Skip to main content

Czy botoks można zastosować tego samego dnia, co kwas hialuronowy?

Wydaje się, że botoks (czyli toksyna botulinowa) oraz kwas hialuronowy to dwie najpopularniejsze substancje, które kojarzone są z medycyną estetyczną. Nic dziwnego, zabiegi z ich wykorzystaniem są wykonywane bardzo często, a otrzymywane rezultaty istotnie wpływają na wygląd skóry. Czy zatem zabieg z botoksem można zrobić tego samego dnia, co zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Botoks i kwas hialuronowy – działanie

Szukając odpowiedzi na to pytanie, najlepiej zacząć od podstaw – czym dokładnie są kwas hialuronowy i botoks? To substancje o różnych właściwościach oraz działaniu. Często porównuje się je ze sobą, co biorąc pod uwagę ich odmienne zastosowanie, nie do końca ma sens. Owszem, oba te preparaty wykorzystuje się w zabiegach odmładzających, lecz kwas hialuronowy ma za zadanie wypełnić powstałe zmarszczki, a botoks po prostu wygładza skórę. Nie ma on właściwości wypełniających, dlatego też w przypadku głębokich zmarszczek poleca się raczej pierwszą z opisanych tu substancji lub terapię z wykorzystaniem obu środków.

Sam botoks będzie zaś lepszym rozwiązaniem w przypadku płytszych zmarszczek mimicznych – mechanizm jego działania opiera się na neuromodulacji. Hamuje on przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, w związku z czym następuje ich swego rodzaju „paraliż”. Jest to niegroźne, a skutkuje zaprzestaniem marszczenia skóry, np. na czole – gdy przestaje ona pracować, siłą rzeczy, wygładza się i „odpoczywa”, co dodatkowo można uznać za profilaktykę anti-ageing (w okresie, gdy toksyna botulinowa jest w danym obszarze aktywna, zmarszczki nie pogłębiają się, przez co generalny proces starzenia jest spowolniony).

Połączenie, które ma moc – terapia skojarzeniowa

W przypadku terapii skojarzeniowej – czyli zastosowania zarówno kwasu hialuronowego, jak i botoksu – jako pierwszy zabieg przeprowadza się ten z użyciem toksyny botulinowej. Czy jednak zabieg z botoksem można zrobić tego samego dnia, co zabieg z użyciem kwasu hialuronowego? Jeśli zabiegi te mają dotyczyć tego samego obszaru, odpowiedź brzmi: Zdecydowanie nie. Pomiędzy poszczególnymi sesjami powinno się odczekać minimum 2 tygodnie. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo, a także na optymalizację zakładanych rezultatów. Jeżeli jednak chcemy, by nasza terapia dotyczyła kilku obszarów, zwykle zrobienie dwóch opisywanych tu zabiegów jest możliwe podczas jednej wizyty – np. użycie botoksu na zmarszczki poprzeczne czoła, a kwasu hialuronowego w celu zniwelowania bruzd nosowo-wargowych.

Co jednak istotne, zarówno o tym, czy tego typu połączenie podczas jednej wizyty jest możliwe, jak i o tym, czy to właśnie te dwie substancje będą w danym przypadku najlepsze, powinien zdecydować lekarz medycyny estetycznej. Profesjonalna diagnostyka i określenie planu działania są kluczowe właśnie przede wszystkim w przypadku terapii łączonej, czyli zastosowania botoksu oraz kwasu hialuronowego na jednym obszarze.Tego typu terapię powinien prowadzić doświadczony specjalista, ponieważ znacznie łatwiej jest planować zabiegi z wykorzystaniem jednej substancji, niż zakładać efekty, a także bezpieczeństwo przebiegu terapii skojarzeniowej. Bardzo ważna jest w tym kontekście konsultacja wstępna, która w Klinice Miracki dotyczy wszystkich Pacjentów i Pacjentki. To właśnie na niej omawia się z lekarzem zakładane cele, przebieg zabiegów, a także doprecyzowuje się ewentualne przeciwwskazania. Wtedy też można zdecydować, czy rzeczywiście i botoks, i kwas hialuronowy będą najlepszym wyborem – a często faktycznie są, ponieważ wiążą się z bezpieczeństwem, a także wyjątkowo satysfakcjonującymi rezultatami.

Botoks i kwas hialuronowy – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Obie te substancje są wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Jeśli więc przeszliśmy właśnie zabieg ich wstrzyknięcia, tego samego dnia nie powinniśmy poddawać się zabiegom z użyciem lasera czy np. radioterapii mikroigłowej. Podobnie jak musimy unikać sauny, gorących kąpieli, solarium, ekspozycji na słońce etc.
  • Jeśli chodzi o podanie kwasu hialuronowego metodą mezoterapii, skutkuje ono odmłodzoną, ujędrnioną, mniej wiotką, a także nawilżoną skórą, co jest szczególnie istotne po wcześniejszym podaniu toksyny botulinowej – ma ona bowiem właściwości wysuszające, a także hamujące produkcję sebum. Zastosowanie kwasu hialuronowego po zabiegu z botoksem będzie więc znakomitym dopełnieniem terapii.
  • Odczekiwanie minimum 14 dni pomiędzy poszczególnymi zabiegami nie jest przypisane tylko temu połączeniu – tj. botoksowi i kwasowi hialuronowemu. Podobnie jest np. w przypadku, gdy wykonamy mikrodermabrazję – dopiero po 2 tygodniach możliwe będzie podejście do mezoterapii, w tym tej wykonanej z użyciem kwasu hialuronowego.

Chcesz wiedzieć więcej? Masz dodatkowe pytania dotyczące botoksu lub kwasu hialuronowego? Skontaktuj się z Kliniką Miracki w Warszawie lub Katowicach – rozwiejemy Twoje wątpliwości: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.