Skip to main content
pobieranie komorek macierzystych

Skąd się pobiera komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie w medycynie. Pobiera się je z krwi obwodowej, a w medycynie estetycznej – głównie z tkanki tłuszczowej. Są to tzw. mezenchymalne komórki macierzyste, które mogą przekształcać się w inne rodzaje komórek i tkanek. Wyjaśniamy, na czym polega fenomen komórek macierzystych, skąd się je pobiera i w jaki sposób wykorzystuje się je w zabiegach medycyny estetycznej.

Komórki macierzyste w ortopedii i medycynie estetycznej

Komórki macierzyste to komórki organizmu, które posiadają zdolność przekształcania się w inne, bardziej wyspecjalizowane rodzaje komórek. Komórki macierzyste różnicując się, dają początek np. komórkom tkanki chrzęstnej, mięśniowej, łącznej i wielu innym. Przyspieszają regenerację i gojenie się ran. Z ich terapeutycznych właściwości korzysta się w różnych dziedzinach medycyny, a ostatnio zwłaszcza w ortopedii i medycynie estetycznej. Naukowcy na całym świecie od dekad badają ich potencjał regeneracyjny, który z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób, w tym w terapii schorzeń układu kostno-stawowego.

W medycynie estetycznej komórki macierzyste przynoszą spektakularne efekty w terapiach przeciwstarzeniowych, wpływając na utrzymanie pięknej i młodej skóry. Leczenie komórkami macierzystymi pomaga skórze wytworzyć nową tkankę i rozpocząć procesy regeneracyjne. W konsekwencji następuje stymulacja syntezy kolagenu, elastyny oraz naturalnego kwasu hialuronowego, co prowadzi do kompleksowej odnowy skóry.

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

W zależności od dziedziny medycyny i celu zabiegu, komórki macierzyste pozyskuje się z takich źródeł, jak: szpik kostny, krew obwodowa, krew pępowinowa, tkanka tłuszczowa, kostna, chrzęstna i mięśniowa. W zabiegach medycyny estetycznej zastosowanie znalazły komórki macierzyste pobierane z tkanki tłuszczowej.

Materiał do zabiegu uzyskiwany jest podczas bezpiecznego zabiegu liposukcji (np. metodą laserową lub ultradźwiękową). W zależności od celu zabiegu pobiera się mniejszą lub większą ilość tkanki tłuszczowej, ponieważ oprócz przeszczepu komórek macierzystych można również wykonać zabieg lipotransferu lub lipofillingu, czyli powiększania piersi lub pośladków własną tkanką tłuszczową pacjenta.

Pobranie komórek macierzystych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa zostaje przygotowana do podania poprzez odwirowanie jej w specjalnym urządzeniu. W ten sposób uzyskuje się zawiesinę z komórkami macierzystymi gotową do kolejnego etapu zabiegu.

Przeszczep komórek macierzystych

Po odwirowaniu zawiesina zostaje podana drogą iniekcji w okolice zmarszczki, blizny lub innego ubytku tkankowego. Uzyskana substancja zostaje wstrzyknięta w wybrane miejsce. Jak już wspomnieliśmy, zabieg często łączony jest z przeszczepem tłuszczu. Komórki macierzyste często są wykorzystywane podczas lipotransferu, ponieważ wzbogacenie nimi tłuszczu wyposaża tkankę tłuszczową w potencjał regeneracyjny, co przyspiesza i utrwala efekty zabiegu. Rekonwalescencja po zabiegu trwa kilka dni i nie jest uciążliwa dla pacjenta. Na skórze występuje niewielki obrzęk i zasinienie, jednak są to objawy, które szybko znikają.

Efekty terapii komórkami macierzystymi

Ponieważ komórki mezenchymalne wykorzystują własny potencjał organizmu do samoregeneracji, uzyskane efekty są niezwykle naturalne, ale też długotrwałe.

Zastosowanie komórek macierzystych pozwala na:

  • spłycenie zmarszczek,
  • poprawę napięcia skóry,
  • ujednolicenie kolorytu,
  • redukcję przebarwień, blizn i rozstępów.

Warto przy tym wspomnieć, po jakim czasie działają komórki macierzyste. Otóż nie jest to efekt natychmiastowy, ale stopniowy. Optymalne rezultaty pojawiają się po około trzech miesiącach i pogłębiają się do około roku. Terapia wyróżnia się nieprzeciętną trwałością. Skóra jest widocznie zregenerowana przez długi czas.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat terapii komórkami macierzystymi? Sprawdź na naszej stronie: https://mirackiclinic.com/komorki-macierzyste

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.