, nie towarzyszą mu infekcje, wysiłek fizyczny czy wysoka temperatura otoczenia. Jak poradzić sobie z nadpotliwością? Czy botox pach to dobry pomysł?

Nadpotliwość pach – przyczyny i objawy

Nadpotliwość (hiperhydroza) to uciążliwa dolegliwość, która dotyka około 2–3% populacji. Wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych umiejscowionych w skórze człowieka.

Wyróżnia się dwa rodzaje nadpotliwości: pierwotną (uwarunkowaną genetycznie lub występującą jako schorzenie samo w sobie) i wtórną (wynikająca z innych zaburzeń w organizmie).

Przyczynami nadpotliwości wtórnej mogą być:

  • zachwiania w gospodarce hormonalnej (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, okres dojrzewania, menopauza),
  • cukrzyca,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • nadmierny stres,
  • gruźlica,
  • chłoniak (szczególnie w przypadku nocnych potów).

Nadpotliwość wiąże się z ciągłym poczuciem wilgotnej skóry, co często objawia się też nieprzyjemnym zapachem, spowodowanym szybkim rozkładem substancji zawartych w pocie. Dolegliwość ta najczęściej występuje w okolicach pach, dłoni, stóp oraz głowy, gdzie występują liczne gruczoły potowe. Nadpotliwość może mieć również postać uogólnioną, wówczas dotyczy całego ciała.

Nadmierne pocenie się utrudnia normalne funkcjonowanie. Jest problemem niekomfortowym, wstydliwym, mającym wpływ na relacje towarzyskie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć skuteczny zabieg na potliwość.

Jak leczyć nadpotliwość?

Terapia nadpotliwości obejmuje przede wszystkim leczenie objawowe. Aby ograniczyć nieprzyjemny zapach, trzeba szczególnie dbać o higienę ciała. Dodatkowo zalecane jest stosowanie tzw. blokerów, które w znacznym stopniu minimalizują problem, ale jednak go nie eliminują.

Skuteczne leczenie nadpotliwości można odbyć w klinice medycyny estetycznej. Jedną z form terapii jest zabieg laserowy, który pozwala w znacznej mierze ograniczyć objawy, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je zlikwidować. Inną efektywną metodą leczenia nadpotliwości jest toksyna botulinowa, znana również pod nazwą botoks.

Celem terapii nadpotliwości nie jest całkowite zahamowanie pocenia się, ponieważ byłoby to niezdrowe dla organizmu. Pocenie jest w końcu naturalnym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn i regulowanie temperatury ciała. Zabiegi na potliwość przywracają prawidłowe funkcjonowanie gruczołów, dzięki czemu pot wydzielany jest tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Toksyna botulinowa uważana jest za jedno z najskuteczniejszych i najpopularniejszych rozwiązań w zakresie leczenia nadmiernej potliwości pach. Substancja ta charakteryzuje się szybkim czasem działania, wysoką dostępnością i możliwością regularnego powtarzania terapii.

Botoks na nadpotliwość pach to zabieg iniekcyjny, więc musi być wykonywany przez lekarza. Procedurę poprzedza konsultacja z pacjentem, podczas której specjalista określa dokładnie obszar zabiegu. Następnie przy pomocy cieniutkiej igły dokonuje iniekcji precyzyjnie odmierzonej dawki preparatu we właściwe miejsce, czyli w tym przypadku – pachy. Botox na nadpotliwość jest zabiegiem mało bolesnym – zwykle wiąże się jedynie z lekkim ukłuciem. W przypadku pacjentów o wysokiej wrażliwości na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, aby zabieg nie był dodatkowym stresem. Zastrzyk botoksem na potliwość wraz z konsultacją trwa od 15 minut do maksymalnie pół godziny, a zaraz po nim można wrócić do codziennych obowiązków.

Efekty, jakie daje zabieg botoksem na nadpotliwość, są niemal natychmiastowe. W wielu przypadkach nadmierne pocenie się przestaje być problemem już po pierwszym zabiegu. Rezultaty utrzymują się przez wiele tygodni. Kolejny zabieg botoksem można wykonać po około 6–7 miesiącach.

Szukasz skutecznego sposobu na nadpotliwość pach? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i umów się na konsultację. Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojego problemu.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.