Skip to main content

Co na lwią zmarszczkę: botoks czy kwas hialuronowy?

Lwia zmarszczka przeszkadza wielu osobom, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Początkowo linia pomiędzy brwiami nie rzuca się w oczy, jednak z biegiem lat staje się coraz głębsza i bardziej wyraźna. Przesądza o tym nie tylko nieuchronny proces starzenia, lecz również słońce, w którego blasku mimowolnie mrużymy oczy, uwydatniając nieestetyczną bruzdę. Na szczęście istnieją sposoby, by jej się pozbyć. Zabieg z kwasem hialuronowym czy botoks, co jest lepsze na lwią zmarszczkę? To zależy…

Kwas hialuronowy a botoks – podobieństwa i różnice

Kwas hialuronowy i botoks, a właściwie toksyna botulinowa typu A, to dwie zupełnie różne substancje. Łączy je to, że znajdują zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej i są podawane metodą iniekcji. Sprawdzają się w odmładzaniu skóry twarzy i usuwaniu zmarszczek, czynią to jednak na dwa różne sposoby.

Kwas hialuronowy

Syntetyczny kwas hialuronowy (HA) to rodzaj organicznego wypełniacza, który jest mało inwazyjny i wysoce skuteczny. Budową przypomina swój endogenny odpowiednik – naturalny kwas hialuronowy (hialuronian sodu) – budulec tkanki łącznej, którego z czasem mamy w skórze coraz mniej. Syntetyczny HA w odróżnieniu od biologicznego jest bardziej trwały, zawiera bowiem stabilizatory wydłużające jego funkcjonowanie.

To między innymi dlatego świetnie sprawdza się w zabiegach estetycznych. Ponadto syntetyczny HA jest czysty biologicznie, bezwonny, bezbarwny, dlatego organizm dobrze go toleruje. Podany metodą iniekcji dokładnie wypełnia ubytki tkankowe, zapewniając długotrwały efekt ujędrnienia, zagęszczenia i nawilżenia skóry. Tym bardziej, że podanie kwasu hialuronowego stymuluje syntezę elastyny i kolagenu i pobudza skórę do naturalnej regeneracji. Z tego powodu HA nazywa się stymulatorem tkankowym, a więc substancją, która jednocześnie poprawia jędrność, gęstość i jakość skóry, przebudowując ją od środka.

Botoks

Botoks w odróżnieniu do kwasu hialuronowego nie jest wypełniaczem. Toksyna botulinowa to neurotoksyna, która blokuje sygnały pomiędzy nerwami a mięśniami, prowadząc do ich osłabienia i wygładzenia zmarszczek. Stosowana w medycynie od lat 70. XX wieku, stanowi jedną z najlepiej przebadanych substancji leczniczych. Tak! Toksyna botulinowa jest lekiem, którą może podać wyłącznie lekarz medycyny estetycznej (lub innej specjalności). Wykorzystuje się ją w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu, zaburzeniach neurologicznych i okulistycznych, a także w zabiegach medycyny estetycznej.

Działanie botoksu jest czasowe. Po iniekcji wybrane mięśnie twarzy są “uśpione”, nie kurczą się, a dzięki temu skóra może odpocząć. W rezultacie istniejące zmarszczki wygładzają się, a nowe nie powstają. Toksyna botulinowa przynosi szybką poprawę – efekt wygładzenia widać po kilku dniach, a jednocześnie zapewnia długotrwałą profilaktykę anti-aging. Dlatego jest jednym z najczęściej wykonywanych niechirurgicznych zabiegów estetycznych.

Lwia zmarszczka – botoks czy kwas hialuronowy

Wiele osób, którym przeszkadza lwia zmarszczka, szuka rozwiązania pomiędzy zabiegiem z kwasem hialuronowym a botoksem. Oba zabiegi są popularne i lubiane. Oba wyróżnia wysoki profil bezpieczeństwa, mała inwazyjność i świetna efektywność! Decyzja o wyborze najlepszego zabiegu nie jest prosta, dlatego najlepiej zostawić ją specjaliście. Wybór zabiegu na lwią zmarszczkę powinien zależeć od wyjściowej kondycji skóry i od tego, jak bardzo bruzda między brwiami jest pogłębiona.

W przypadku pierwszych zmarszczek, które nie są jeszcze uwydatnione, dobrze sprawdzają się zabiegi z toksyną botulinową. Botoks oddziałuje na przyczynę problemu, a więc nie tylko wygładza zmarszczki, lecz również zapobiegnie ich pogłębianiu w przyszłości. Ponadto działa seboregulująco – ogranicza wydzialnie sebum, co nasila się zwłaszcza w tzw. strefie T. Obejmuje ona również niskie partie czoła. Botoks to korzystne rozwiązanie dla osób 30-letnich, które stawiają na szybką poprawę i skuteczną prewencję przeciwzmarszczkową.

Jeśli jednak lwia zmarszczka jest już bardzo wyraźna, głęboka, a przy marszczeniu oczu nad nosem powstają dwa nieestetyczne fałdy skóry, wówczas botoks może okazać się niewystarczający. Lepsze efekty przyniesie kwas hialuronowy. Preparat z HA wypełnia ubytki tkankowe i wygładza skórę między brwiami. Ponadto przywraca odpowiedni poziom nawilżenia, a dzięki stymulacji nowego kolagenu i elastyny, działa długofalowo – podobnie jak botoks, wzmacnia skórę przed procesem starzenia. Zabiegi z kwasem hialuronowym sprawdzają się u pacjentów ze skórą dojrzałą, z utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi. Jednak to także świetny sposób na wolumetrię twarzy, z czego korzystają osoby w różnym wieku.

Jeśli nie wiesz, co na lwią zmarszczkę sprawdzi się w Twoim przypadku, umów się na konsultacje. Wspólnie wybierzemy najlepszy zabieg przeciwzmarszczkowy!

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0