Czy podawanie botoksu może zaszkodzić skórze lub mięśniom?
Medycyna estetyczna potrafi nieść ogromne korzyści nie tylko w zakresie wizualnym, lecz także psychologicznym – wiele osób po przejściu określonych zabiegów czuję się znacznie lepiej w swojej skórze, co skutkuje m.in. lepszym samopoczuciem, zwiększeniem pewności siebie i otwartości. A skoro przy emocjach jesteśmy, warto odnieść się także do lęku, który może towarzyszyć podejmowaniu decyzji np. o zastosowaniu toksyny botulinowej – czy podawanie botoksu jest w stanie zaszkodzić skórze lub mięśniom? Rozwiejmy wątpliwości!
Czy botoks jest bezpieczny?
Większość artykułów dotyczących zabiegów z zastosowaniem botoksu wskazuje, że jest to preparat bezpieczny, a jego efekty są odwracalne – tak też jest. Jeśli zabieg wykonuje doświadczony lekarz medycyny estetycznej, który wie, jaką ilość substancji i w którym dokładnie miejscu podać, ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości jest niewielkie. Oczywiście, kluczowe jest też zastosowanie odpowiedniego preparatu – należy pamiętać, że tego typu zabiegi można przeprowadzać tylko z użyciem toksyny botulinowej, którą zarejestrowano do wskazań medycznych! By dany preparat został uznany za lek, musi przejść długą drogę, a wymagania, jakie musi spełnić, są bardzo restrykcyjne. Przykładem preparatu, który został odpowiednio sprawdzony i od lat wspiera zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jest Azzalure – to właśnie z niego korzystamy w Klinice Miracki. Co ważne, warto dodać, że preparaty zawierające toksynę botulinową mogą być kupowane tylko przez lekarzy, co podlega stosownym kontrolom. Wszystkie te procesy mają na celu zapewnienie jak największego bezpieczeństwa pacjentów.
Bezpieczeństwo botoksu – od czego zależy?
Skąd wiadomo, że bezpieczeństwo tego typu działań jest wysokie? Przede wszystkim wiedza ta bazuje na doświadczeniu i dokładnych obserwacjach. Toksynę botulinową stosuje się w medycynie estetycznej już od około 50 lat, a jak to zostało opisane wcześniej, wykorzystywane w czasie zabiegów środki są dokładnie przebadane. Zawsze mają też dołączoną odpowiednią ulotkę, w której wymienione są m.in. przeciwwskazania do stosowania. Przykładowo preparat Azzalure nie powinien być stosowany np. u osób, które przechodzą infekcję w miejscach planowanego wstrzyknięcia, wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku, są w ciąży czy też mają problemy z krzepnięciem.
Przed każdym zabiegiem przeprowadzamy w naszych klinikach konsultację wstępną, na której rozmawiamy m.in. właśnie o owych przeciwwskazaniach – ich wykluczenie jest jednym z kluczowych elementów dla bezpieczeństwa zabiegu, dlatego też trzeba szczerze mówić specjaliście o różnego rodzaju schorzeniach czy lekach, które przyjmujemy.
Efekty niepożądane botoksu pod lupą
Wróćmy jednak do najistotniejszego tu pytania: czy podawanie botoksu jest w stanie zaszkodzić skórze lub mięśniom? Jeśli użyto sprawdzonego preparatu i podano go w odpowiedni sposób, tego typu zagrożenie raczej nie występuje. Dlaczego „raczej”? Ponieważ jest to zabieg medyczny, a więc jakiś rodzaj ryzyka zawsze istnieje. Generalnie jednak poważne powikłania obserwuje się bardzo rzadko. Najczęściej jest to drobne zasinienie, swędzenie, obrzęk, rumień czy podrażnienie w miejscu wkłucia – tego typu symptomy powinny zniknąć po kilku dniach. Wystąpić może też mrowienie lub drętwienie w tym obszarze, ból głowy, twarzy czy opadanie powiek. Znacznie poważniejsze konsekwencje, jak np. osłabienie mięśni twarzy czy zaburzenia ruchów gałek ocznych, pojawiają się – na szczęście! – rzadko.
Jeśli zaś chodzi konkretnie o skórę, nieraz pojawia się wątpliwość, czy po okresie działania botoksu – gdy jego efekty ustąpią (zwykle po około pół roku) – skóra nie będzie wyglądała gorzej niż przed zabiegiem. Tutaj można śmiało podkreślić, że zdecydowanie nie! Jest wręcz przeciwnie. Skóra będzie bowiem po okresie intensywnego odpoczynku. Nie dość, że w tym czasie wygładzone były widoczne na niej zmarszczki, to jeszcze ich pogłębianie się zostało spowolnione. Co jednak istotne, nie można mówić tu o „uzależnieniu” skóry od botoksu, czego też niektórzy się obawiają – jeśli dana osoba nie będzie chciała powtarzać zabiegu, jej twarz na spokojnie wróci do normy.
Jak uniknąć niepożądanych efektów botoksu?
- Wybierz doświadczoną i profesjonalną klinikę, w której wykonasz zabieg.
- Nie poddawaj się mu zbyt często – pomiędzy poszczególnymi zabiegami z zastosowaniem toksyny botulinowej nie powinno być mniej niż pół roku odstępu. Zbyt częste zabiegi zwiększają ryzyko wystąpienia np. nadmiernego osłabienia mięśni.
- Jeśli wiesz, że masz jakiekolwiek przeciwwskazania do zabiegu – nie ukrywaj ich przed lekarzem! To kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa.
- Owszem, zabiegi z wykorzystaniem botoksu nie wymagają szczególnej rekonwalescencji, ale należy pamiętać, że przez pierwsze 2-3 dni mogą wystąpić pewne ograniczenia, jak np. unikanie gwałtownych ruchów, intensywnych ćwiczeń, korzystania z sauny, basenu czy latania samolotem.
Chcesz dowiedzieć się o botoksie więcej? A może jesteś zdecydowana/zdecydowany na tego typu zabieg? Skorzystaj z konsultacji wstępnej w Klinice Miracki – specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania: https://mirackiclinic.com/kontakt/
Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Dlaczego nasi Lekarze polecają zabiegi z użyciem płynnej Toksyny Botulinowej PREMIUM?
- Leczenie bruksizmu botoksem – jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?
- Botox na lwią zmarszczkę – jak pozbyć się lwiej zmarszczki?
- Osocze bogatopłytkowe cena – ile kosztuje ostrzykiwanie osoczem?
- Podaruj Swojej skórze młodość. Wysokostężone Osocze Bogatopłytkowe