Skip to main content
pobieraniekomorekmacierzystych

Jak się pobiera komórki macierzyste?

Komórki macierzyste wywołały niemałą rewolucję w medycynie estetycznej. Pobiera się je z własnej tkanki pacjenta i wykorzystuje na różne sposoby, np. do zabiegów przeciwzmarszczkowych, redukcji blizn, rozstępów i przebarwień, terapii łysienia, a także regeneracji skóry po laseroterapii. Na czym polega pobranie komórek macierzystych? Co warto wiedzieć o zabiegu?

Pobranie komórek macierzystych

Co to są komórki macierzyste? Wykorzystywane w medycynie estetycznej komórki macierzyste pochodzą z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Tłuszcz bogaty jest bowiem w komórki mezenchymalne, które mają wysoki potencjał regeneracyjny – mają zdolność wielokrotnego podziału i umiejętność przybierania cech komórek innych tkanek. Mezenchymalne komórki macierzyste stymulują syntezę kolagenu, elastyny i naturalnego kwasu hialuronowego w skórze, stąd ich główne zastosowanie – odmładzanie i profilaktyka anti–aging.

Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Pobranie komórek macierzystych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W celu ich uzyskania wykonuje się liposukcję, czyli odessania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej z takich obszarów, jak brzuch, boczki, uda czy pośladki. W Miracki Clinic stosujemy mało inwazyjne metody liposukcji, takie jak Vaser Lipo (liposukcja ultradźwiękowa) czy LipoLife 3G (liposukcja laserowa), które nie niosą ze sobą ryzyka powikłań. Tkanka tłuszczowa pobierana jest w bezpieczny sposób, a następnie odwirowywana i odpowiednio przygotowywana do przeszczepu komórek macierzystych.

Przebieg terapii komórkami macierzystymi

Przygotowany podczas pierwszego etapu zabiegu materiał jest umieszczany w sterylnej strzykawce, a następnie, przy pomocy cienkiej igły, aplikowany w miejsce docelowe. Najczęściej jest to skóra twarzy, która wymaga gruntownego odmłodzenia – redukcji zmarszczek, poprawy napięcia, elastyczności i ujędrnienia. Komórki macierzyste sprawdzają się również w zabiegach na skórę głowy – poprawiają mikrokrążenie, uaktywniają mieszki włosowe i pobudzają wzrost włosów. Leczenie komórkami macierzystymi polecane jest również osobom zmagającym się z bliznami o różnej etiologii (po urazach, poparzeniach, operacjach, trądziku) i rozstępami.

W zależności od wielkości obszaru zabiegowego, ilości materiału potrzebnego do zabiegu oraz celu terapii, cała procedura może trwać do kilku godzin. Jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych. Skóra po zabiegu może być lekko opuchnięta, zaczerwieniona i mogą występować na niej drobne zasinienia. Objawy te znikają już po kilku dniach.

Po jakim czasie działają komórki macierzyste?

Efekty, jakie daje przeszczep komórek macierzystych to przede wszystkim regeneracja skóry, ujędrnienie, zniwelowanie zmarszczek, przebarwień i innych niedoskonałości. Jednocześnie stymulowane jest powstawanie nowych naczyń krwionośnych, które poprawiają dotlenienie i odżywienie skóry. Twarz zyskuje zdrowy i naturalny wygląd.

Optymalne efekty działania komórek macierzystych pojawiają się stopniowo, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby przeprowadzić zainicjowane procesy regeneracyjne. Po około 3 miesiącach po zastosowaniu komórek macierzystych można zauważyć ewidentną poprawę kondycji skóry. Efekty pogłębiają się jeszcze przez kolejne miesiące. Następuje wyraźne spowolnienie procesów starzenia, co widoczne jest nawet przez wiele lat.

Odkryj dobroczynne działanie komórek macierzystych. Już dziś umów się na konsultację ze specjalistą Miracki Clinic.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.