Skip to main content

Czy zabiegi z osoczem bogatopłytkowym można wykonywać latem?

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego przeprowadza się m.in. w celu uzyskania efektu odmłodzenia i ujędrnienia skóry. Procedury tego typu najczęściej obejmują twarz, szyję i dekolt pacjenta, ale mogą być też wykonywane na innych partiach ciała. Medycyna estetyczna dysponuje różnymi metodami działania przeciwstarzeniowego. Niektóre z nich mogą być wykonywane tylko od późnej jesieni do wczesnej wiosny, kiedy nasłonecznienie w ciągu dnia jest stosunkowo niewielkie. Czy zabiegi wykonywane przy użyciu osocza bogatopłytkowego są obarczone takimi ograniczeniami?

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym – czy można wykonywać ją latem?

Lifting twarzy przy użyciu osocza bogatopłytkowego wykonuje się w celu ogólnej poprawy wyglądu skóry. Zabieg można przeprowadzić również na innych partiach ciała: szyi, dekolcie czy dłoniach. Efekty, jakich możemy się spodziewać po wykonaniu zabiegu, to m.in. redukcja przebarwień i innych zmian skórnych, wygładzenie zmarszczek na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach, a także regeneracja i odbudowa komórek.

Ponieważ mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zwykle obejmuje te partie ciała, które na co dzień są odsłonięte (np. twarz, dłonie), pojawia się naturalne pytanie, czy po zabiegu konieczne jest stosowanie wzmożonej fotoprotekcji. Zabiegu nie wykonuje się przy użyciu lasera, co oznacza, że nie ma ryzyka poparzenia skóry w przypadku późniejszej ekspozycji na słońce. Z tego powodu terapię można bez przeszkód przeprowadzić o każdej porze roku, choć latem zalecane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV przez jakiś czas po zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe – zalecenia przed i po zabiegu

Mezoterapia igłowa z użyciem osocza bogatopłytkowego nie wymaga rekonwalescencji  – po jej wykonaniu pacjent może bez przeszkód powrócić do swoich codziennych zajęć. Nie oznacza to jednak całkowitego braku zaleceń przed zabiegiem i po nim.

Ta metoda odmładzania skóry nazywana jest wampirzym liftingiem. Powodem jest fakt, że stosowane w niej osocze bogatopłytkowe pochodzi z krwi obiegowej samego pacjenta. Preparat jest izolowany i wstrzykiwany ponownie pod skórę, co przyspiesza proces wymiany komórkowej w wybranych partiach ciała. Skuteczność zabiegu jest zależna od wielu zmiennych, m.in. od ilości czynników wzrostu, które są obecne we krwi dawcy. Aby zwiększyć ich gęstość, zaleca się codzienne wypijanie 2-3 litrów wody na kilka dni przed liftingiem.

Po zabiegu wskazane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz przegrzewania ciała (np. podczas opalania, korzystania z sauny czy siłowni).

Wampirzy lifting – kiedy nie można go wykonywać?

Lifting osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym. Można go wykonywać o każdej porze roku, u pacjentów w każdym wieku i o każdym typie skóry. Istnieją jednak inne ograniczenia dotyczące stosowania tej metody terapii. Należą do nich m.in.:

  • ciąża i laktacja,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • nowotwór,
  • otwarte rany lub zmiany chorobowe skóry,
  • infekcje wirusowe w okolicy zabiegowej (np. aktywna opryszczka).

O kwalifikacji do zabiegu decyduje specjalista zatrudniony w klinice medycyny estetycznej. Więcej informacji na temat skuteczności wampirzego liftingu znajduje się na stronie: https://mirackiclinic.com/co-wplywa-na-skutecznosc-zabiegu-z-osoczem-bogatoplytkowym/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.