Skip to main content

Czy zabieg z osoczem działa na włosy? Eksperci z łódzkiej kliniki odpowiadają

Iniekcja osocza bogatopłytkowego PRP to popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Jest on skuteczny zarówno w pielęgnacji skóry, jak poprawy kondycji włosów. W jaki sposób preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta może wpływać na porost włosów i zapobiegać lub spowalniać łysienie? Czy procedura rzeczywiście przynosi efekty? W jaki sposób przebiega? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Czym jest i jakie właściwości ma osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (osocze PRP) to składnik krwi każdego człowieka. W medycynie estetycznej i regeneracyjnej jest wykorzystywane do różnych celów, ze względu na swoje unikalne właściwości – przede wszystkim wysokie stężenie płytek krwi. Preparat pozyskiwany z krwi obiegowej jest bogaty w czynniki wzrostu, które odgrywają kluczową rolę w procesach tworzenia się i gojenia tkanek.

Osocze PRP jest podawane metodą iniekcji, czyli wstrzykiwania pod skórę. Wielokrotne nakłuwanie tkanek i tworzenie w nich mikrouszkodzeń pobudza organizm do uruchomienia procesów regeneracyjnych. Stymuluje więc produkcję kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla utrzymania elastyczności i jędrności skóry. W związku z tym osocze bogatopłytkowe wykazuje właściwości odmładzające.

Zabiegi z wykorzystaniem PRP są stosowane nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w ortopedii, medycynie sportowej i wielu innych dziedzinach. Warto jednak pamiętać, że skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanych w ten sposób procedur może być zagwarantowana wyłącznie w profesjonalnych gabinetach medycznych. Jeżeli chcesz zwiększyć porost swoich włosów i szukasz zaufanego miejsca, w którym bez obaw możesz poddać się terapii osoczem, przyjdź Kliniki Miracki w Łodzi. Nasi wykwalifikowani specjaliści zapewniają najwyższą jakość oferowanych w naszych gabinetach usług.

Czy zabieg z osoczem działa na włosy?

Osocze bogatopłytkowe ma wiele właściwości, dzięki którym z powodzeniem wykorzystuje się je w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Przede wszystkim zawarte w nim czynniki wzrostu wpływają na uszkodzone (np. w wyniku urazu) tkanki, pobudzając je do przyspieszonej wymiany komórkowej, co wspomaga proces gojenia. Ta sama właściwość osocza sprawia również, że stanowi ono doskonałą podstawę do pobudzania porostu włosów. Dzięki temu mezoterapia tą substancją jest uznawana za skuteczną terapię przeciw łysieniu.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym może być stosowana w izolacji lub jako zabieg uzupełniający po przeszczepie włosów. W drugim przypadku iniekcja osocza może pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia się skóry głowy, wspomagając przyjmowanie się wszczepionych mieszków włosowych. Może też stymulować regenerację tkanek i pobudzać nowe włosy do wzrostu.

Jak wykonuje się zabieg z osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy?

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy jest wykonywany wg stosunkowo prostego i nieinwazyjnego protokołu. Składa się z kilku kroków, które można ogólnie opisać w następujący sposób:

  1. Konsultacja wstępna – ocena stanu skóry głowy i włosów pacjenta przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę medycyny estetycznej. Wykluczenie przeciwwskazań i zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu.
  2. Pobranie krwi i przygotowanie osocza – pobranie niewielkiej ilości krwi od pacjenta w sposób podobny, jak przy standardowym badaniu laboratoryjnym. Odwirowanie i przefiltrowanie materiału w celu oddzielenia osocza bogatopłytkowego od innych składników krwi i oczyszczenia go.
  3. Iniekcja preparatu – ostrzykiwanie skóry głowy pacjenta osoczem bogatopłytkowym. Nakłucia są dokonywane w odpowiednio zdefiniowanej siatce, tak aby osocze dotarło do wszystkich obszarów, które wymagają wsparcia w procesach regeneracji i wzrostu włosów.
  4. Masaż skóry głowy – stymulacja tkanek i równomierne rozprowadzenie osocza w okolicach mieszków włosowych.

Po zakończeniu zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja. Pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności z zastrzeżeniem przestrzegania zaleceń.