Skip to main content

Jak szybko działa botoks?

Chcesz pozbyć się drobnych zmarszczek w bezpieczny, szybki i skuteczny sposób? Jednym z pierwszych pomysłów, które zwykle pojawiają się w tym kontekście, jest botoks – i słusznie! Bazujące na nim zabiegi, należą do najpopularniejszych wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Na czym polegają? Jak szybko działa botoks? Już spieszymy z wyjaśnieniami!

Botoks od podstaw

Zanim pojawi się odpowiedź na pytanie: Jak szybko działa botoks?, warto bliżej przyjrzeć się całemu zabiegowi i tym samym zrozumieć mechanizm jego działania. Zastosowanie botoksu, czyli toksyny botulinowej typu A – inaczej (mniej przyjemnie) nazywanej też jadem kiełbasianym – od około 20 lat wiedzie bowiem prym wśród sposobów wygładzania zmarszczek. 

Botoks działa nie tylko na zmarszczki – preparaty, które zawierają w sobie toksynę botulinową, skutecznie pomagają też walczyć z nadmierną potliwością, kurczami twarzy, bruksizmem, migrenami i innymi przypadłościami, które teoretycznie nie mają zbyt wiele wspólnego z medycyną estetyczną. W praktyce jest to jednak przykład tego, że wspomniana medycyna estetyczna bazuje na metodach, które wykorzystywane są także w innych gałęziach medycznych. Nie są więc tylko i wyłącznie odpowiedzią na potrzeby estetyczne i chęć poprawy swojego wyglądu, lecz nauką bazującą na sprawdzonych i przebadanych środkach. Podobnie jest z botoksem.

Działanie botoksu opiera się na mechanizmie neuromodulacji, a konkretniej hamowania przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni. Jeśli chodzi o wykorzystanie opisywanego tu preparatu w zabiegach wygładzających zmarszczki mimiczne, doprowadza on do swego rodzaju „paraliżu” mięśni i – co się z tym wiąże – rozluźnienia skóry, łagodzenia efektu jej marszczenia oraz wspomnianego wygładzenia powstałych już zmarszczek. W tym:

 • tzw. „lwiej zmarszczki”,
 • „kurzych łapek”,
 • zmarszczek poprzecznych czoła,
 • „zmarszczek króliczych”,
 • i innych.

Brzmi „groźnie”? Niepotrzebnie, ponieważ jest to działanie w pełni kontrolowane, a dawki botoksu, które są wstrzykiwane w czasie tego typu zabiegów, są bezpieczne.

Botoks na zmarszczki mimiczne – jak przebiega zabieg?

 • W Klinice Miracki każdy zabieg poprzedzony jest niezbędną konsultacją, która służy zarówno specjaliście, jak i Pacjentowi lub Pacjentce. Ustala się wtedy konkretne obszary poddane zabiegowi, ilość podawanego preparatu, weryfikuje się ewentualne przeciwwskazania etc.
 • Zabiegi z wykorzystaniem botoksu przeprowadza lekarz medycyny estetycznej.
 • Przy pomocy cienkiej igły wstrzykuje precyzyjnie odmierzoną ilość środka w wybrane obszary.
 • Zabieg nie jest nadmiernie bolesny – czuć lekkie ukłucia (jeśli występują wskazania, w tym nadmierny lęk, można zastosować miejscowe znieczulenie).
 • Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych aktywności, stosując przez kilka-kilkanaście dni wzmożoną troskę o dany obszar twarzy.
 • Całość zabiegu trwa 15-30 minut.

Jak szybko działa botoks?

Przejdźmy zatem do kluczowych pytań: jak szybko działa botoks i kiedy można zauważyć pierwsze efekty zabiegu? Niezwykle szybko – najczęściej po 2-4 dniach widać już różnicę. Jednak finalne rezultaty będą widoczne po około 1-2 tygodniach. Co ważne, trudno podać konkretne ramy czasowe kształtowania się efektów zabiegu, ponieważ jest to sprawa indywidualna, która zależy m.in. od wieku Pacjenta lub Pacjentki, stanu skóry, trybu życia etc.

Otrzymane rezultaty utrzymują się przez około pół roku – wymienione wyżej czynniki wpływają także i na ten aspekt, tzn. wiek oraz stan, w jakim jest skóra, ale też generalnie forma Pacjenta lub Pacjentki oddziałują na długość utrzymywania się efektów. Na kolejny zabieg najlepiej jednak zdecydować się dopiero po około 6-7 miesiącach od poprzedniego. Co przy tym istotne, nawet jeśli nie zostanie podjęta decyzja o powtórnym wstrzyknięciu botoksu, skóra po około półrocznym „wypoczynku” będzie i tak w lepszym stanie, niż byłaby bez niego. Na pewno „nie rozciągnie się” czy „osłabi”, a takie mity wciąż się pojawiają.

Jeśli chcesz rozwiać inne swoje wątpliwości bądź obalić wspólnie kolejne mity, umów się na konsultację z naszymi specjalistami z Kliniki Miracki: https://mirackiclinic.com/kontakt/ – jesteśmy otwarci na Twoje pytania!

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.