Skip to main content
kwas hialuronowy vs. osocze

Co jest lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe i kwas hialuronowy to dwie różne substancje stosowane w terapiach przeciwstarzeniowych, które różnią się działaniem i wskazaniami. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się je zamiennie, na przykład osobom uczulonym na kwas hialuronowy poleca się mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. Który zabieg jest lepszy na skutki starzenia się skóry? Podpowiadamy, czym się kierować podczas wyboru.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Jeszcze do niedawna ostrzykiwanie osoczem stosowane było głównie w ortopedii, chirurgii czy stomatologii, w celu regeneracji chorych tkanek i przyspieszenia rekonwalescencji po zabiegach. Teraz na coraz większą skalę wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej. Zabieg odmładzający z zastosowaniem osocza znany jest również pod nazwą wampirzy lifting. Aktywne czynniki wzrostu znajdujące się w koncentracie płytkowym stymulują procesy odnowy tkanek, syntezę naczyń krwionośnych, produkcję włókien kolagenowych. Zabiegi z osocza na włosy (a dokładnie na skórę głowy) używane są jako kuracja wspomagająca leczenie łysienia. Osocze stosowane jest w terapiach łączonych – przyspiesza procesy regeneracyjne skóry po zabiegach laserowych i inwazyjnych procedurach medycyny estetycznej.

Terapia osoczem a kwas hialuronowy

Wiele osób zastanawia się, czy można zastosować terapię osoczem jako alternatywę dla zabiegu kwasem hialuronowym. Mimo że są to różne preparaty, można stosować je zamiennie. Kwas hialuronowy jest wypełniaczem i substancją o silnym działaniu nawilżającym. Stosuje się go w celu redukcji zmarszczek i poprawy nawodnienia tkanek, ale też modelowania twarzy, np. powiększenia ust czy podkreślenia kości policzkowych.

Z kolei osocze bogatopłytkowe wykorzystuje własny potencjał organizmu do regeneracji i odbudowy skóry. Co to oznacza? Pod wpływem osocza bogatopłytkowego w obrębie leczonych tkanek następuje uwolnienie dużej ilości czynnika wzrostu, co prowadzi do szeregu procesów naprawczych odpowiadających za młody wygląd skóry: powstają nowe komórki, rozpoczyna się synteza kolagenu, elastyny i naturalnego kwasu hialuronowego. Ponadto wykazano, że wampirzy lifting wyraźnie obniża aktywność metaloproteinaz w skórze, które mają działanie degradacyjne.

Osocze bogatopłytkowe czy kwas hialuronowy – co wybrać?

Ostateczną decyzję o tym, co jest dla nas lepsze – osocze bogatopłytkowe czy kwas hialuronowy – powinien podjąć lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji wstępnej z pacjentem. Wybór zależy od wielu czynników, m.in. od oczekiwań pacjenta, stanu skóry, ale też od istnienia przeciwwskazań do któregoś z zabiegów.

W przypadku osób, które chcą osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt odmłodzenia, sprawdza się zwłaszcza zabieg osoczem na twarz. Dzięki temu, że metoda ta wykorzystuje potencjał organizmu do samoregeneracji, pozwala na osiągnięcie bardzo trwałych efektów. Zabieg osoczem bogatopłytkowym kompleksowo odnawia skórę, poprawiając jej elastyczność, ukrwienie i koloryt. Dzięki stymulacji komórek do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, twarz staje się odmłodzona i rozświetlona, cera odzyskuje młodzieńczy blask.

Oczywiście kwas hialuronowy jest również świetnym sposobem na poprawę wyglądu twarzy. Również polecamy go naszym pacjentom, zwłaszcza gdy pożądane jest uzyskanie natychmiastowych efektów. Kwas hialuronowy stosowany jest przede wszystkim w celu:

  • wypełniania zmarszczek,
  • poprawy owalu twarzy,
  • podkreślenia kości policzkowych,
  • powiększenia ust,
  • korekty kształtu uszu i nosa,
  • korekty warg sromowych czy powiększenia punktu G.

Szukasz idealnej terapii odmładzającej dla siebie? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z porady profesjonalisty.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0