Skip to main content
toksyna botulinowa pytania

Wszystko czego nie wiesz o botoksie

Mimo że botoks cieszy się ogromną popularnością w gabinetach medycyny estetycznej, to powszechna wiedza na jego temat jest niewielka. Przedstawiamy najważniejsze fakty na temat botoksu, które warto poznać przed udaniem się na zabieg.

Botoks wygładza zmarszczki, a nie wypełnia

Botoks wstrzyknięty w dany obszar blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Podanie odpowiedniej dawki toksyny do nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem jego aktywności. Zatem zabieg botoksem to metoda wygładzania zmarszczek, w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, który służy do ich wypełniania. Pod wpływem toksyny botulinowej mięśnie przestają się kurczyć, a skóra rozluźnia się, dzięki czemu zmarszczki się nie pogłębiają. Twarz pod wpływem botoksu zostaje wizualnie wyszczuplona.

Przeciwzmarszczkowe działanie botoksu na twarz sprawdza się w przypadku:

  • „kurzych łapek”;
  • „lwiej zmarszczki”;
  • zmarszczek poprzecznych czoła;
  • zmarszczek w okolicach ust („zmarszczki palacza”);
  • opadających kącików ust.

Toksyna botulinowa działa również profilaktycznie

Wstrzykiwanie botoksu w czoło, „kurze łapki” czy „zmarszczki palacza” zapobiega procesowi miostarzenia, czyli starzenia związanego z pracą mięśni mimicznych. Dlatego toksyna botulinowa pomocna jest w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Ogranicza działanie mięśni mimicznych, powodując, że skóra, która jest silnie związana z mięśniami przestaje się kurczyć, np. podczas mrużenia oczu, uśmiechania się czy podnoszenia i marszczenia brwi. Przez cały czas utrzymywania się efektów zabiegu skóra ma czas na to, żeby się zregenerować i stać się mocniejsza, dzięki czemu efekty starzenia nie postępują w takim tempie jak wcześniej.

Profesjonalnym botoks twarzy daje naturalne efekty

Zabieg botoksem może być wykonywany wyłącznie przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Dzięki precyzyjnemu wstrzyknięciu toksyny botulinowej w określone miejsce na twarzy unieruchomione zostają tylko fragmenty skóry podatne na marszczenie się. Reszta mięśni funkcjonuje normalnie, a twarz po botoksie wygląda naturalnie.

Botoks można łączyć w terapii z kwasem hialuronowym

Botoks ma nie tylko działanie wygładzające, ale też redukujące wydzielanie sebum, a więc pomoże także posiadaczkom cer tłustych i nadmiernie przetłuszczających się. W związku z wysuszającym efektem zabiegu w przypadku bardzo suchej skóry oraz głębokich zmarszczek i bruzd idealnie sprawdza się dodatkowe zastosowanie kwasu hialuronowego, znanego z intensywnych właściwości nawilżających.

Zabiegu botoksem nie można powtarzać częściej niż raz na kwartał

Optymalny efekt botoksu jest widoczny po kilku dniach, a poprawą wyglądu można cieszyć się przez wiele miesięcy. Nie można z całą pewnością stwierdzić, ile czasu twarz po botoksie będzie wyglądała na wyraźnie odmłodzoną. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kolejnych zabiegów nie można wykonywać częściej niż raz na kwartał. Optymalny odstęp czasowy między kolejnymi zabiegami to 6–7 miesięcy. Zbyt częste wprowadzanie toksyny botulinowej do organizmu może spowodować tzw. immunizację, czyli uodpornienie na tę substancję, przez co kolejne zabiegi mogą okazać się mało skuteczne.

Botoks na twarz to nie wszystko

Odmładzanie twarzy to nie koniec możliwości, jakie daje toksyna botulinowa w medycynie estetycznej. Tę leczniczą substancję wykorzystuje się również w leczeniu innych dolegliwości. Wyjątkowo skutecznie zwalcza bruksizm (zgrzytanie zębami) i hiperhydrozę (nadpotliwość). W pierwszym przypadku botox wstrzykuje się w okolice mięśni żwaczowych, a w drugim – w pachy, stopy lub dłonie. Toksyna botulinowa pomaga również w leczeniu migrenowych bólów głowy.

Jeżeli zainteresowały Cię zabiegi botoksem, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Miracki Clinic.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.