Skip to main content
kiedy botoks

Kiedy zacząć robić botoks?

Nie możemy z całą pewnością przewidzieć, kiedy pojawią się na naszej twarzy i ciele pierwsze oznaki starzenia. Proces starzenia się skóry jest uzależniony od bardzo wielu indywidualnych czynników – trybu życia, genów, odżywiania, ekspozycji na światło słoneczne czy narażenia na stres. Czy w takim razie można określić, w jakim wieku powinno zacząć się robić botoks? Kiedy jest właściwy moment, żeby wybrać się na zabieg botoksem? Podpowiadamy.

Botoks – działanie

Medycyna estetyczna bardzo chętnie korzysta z terapeutycznych właściwości botoksu w celu redukcji zmarszczek i innych problemów wynikających z nadaktywności niektórych mięśni twarzy i ciała. Toksynę botulinową podaje się podskórnie w bardzo małych dawkach, czego efektem jest zahamowanie aktywności danego mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie zmarszczek, nadpotliwości czy zgrzytania zębami.

Botoks twarzy – przebieg zabiegu

Botoks twarzy może być wykonywany wyłącznie przez lekarza. Niewielkie ilości botoksu aplikuje się w ściśle określone punkty na twarzy przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą. Dawka preparatu musi być precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie trzeba się obawiać, że zabieg nam zaszkodzi. Dawki toksyny botulinowej stosowane w medycynie estetycznej wynoszą jedynie kilkadziesiąt jednostek, natomiast dawki, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu to aż kilka tysięcy jednostek. Z tego względu botox twarzy jest zabiegiem bezpiecznym.

Zabieg botoksem na twarz trwa zwykle kwadrans. Jest mało bolesny, a w przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe. Twarz po botoksie może być lekko zaczerwieniona; na skórze mogą też występować drobne ślady po nakłuciach. Objawy te szybko znikają, a optymalne efekty botoksu można podziwiać już po około tygodniu.

Botoks na twarz – w jakim wieku?

Nie ma ogólnych wytycznych, kiedy należy poddać się zabiegom medycyny estetycznej. Zależy to od indywidualnych predyspozycji. W zależności od wskazań zabieg botoksem można wykonywać nawet młodym osobom. Osoby palące, pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach czy te, które posiadają bardzo bogatą mimikę twarzy, mogą potrzebować botoksu już przed 30. rokiem życia. Poza tym botoks stosuje się również w przypadku nadmiernego pocenia się, zgrzytania zębami i migrenowych bólów głowy – w takich przypadkach z zabiegu mogą skorzystać także młodsze osoby.

Coraz częściej mówi się też o profilaktycznym przeciwstarzeniowym działaniu botoksu. Przykładowo dzięki wstrzyknięciu botoksu w czoło rzadziej będziemy je marszczyć, skóra się zrelaksuje, a zmarszczki mimiczne się nie utrwalą.

Wskazania do zabiegu botoksem

Profesjonalnie wykonany botoks to zabieg bezpieczny i bardzo skuteczny. Sprawdza się w terapii takich problemów, jak:

  • poprzeczne bruzdy na czole;
  • tzw. „lwie zmarszczki” czy „kurze łapki”;
  • nadmierne przetłuszczanie się cery;
  • nadpotliwość;
  • bruksizm (zgrzytanie zębami).

Przeciwwskazania do zabiegu botoksem

Botoks nie jest dla każdego. Jak większość zabiegów upiększających ma też swoje przeciwwskazania, do których należą:

  • choroby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
  • stosowanie leków wywołujących relaksację mięśni;
  • ciąża i okres karmienia;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Podczas konsultacji wstępnej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli takie nie występują, pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu, który zazwyczaj odbywa się jeszcze na tej samej wizycie.

Jak długo utrzymuje się efekt po botoksie i jak często powtarzać zabieg?

Rezultat terapii toksyną botulinową widoczny jest już po kilku dniach i utrzymuje się do pół roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej – wszystko zależy m.in. od problemu oraz indywidualnych predyspozycji. Każdy następny zabieg dodatkowo wydłuża czas utrzymywania się efektów. Zabiegi najlepiej powtarzać co 6–7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał.

Na Twojej twarzy pojawiły się pierwsze zmarszczki i zastanawiasz się, czy to dobry moment na botoks? Umów się na konsultację z naszymi specjalistami, którzy doradzą Ci w tej sprawie najlepiej.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.