Skip to main content

Botoks dla mężczyzn – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wśród społeczeństwa króluje przekonanie, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej odpowiadają przede wszystkim na potrzeby kobiet. Owszem, dużą częścią osób, które zgłaszają się do klinik, są panie. Jednak nie tylko! Coraz więcej mężczyzn korzysta z tego typu wsparcia – bo znaczna większość zabiegów nie jest skierowana do konkretnej płci. Tak jest m.in. z ostrzykiwaniem toksyną botulinową. Botoks dla mężczyzn – w jakich przypadkach może pomóc i jakiego efektu można oczekiwać?

Różnego rodzaju społeczne stereotypy sprawiają, że wielu panów rozmyślnie omija gabinety medycyny estetycznej. Uważają, że nie znajdą w nich nic dla siebie. Nic bardziej mylnego – jak większość gałęzi medycyny, tak i medycyna estetyczna może nieść wsparcie wszystkim, którzy tego potrzebują. Niezależnie od płci. Owszem, niektóre zabiegi skierowane są tylko do pań, inne wyłącznie do panów. Większość jest jednak uniwersalna – tak też jest z podawaniem toksyny botulinowej. Botoks dla mężczyzn staje się coraz popularniejszy i nie trudno się temu dziwić – jego możliwości nie ograniczają się w końcu tylko do wygładzania zmarszczek czy działania przeciwstarzeniowego.

Botoks pod lupą

Botoks, czyli właściwie toksyna botulinowa typu A, to substancja, która wykazuje działanie neruromodulacyjne. Jej wstrzyknięcie prowadzi do zahamowania przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, co wywołuje swego rodzaju „paraliż” owych mięśni. Brzmi groźnie? Niepotrzebnie, jeśli bowiem wykonują to doświadczeni specjaliści, substancją wysokiej jakości, podaną w odpowiednich dawkach, jest to jak najbardziej bezpieczne. Co więcej, to właśnie dzięki zahamowaniu pracy mięśni możliwe jest ich rozluźnienie. Gdy przestają normalnie pracować, skóra nie marszczy się, dzięki czemu wygładzają się powstałe już zmarszczki i – co więcej – zahamowane jest ich pogłębianie. Co za tym idzie, zabieg ma nie tylko działanie redukujące widoczne już zmiany, lecz także profilaktyczne.

Botoks dla mężczyzn, podobnie jak i dla kobiet, może być wykorzystywany w wygładzaniu takich zmian, jak np. „lwia zmarszczka”, „kurze łapki”, „zmarszczki królicze” (występują po obu stronach górnej części nosa) czy zmarszczki poprzeczne czoła.

Botoks dla mężczyzn – nie tylko odmłodzenie!

Jak to zostało wspomniane, działania odmładzające i anti-ageing to nie jedyne, które mogą wynikać z zastosowania toksyny botulinowej. Podaje się ją także w terapii takich schorzeń, jak:

 • bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami lub ich nadmierne zaciskanie;
 • nadpotliwość, np. w obszarze pach, dłoni lub stóp;
 • nadmierne przetłuszczanie się cery;
 • migrenowe bóle głowy.

Łatwo zauważyć, że wszelkie z wymienionych tu przypadłości nie są przypisane do konkretnej płci. Co więcej, jeśli chodzi np. o nadpotliwość, bardzo często jest to problem panów. Zwiększona produkcja potu pojawia się wtedy niezależnie od realnych potrzeb fizjologicznych czy panującej temperatury. Jeśli sprawia to duży dyskomfort i wręcz utrudnia codzienne funkcjonowanie, botoks dla mężczyzn będzie skutecznym rozwiązaniem problemu.

Botoks dla mężczyzn vs dla kobiet – różnice

O ile sama zasada działania i stosowana podczas zabiegu substancja są takie same zarówno u pań, jak i panów, o tyle ilość podawanej toksyny botulinowej może być inna. Dlaczego? Mężczyźni zwykle mają mocniejsze i większe mięśnie twarzy, dlatego też dawka podawanego im botoksu może być większa niż standardowo u kobiet. Co jednak najważniejsze, zawsze dostosowywana jest indywidualnie. Zwykle także powierzchnia twarzy mężczyzny jest większa, co także wpływa na zwiększenie dawki botoksu.

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o botoksie?

 • Efekty zabiegu są odwracalne – utrzymują się około pół roku. Po tym czasie można wykonać kolejne ostrzykiwanie toksyną botulinową.
 • Zabieg jest szybki – trwa zwykle około 15-30 minut.
 • Nie wymaga szczególnej rekonwalescencji (choć należy przez 2-3 dni unikać sauny, gorących kąpieli, basenu, podróży samolotem, intensywnych ćwiczeń etc.).
 • Pierwsze efekty widać już po 2-3 dniach, lecz narastają one stopniowo, co sprawia, że spokojnie możemy się do nich przyzwyczaić – nie ma tu efektu zaskoczenia własnym wyglądem! Pełnię rezultatów obserwuje się około 2 tygodnie po zabiegu.
 • Każdy botoks dla mężczyzn (podobnie jak dla kobiet) wykonuje lekarz medycyny estetycznej – w Klinice Miracki są to doświadczeni specjaliści, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa, skuteczności i otrzymywanych efektów zabiegu.
 • Czy zabieg jest bolesny? Polega na zrobieniu serii drobnych nakłuć – zwykle są one odczuwane zaledwie jak ukąszenie komara, choć możliwe jest miejscowe zaaplikowanie kremu o działaniu przeciwbólowym.
 • A co z przeciwwskazaniami? Owszem, są. To właśnie m.in. z tego powodu zabieg botoksu dla mężczyzn przeprowadzany jest przez lekarza, z którym konieczna jest wstępna konsultacja. Przed przystąpieniem do ostrzykiwania specjalista dokładnie wypytuje o ewentualne czynniki, mogące być wspomnianymi przeciwwskazaniami – bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Chętnie opowiemy Ci zarówno o botoksie dla mężczyzn, jak i innych zabiegach – kliknij w link i skontaktuj się z Kliniką Miracki: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.