Co lepsze – botoks czy mezoterapia?
Chcąc odświeżyć wygląd skóry, a także pozbyć się z niej najbardziej widocznych zmarszczek mimicznych, zwykle początkowo zastanawiamy się nad dwoma popularnymi zabiegami: botoksem i mezoterapią. Który z nich jest lepszy? A może ich porównywanie właściwie nie ma sensu? Jaki dokładnie jest ich zakres? Botoks czy mezoterapia – sprawdź, co warto wiedzieć!
Podstawą wyboru konkretnego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej jest wiedza o tym, jak on przebiega, jakie może dać efekty i czy oby na pewno będzie dobrym wyborem w naszym indywidualnym przypadku. W tego typu decyzji pomaga przede wszystkim specjalistyczna konsultacja. W Klinikach Miracki w Warszawie i Katowicach przed każdym zabiegiem ekspert ocenia, w jaki sposób najlepiej może pomóc swoim Pacjentkom i Pacjentom. Jeśli zgłaszają się oni z potrzebą wygładzenia, odmłodzenia i odświeżenia skóry twarzy, faktycznie częstymi propozycjami są botoks i mezoterapia.
Co jednak w tym wszystkim najważniejsze – nie są to zabiegi, które powinny ze sobą konkurować, ponieważ mają zupełnie inny zakres działania.
Botoks pod lupą
Botoks, czyli toksyna botulinowa, wstrzykiwany jest w celu zablokowania przewodzenia impulsów nerwowych i tym samym spowodowania swego rodzaju „paraliżu” danego obszaru. Być może nie brzmi to najlepiej, ale jest to jak najbardziej bezpieczne i skuteczne w wygładzaniu delikatnych zmarszczek mimicznych. Jeśli bowiem mięśnie nie pracują, ograniczone jest też poruszanie się skóry, która dzięki temu może odpocząć i rozluźnić się, co w efekcie umożliwia wygładzenie zmarszczek. W ten sposób można popracować m.in. nad tzw. „kurzymi łapkami”, zmarszczkami poprzecznymi czoła, wokół ust, czy chociażby „lwią zmarszczką” pomiędzy brwiami.
Co ciekawe, botoks wykorzystywany jest z powodzeniem także w przypadku np. leczenia bruksizmu czy migrenowych bólów głowy. Wracając jednak do zakresu medycyny estetycznej, należy też podkreślić jego działanie antystarzeniowe. Wstrzyknięcie botoksu spowalnia procesy tworzenia się zmarszczek mimicznych, w związku z czym poleca się go także osobom młodym, także przed 30. rokiem życia.
Mezoterapia od podstaw
Klasyczna mezoterapia polega zaś na podawaniu wprost do skóry – poprzez jej nakłuwanie – odpowiednich substancji wspierających jej zdrowie i wygląd. Są to m.in. witaminy, kwas hialuronowy, aminokwasy, kolagen, koenzymy etc. Co więcej, innym rodzajem mezoterapii jest ta przeprowadzana przy użyciu osocza bogatopłytkowego (inaczej nazywana wampirzym liftingiem).
Warto jednak podkreślić, że skład ampułek wykorzystywanych w czasie zabiegu jest ustalany na podstawie indywidualnych potrzeb Pacjenta lub Pacjentki – każda skóra jest inna, a specjaliści z Klinik Miracki wiedzą, że nie ma środków uniwersalnych. Odpowiednie składniki są więc dobierane np. w odniesieniu do wieku – inne wesprą działania z zakresu profilaktyki anti-aging u 30-latki, a odmienne odnowę skóry dojrzałej osoby po 40 roku życia.
Jeśli zaś chodzi o efekty, po mezoterapii klasycznej możemy oczekiwać:
- nawilżenia i ujędrnienia skóry,
- zwiększenie jej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, takie jak np. promieniowanie UV (co nie zwalnia z profilaktycznego używania kremów z filtrem!);
- stymulacji powstawania kolagenu i elastyny,
- poprawy mikrokrążenia,
- wygładzenia,
- poprawy kolorytu i redukcji zasinień pod oczami.
Biorąc zaś pod uwagę to, jak działa botoks – czy mezoterapia także wygładza zmarszczki? Tak, może dawać efekt ich zredukowania, choć – jak to zostało wyjaśnione – jest to skutkiem zupełnie innych procesów.
Botoks czy mezoterapia – nie musisz wybierać!
Co należy podkreślić, nie są to zabiegi, które się wykluczają. Wręcz przeciwnie – mogą się znakomicie dopełniać. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności ich wykonywania. Najpierw zaczynamy od wygładzania zmarszczek przy użyciu botoksu, by dopiero w kolejnym etapie poddać się mezoterapii, która zrewitalizuje, odżywi skórę i od wewnątrz ją nawilży (botoks może mieć wręcz przeciwne działanie – wysuszające – dlatego też rzeczywiście dobrze jest uzupełnić go zabiegiem mezoterapii).
Co jednak istotne, trzeba pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy poszczególnymi zabiegami. Poleca się, by przerwa wynosiła około 2 tygodnie (jest to minimalny okres, który musimy odczekać także w przypadku wykonywania np. mikrodermabrazji – dopiero po 14 dniach od zabiegu możemy podejść do mezoterapii).
Masz więcej pytań? Nasi eksperci z Klinik Miracki w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach z chęcią na nie odpowiedzą – skontaktuj się z nami: https://mirackiclinic.com/kontakt/
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Dlaczego nasi Lekarze polecają zabiegi z użyciem płynnej Toksyny Botulinowej PREMIUM?
- Leczenie bruksizmu botoksem – jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?
- Botox na lwią zmarszczkę – jak pozbyć się lwiej zmarszczki?
- Osocze bogatopłytkowe cena – ile kosztuje ostrzykiwanie osoczem?
- Podaruj Swojej skórze młodość. Wysokostężone Osocze Bogatopłytkowe