komorkimacierzystemedycyna

Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej

Terapia komórkami macierzystymi to zabieg z zakresu medycyny regeneracyjnej. To dziedzina medycyny, która skupia się na wykorzystaniu własnego potencjału organizmu do odnawiania i odbudowy uszkodzonych tkanek. Jak działają komórki macierzyste? W jakim celu się je stosuje?

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to jednostki strukturalne, które dają początek wszystkim tkankom naszego organizmu. Posiadają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów. Z łatwością samoodnawiają się, a także potrafią przekształcać w komórki innych typów. Komórka macierzysta po wszczepieniu do organizmu potrafi rozpoznać, które tkanki są uszkodzone, naprawić je i nie zostać przy tym odrzucona – pochodzi w końcu z tego samego organizmu. Te cechy pozwoliły na wykorzystanie komórek macierzystych w wielu dziedzinach medycyny, w tym m.in. w ortopedii i medycynie estetycznej.

Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej – zastosowanie

Medycyna regeneracyjna to interdyscyplinarna dziedzina, łącząca wiedzę z zakresu inżynierii tkankowej i biologii molekularnej w celu wspomagania procesów gojenia, regeneracji i naprawy uszkodzonych komórek, tkanek oraz narządów. Metody jakimi się posługuje to m.in. przeszczep tkanki tłuszczowej, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, zastosowanie czynników wzrostu, a także tytułowe komórki macierzyste. Elementy medycyny regeneracyjnej z powodzeniem wykorzystuje się w zabiegach estetycznych, ortopedycznych, stomatologicznych i wielu innych. W Miracki Clinic wykorzystujemy komórki macierzyste pochodzące z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta (tzw. mezenchymalne komórki macierzyste, tkankowe). Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Odpowiednią ilość tłuszczu pobieramy od pacjenta przy pomocy małoinwazyjnej liposukcji (laserowej lub ultradźwiękowej). Materiał najczęściej pochodzi z okolicy brzucha, boczków, pośladków lub ud. Następnie poddajemy pobraną tkankę tłuszczową odpowiednim procedurom (wirowanie), aby uzyskać najwyższej jakości zawiesinę komórek macierzystych o wyjątkowych właściwościach regeneracyjnych. Pobrane komórki macierzyste zostają podane drogą iniekcji w okolice ubytku tkanki (np. zmarszczki, blizny czy rozstępy). Najczęstsze zastosowanie komórek macierzystych w regeneracyjnej medycynie estetycznej to m.in.:
 • redukcja zmarszczek i bruzd (płytkich i głębokich) na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach,
 • redukcja przebarwień,
 • wypełnianie ubytków tkankowych,
 • poprawa owalu twarzy,
 • poprawa elastyczności i napięcia skóry,
 • leczenie blizn o różnej etiologii (w tym blizn potrądzikowych i pozabiegowych),
 • redukcja rozstępów,
 • terapia skóry głowy w celu pobudzenia wzrostu włosów i leczenia łysienia.

Efekty terapii komórkami macierzystymi

Przeszczep komórek macierzystych w chore miejsce inicjuje procesy regeneracyjne. W skórze i tkance podskórnej zachodzi synteza kolagenu, elastyny i naturalnego kwasu hialuronowego, czego efektem jest wyraźna poprawa kondycji skóry w danym miejscu. Zmarszczki ulegają spłyceniu, blizny odbudowują się, a rozstępy stają się mniej widoczne. Warto jednak wiedzieć, że efekty leczenia komórkami macierzystymi nie pojawiają się od razu, ale po około 3 miesiącach i utrwalają się nawet przez rok. Ten czas spowodowany jest tym, że procesy regeneracyjne organizmu zachodzą stopniowo. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej są spektakularne. Bardzo często wystarczy tylko jeden zabieg, aby poprawić kondycję skóry na lata. Więcej na temat zabiegów z użyciem komórek macierzystych dowiesz się ze strony: https://mirackiclinic.com/komorki-macierzyste/

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-767 Warszawa

ul. Kaliny Jędrusik 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 05-077 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki