Skip to main content

Czy leczenie osoczem jest skuteczne? Eksperci z krakowskiej kliniki odpowiadają

Problemy skórne bądź dotyczące innych tkanek można leczyć za pomocą wielu różnych metod. Medycyna estetyczna i regeneracyjna dysponuje wieloma procedurami i preparatami, z których jedne są bardziej, a inne mniej skuteczne. Czy warto poddać się zabiegowi iniekcji osocza bogatopłytkowego? Dowiedz się, jak to działa i podejmij decyzję samodzielnie, na bazie rzetelnej wiedzy!

Czym jest i jak działa osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat medyczny wykorzystywany w celach estetycznych i regeneracyjnych. Stosuje się go głównie w zabiegach z dziedziny medycyny sportowej, ortopedii, dermatologii i kosmetologii.

Jedną z głównych zalet osocza bogatopłytkowego jest fakt, że jest to naturalny preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych i odrzucenia przeszczepu tkanek przez organizm.

Osocze PRP ma olbrzymi potencjał leczniczy i rewitalizacyjny. Zawiera bowiem dużą koncentrację płytek krwi oraz tzw. czynników wzrostu. Substancje te odgrywają kluczową rolę w procesach tworzenia, regeneracji i naprawy tkanek.

Procedura pozyskiwania osocza bogatopłytkowego jest stosunkowo prosty i można go przeprowadzić od ręki w gabinecie medycznym. Odbywa się to w kilku krokach:

  1. Pobranie krwi – lekarz pobiera od pacjenta niewielką ilość krwi w sposób podobny, jak podczas standardowego badania laboratoryjnego.
  2. Oddzielenie osocza – pobrana krew jest umieszczana w specjalnej wirówce, gdzie następuje odizolowanie osocza od innych składników krwi. Na tym etapie płytki krwi zostają również skoncentrowane, dzięki czemu jest ich wiele w małej objętości pozyskanego preparatu.
  3. Etap końcowy – osocze jest filtrowane i oczyszczane. W takiej formie jest już gotowe do podania.

Warto zaznaczyć, że opisana wyżej procedura musi być wykonywana w profesjonalnym gabinecie medycznym, przy użyciu specjalistycznego sprzętu posiadającego wszystkie niezbędne atesty. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że podany do Twojego ciała preparat został właściwie przygotowany. Jeżeli szukasz zaufanego miejsca, w którym procedury estetyczne i regeneracyjne są wykonywane w bezpieczny i skuteczny sposób, przyjdź do Kliniki Miracki w Krakowie. Zapewniamy najwyższą jakość oferowanych usług.

Czy leczenie osoczem bogatopłytkowym jest skuteczne?

Po podaniu osocza bogatopłytkowego w uszkodzone miejsce organizmu, np. tkanki mięśniowe, ścięgna, stawy, skórę itp., płytki krwi aktywują mechanizmy naprawcze i stymulują procesy gojenia i regeneracji tkanek. Dzięki temu możliwe jest skuteczne leczenie takich problemów estetycznych i zdrowotnych, jak:

  • leczenie kontuzji sportowych – wspomaganie gojenia się urazów mięśni, ścięgien i więzadeł u sportowców i nie tylko;
  • terapia ortopedyczna – łagodzenie objawów artretyzmu, zapalenia stawów i uszkodzeń ścięgien;
  • dermatologia – leczenie łysienia, trądziku i innych problemów skórnych.

Osocze PRP jest również szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej i kosmetologii. W celach upiększających może być stosowane zarówno na obszarze twarzy, jak i ciała. Do jego głównych zastosowań należą ogólna poprawa wyglądu skóry i zmniejszanie widocznych oznak starzenia, takich jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny czy rozstępy. Sam proces ostrzykiwania tkanek również ma działanie regeneracyjne. Naruszanie ich struktury i powodowanie mikrouszkodzeń stymuluje bowiem organizm do wszczęcia procesów naprawczych. Dzięki temu następuje przyspieszona wymiana komórkowa, a produkcja kolagenu i elastyny (odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry) zostaje wzmożona.

Należy podkreślić, że osocze bogatopłytkowe nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego problemu zdrowotnego. Skuteczność tego typu terapii może różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak rodzaj urazu, stan pacjenta, zaawansowanie choroby czy obszar, który wymaga leczenia.

Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza. Choć iniekcja osocza PRP jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, w niektórych przypadkach może być nieoptymalna lub wymagać wielokrotnego powtórzenia. Warto skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, aby dowiedzieć się, czy osocze bogatopłytkowe może być odpowiednie dla konkretnego przypadku medycznego.