Skip to main content
mezoterapia lysienie

Czy osocze bogatopłytkowe to to samo co komórki macierzyste?

Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste to zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej, które ze względu na podobny obszar zastosowania mogą być ze sobą mylone. Jednak to nie jest to samo. Wyjaśniamy, na czym polega różnica pomiędzy mezoterapią osoczem bogatopłytkowym a zabiegiem z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest procedurą, która wykorzystuje naturalny potencjał organizmu do regeneracji, co czyni ją zabiegiem maksymalnie naturalnym, skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym. Wstrzykiwanie osocza podskórnie wpływa na tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, stymuluje syntezę DNA, aktywuje mikrokrążenie oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Wszystkie te procesy odpowiedzialne są za regenerację skóry, poprawę jej struktury oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek.

Czynniki wzrostu znajdujące się w osoczu bogatopłytkowym umożliwiają kompleksową rewitalizację skóry na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach i głowie. Osocze na włosy wspomaga leczenie łysienia – wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz pobudza do wzrostu. Zabieg jest bezpieczny i można go wykonywać nawet w bardzo delikatnych miejscach, takich jak okolice oczu.

Zabieg ostrzykiwania osoczem polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi od pacjenta (zazwyczaj z żyły łokciowej), a następnie odwirowaniu i odseparowaniu z niej osocza bogatopłytkowego. Tak przygotowany autologiczny preparat wprowadzany jest pod skórę w formie drobnych nakłuć, podobnie jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii igłowej. Zabieg ten nazywany jest też wampirzym liftingiem.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym a komórki macierzyste

W obu przypadkach materiał do zabiegu pochodzi bezpośrednio od pacjenta i pobierany jest podczas tego samego zabiegu. Z tego względu metody te poleca się osobom uczulonym na sztuczne preparaty stosowane w medycynie estetycznej. Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste pochodzą od samego pacjenta, co wyklucza pojawienie się alergii czy innej wrogiej reakcji układu immunologicznego.

Zasadniczą różnicą jest to, że osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi, natomiast komórki macierzyste pobiera się z tkanki tłuszczowej. Istota komórek macierzystych polega na nieograniczonym potencjale transformacji w dowolne komórki. Poprawiają funkcjonowanie organizmu wszędzie tam, gdzie się pojawiają. Ich działanie regeneracyjne jest dużo bardziej intensywne niż zabieg z osocza. Stosuje się je nie tylko w celu redukcji zmarszczek czy ujędrnienia skóry, ale też w celu spłycenia blizn, leczenia rozstępów i uzupełnienia ubytków tkankowych.

Terapia osoczem i terapia komórkami macierzystymi – porównanie

Osocze bogatopłytkowe:

  • wskazania: drobne zmarszczki, profilaktyka przeciwstarzeniowa, blizny, osłabione i wypadające włosy, utrata elastyczności i sprężystości skóry, podrażnienie po innych zabiegach medycyny estetycznej (np. chirurgicznych i laserowych);
  • pozyskanie materiału: pobranie niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej;
  • znieczulenie miejscowe: nie jest konieczne;
  • rekonwalescencja: brak;
  • czas pojawienia się optymalnych efektów: po około 3 miesiącach;
  • częstotliwość: zabieg osoczem można powtarzać co kilka miesięcy.

Komórki macierzyste:

  • wskazania: głębokie zmarszczki i bruzdy na twarzy, szyi i dekolcie, przebarwienia, nierównomierny koloryt, zapadnięta skóra z ubytkami tkankowymi, utrata napięcia skóry, blizny i rozstępy;
  • pozyskanie materiału: liposukcja;
  • znieczulenie miejscowe: tak;
  • rekonwalescencja: kilkudniowa;
  • czas pojawienia się optymalnych efektów: po około 3 miesiącach;
  • częstotliwość: wystarczy jeden zabieg dla uzyskania optymalnych efektów terapeutycznych; czasem można go powtórzyć, ale dopiero po około roku.

Nie wiesz, na który zabieg się zdecydować? Umów się na konsultację z naszym specjalistą i dowiedz się więcej.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.