Czy botoks można zastosować tego samego dnia, co kwas hialuronowy?

Wydaje się, że botoks (czyli toksyna botulinowa) oraz kwas hialuronowy to dwie najpopularniejsze substancje, które kojarzone są z medycyną estetyczną. Nic dziwnego, zabiegi z ich wykorzystaniem są wykonywane bardzo często, a otrzymywane rezultaty istotnie wpływają na wygląd skóry. Czy zatem zabieg z botoksem można zrobić tego samego dnia, co zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Botoks i kwas hialuronowy – działanie

Szukając odpowiedzi na to pytanie, najlepiej zacząć od podstaw – czym dokładnie są kwas hialuronowy i botoks? To substancje o różnych właściwościach oraz działaniu. Często porównuje się je ze sobą, co biorąc pod uwagę ich odmienne zastosowanie, nie do końca ma sens. Owszem, oba te preparaty wykorzystuje się w zabiegach odmładzających, lecz kwas hialuronowy ma za zadanie wypełnić powstałe zmarszczki, a botoks po prostu wygładza skórę. Nie ma on właściwości wypełniających, dlatego też w przypadku głębokich zmarszczek poleca się raczej pierwszą z opisanych tu substancji lub terapię z wykorzystaniem obu środków. Sam botoks będzie zaś lepszym rozwiązaniem w przypadku płytszych zmarszczek mimicznych – mechanizm jego działania opiera się na neuromodulacji. Hamuje on przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, w związku z czym następuje ich swego rodzaju „paraliż”. Jest to niegroźne, a skutkuje zaprzestaniem marszczenia skóry, np. na czole – gdy przestaje ona pracować, siłą rzeczy, wygładza się i „odpoczywa”, co dodatkowo można uznać za profilaktykę anti-ageing (w okresie, gdy toksyna botulinowa jest w danym obszarze aktywna, zmarszczki nie pogłębiają się, przez co generalny proces starzenia jest spowolniony).

Połączenie, które ma moc – terapia skojarzeniowa

W przypadku terapii skojarzeniowej – czyli zastosowania zarówno kwasu hialuronowego, jak i botoksu – jako pierwszy zabieg przeprowadza się ten z użyciem toksyny botulinowej. Czy jednak zabieg z botoksem można zrobić tego samego dnia, co zabieg z użyciem kwasu hialuronowego? Jeśli zabiegi te mają dotyczyć tego samego obszaru, odpowiedź brzmi: Zdecydowanie nie. Pomiędzy poszczególnymi sesjami powinno się odczekać minimum 2 tygodnie. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo, a także na optymalizację zakładanych rezultatów. Jeżeli jednak chcemy, by nasza terapia dotyczyła kilku obszarów, zwykle zrobienie dwóch opisywanych tu zabiegów jest możliwe podczas jednej wizyty – np. użycie botoksu na zmarszczki poprzeczne czoła, a kwasu hialuronowego w celu zniwelowania bruzd nosowo-wargowych. Co jednak istotne, zarówno o tym, czy tego typu połączenie podczas jednej wizyty jest możliwe, jak i o tym, czy to właśnie te dwie substancje będą w danym przypadku najlepsze, powinien zdecydować lekarz medycyny estetycznej. Profesjonalna diagnostyka i określenie planu działania są kluczowe właśnie przede wszystkim w przypadku terapii łączonej, czyli zastosowania botoksu oraz kwasu hialuronowego na jednym obszarze.Tego typu terapię powinien prowadzić doświadczony specjalista, ponieważ znacznie łatwiej jest planować zabiegi z wykorzystaniem jednej substancji, niż zakładać efekty, a także bezpieczeństwo przebiegu terapii skojarzeniowej. Bardzo ważna jest w tym kontekście konsultacja wstępna, która w Klinice Miracki dotyczy wszystkich Pacjentów i Pacjentki. To właśnie na niej omawia się z lekarzem zakładane cele, przebieg zabiegów, a także doprecyzowuje się ewentualne przeciwwskazania. Wtedy też można zdecydować, czy rzeczywiście i botoks, i kwas hialuronowy będą najlepszym wyborem – a często faktycznie są, ponieważ wiążą się z bezpieczeństwem, a także wyjątkowo satysfakcjonującymi rezultatami.

Botoks i kwas hialuronowy – co jeszcze warto wiedzieć?

 • Obie te substancje są wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Jeśli więc przeszliśmy właśnie zabieg ich wstrzyknięcia, tego samego dnia nie powinniśmy poddawać się zabiegom z użyciem lasera czy np. radioterapii mikroigłowej. Podobnie jak musimy unikać sauny, gorących kąpieli, solarium, ekspozycji na słońce etc.
 • Jeśli chodzi o podanie kwasu hialuronowego metodą mezoterapii, skutkuje ono odmłodzoną, ujędrnioną, mniej wiotką, a także nawilżoną skórą, co jest szczególnie istotne po wcześniejszym podaniu toksyny botulinowej – ma ona bowiem właściwości wysuszające, a także hamujące produkcję sebum. Zastosowanie kwasu hialuronowego po zabiegu z botoksem będzie więc znakomitym dopełnieniem terapii.
 • Odczekiwanie minimum 14 dni pomiędzy poszczególnymi zabiegami nie jest przypisane tylko temu połączeniu – tj. botoksowi i kwasowi hialuronowemu. Podobnie jest np. w przypadku, gdy wykonamy mikrodermabrazję – dopiero po 2 tygodniach możliwe będzie podejście do mezoterapii, w tym tej wykonanej z użyciem kwasu hialuronowego.
Chcesz wiedzieć więcej? Masz dodatkowe pytania dotyczące botoksu lub kwasu hialuronowego? Skontaktuj się z Kliniką Miracki w Warszawie lub Katowicach – rozwiejemy Twoje wątpliwości: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-767 Warszawa

ul. Kaliny Jędrusik 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 05-077 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki