Skip to main content

Komórki macierzyste – co to jest i jak wykorzystuje się je w leczeniu?

Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej Pacjenta. Zabiegi z zastosowaniem komórek macierzystych należą do najbardziej naturalnych terapii odmładzających, ponieważ wykorzystują potencjał organizmu do samoregeneracji. Przynoszą spektakularne efekty w leczeniu uszkodzonych tkanek, w tym w redukcji zmarszczek oraz innych skutków starzenia się skóry.

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to grupa komórek, które są w stanie niemal w nieograniczony sposób dzielić się i przekształcać w inne typy komórek. W znacznej ilości znajdują się w tkance tłuszczowej, ale także w szpiku kostnym, krwi obwodowej, krwi pępowinowej, wątrobie, mięśniach. Komórki macierzyste są obecne w ludzkim organizmie przez całe życie, ale wraz z wiekiem ich potencjał maleje. Proces starzenia wiąże się z osłabieniem zdolności regeneracyjnych organizmu. Zadaniem medycyny estetycznej jest te zdolności przywrócić poprzez zastosowanie komórek macierzystych.

Tkanka tłuszczowa Pacjenta to najbogatsze źródło komórek macierzystych w całym organizmie, a jej pobranie jest stosunkowo łatwe i mało inwazyjne, odbywa się przy pomocy zaawansowanych urządzeń. W przypadku przeszczepu komórek macierzystych z tłuszczu dawca jest jednocześnie biorcą, co zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Jest to jeden z najmniej inwazyjnych sposobów pobierania i podawania komórek macierzystych, dobrze tolerowany przez Pacjentów, nawet przez alergików.

Iniekcja komórek macierzystych w miejscu uszkodzenia pomaga skórze wytworzyć nową tkankę oraz rozpocząć procesy regeneracyjne. Dzięki temu następuje też stymulacja syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co usprawnia odnowę skóry. Komórki macierzyste to sposób na cofnięcie efektów starzenia i przywrócenie skórze młodości.

Leczenie komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste przeznaczone do zabiegu pozyskuje się z własnej tkanki tłuszczowej Pacjenta, więc ryzyko odrzucenia przeszczepu czy wystąpienia innych skutków ubocznych jest minimalne. Zatem pierwszym etapem zabiegu jest liposukcja – pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha, pośladków bądź ud. Następnie tkanka tłuszczowa poddawana jest wirowaniu. Uzyskuje się w ten sposób zawiesinę z komórkami macierzystymi, która wstrzykiwana jest w leczony obszar, np. w bliznę czy zmarszczkę. Przeszczep komórek macierzystych można połączyć z lipotransferem, podczas którego wykorzystuje się całą tkankę tłuszczową wraz z komórkami macierzystymi w celu wypełnienia zmarszczek i innych ubytków tkankowych. Zabieg wiąże się z kilkudniową rekonwalescencją, podczas której samoistnie wchłania się obrzęk i siniaczki.

Efekty zabiegów z zastosowaniem komórek macierzystych są naturalne i długotrwałe, dzięki temu, że wykorzystują one własny potencjał organizmu do samoregeneracji.

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste mają zdolność wielokrotnych podziałów i umiejętność przybierania cech komórek innych tkanek. Dlatego można zastosować je do leczenia różnych problemów na całym ciele, a nie tylko do odmładzania twarzy.

Efekty, jakie można osiągnąć, dzięki zabiegom z użyciem komórek macierzystych:

  • redukcja zmarszczek (nawet bardzo głębokich bruzd) na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach,
  • poprawa napięcia i elastyczności skóry,
  • wyrównanie kolorytu cery,
  • redukcja przebarwień,
  • wypełnienie zapadniętej skóry z ubytkami tkanek (lipotransfer),
  • leczenie blizn i rozstępów,
  • leczenie łysienia – hamowanie nadmiernego wypadania włosów,
  • leczenie zwyrodnień stawów.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.