Skip to main content

Czego nie wolno robić po botoksie?

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych na świecie. Pozwala szybko odmłodzić skórę na wiele miesięcy, bez ingerencji chirurga, pobytu w szpitalu i długotrwałej rekonwalescencji. To zabieg lunchowy, po którym od razu wraca się do pracy i prawie wszystkich codziennych aktywności. Czego nie wolno robić po botoksie? Wyjaśniamy!

Botoks, czyli wygładzanie zmarszczek

Zabieg wygładzania zmarszczek toksyną botulinową zwykle trwa kilkanaście minut. Polega na iniekcji botuliny w miejsce docelowe, na przykład lwią zmarszczkę, linie poprzeczne czoła, okolice oczu czy ust. Botulina w odróżnieniu do kwasu hialuronowego nie jest wypełniaczem i działa w zupełnie inny sposób niż tego rodzaju preparaty.

Toksyna botulinowa nie wypełnia ubytków tkankowych, lecz blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Dzięki temu mięśnie przestają się intensywnie kurczyć i rozkurczać, co sprzyja powstawaniu i utrwalaniu zmarszczek mimicznych. Działanie przeciwzmarszczkowe botoksu utrzymuje się przez kilka miesięcy, zapewniając skórze odmłodzony, promienny wygląd i chroniąc ją przed pogłębianiem nieestetycznych linii i bruzd.

Iniekcje z toksyny botulinowej w dawkach terapeutycznych wykonuje lekarz medycyny estetycznej. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani brać wolnego z pracy na czas rekonwalescencji. Od razu po wyjściu z kliniki można wrócić do codziennej aktywności, choć warto pamiętać o kilku wskazaniach i przeciwwskazaniach po botoksie.

Wskazania po botoksie

Efekty botoksu pojawiają się bardzo szybko, choć pełną poprawę widać po kilku, kilkunastu dniach. Wówczas zachęcamy do wizyty kontrolnej, podczas której lekarz oceni, czy preparat rozłożył się prawidłowo i udało się uzyskać oczekiwaną zmianę. Botulina oddziałuje na mięśnie mimiczne twarzy, dlatego bezpośrednio po podaniu botuliny warto delikatnie je rozruszać. Ćwiczenie mięśni mimicznych twarzy nie jest bezwzględnym zaleceniem, choć może okazać się pomocne. Lekarz, który wykona zabieg, pokaże jak to powinno wyglądać i dokładnie wyjaśni, co wolno, a czego nie wolno robić po botoksie.

Po botoksie warto:

 • delikatnie ćwiczyć mięśnie mimiczne twarzy,
 • zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.

Przeciwwskazania po botoksie

Jest kilka rzeczy, których nie można robić po botoksie. Pierwszą jest gwałtowne schylanie, a właściwie pochylanie i zadzieranie głowy. Podczas takich raptownych ruchów preparat może rozprzestrzenić się i zadziałać, na te mięśnie, na które zadziałać nie chcemy. Dlatego po botoksie nie można się schylać ani leżeć. Z reguły zabieg wykonuje się w godzinach przedpołudniowych, aby przez 4-5 godzin po iniekcji łatwiej było przestrzegać wskazań po botoksie i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Chociaż zabieg nie pozostawia na skórze żadnych brzydkich śladów, skóra po iniekcji może być lekko zaczerwieniona, obrzęknięta i ściągnięta, zwłaszcza w ostrzykniętych okolicach twarzy. Są to zmiany krótkotrwałe, które dość szybko znikają i nie warto zakrywać ich grubą warstwą podkładu. Zresztą bezpośrednio po botoksie lepiej się nie malować. Ucisk czy masaż są niewskazane. Niewskazane z tego powodu są również inne zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem laseroterapii, peelingów chemicznych, jak i mezoterapii, które mogłyby podrażnić skórę i zaburzyć działanie botuliny. Z makijażem trzeba wstrzymać się przynajmniej dobę, a z zabiegami kilka, kilkanaście dni.

Skóra po botoksie wymaga delikatnej pielęgnacji z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Nie posłużą jej również skrajne zmiany temperatur, zatem jakiś czas po zabiegu lepiej zrezygnować z sauny i słonecznych wakacji. Zresztą 24 godziny po podaniu toksyny botulinowej odradza się podróży lotniczych, ze względu na wahania ciśnienia. Ostatnim z ważnych przeciwwskazań po botoksie jest ograniczenie aktywności fizycznej, oczywiście tylko na pewien czas. Po tygodniu znów można wspinać się na ściankę czy relaksować się na zajęciach jogi. To oznacza, że być może wcale nie ominie się swojego ulubionego treningu!

Lista zaleceń i wskazań po botoksie jest dość krótka w porównaniu do innych zabiegów odmładzających. Większość przeciwwskazań dotyczy pierwszej doby po zabiegu, kolejne stają się nieaktualne już po kilku dniach. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto skorzystać z botoksu – najczęściej wykonywanego zabiegu medycyny estetycznej na świecie!

Po botoksie przez 24 godziny nie należy:

 • wykonywać gwałtownych ruchów,
 • nisko pochylać głowy (np. patrząc w ekran monitora czy telefonu),
 • leżeć na płasko,
 • uciskać, masować skóry twarzy,
 • spożywać alkoholu,
 • pływać,
 • opalać się,
 • korzystać z sauny,
 • lecieć samolotem.

Po botoksie przez kilka dni warto:

 • kontynuować łagodną pielęgnację skóry,
 • odpuścić intensywne treningi,
 • umówić się na wizytę kontrolną.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.