Skip to main content

Jaki zabieg jest dobry na zmarszczki? – radzą eksperci z łódzkiej kliniki

Jednym z najpopularniejszych zastosowań medycyny estetycznej jest usuwanie wizualnych efektów procesu starzenia się organizmu. Dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym procedurom, możliwe jest m.in. wygładzenie skóry, pozbycie się zmarszczek i przywrócenie młodzieńczego wyglądu twarzy. Do najbardziej popularnych zabiegów o takim zastosowaniu należą iniekcja osocza bogatopłytkowego, wstrzykiwanie toksyny botulinowej oraz laseroterapia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na te tematy, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są i jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki to pofałdowania, zagłębienia lub linie na skórze, które zwykle są kojarzone z zaawansowanym wiekiem. W rzeczywistości proces starzenia się tkanek (w tym zanik kolagenu i związana z nim utrata elastyczności skóry) jest tylko jednym z czynników, który wpływa na powstawanie zmarszczek. Proces ten może zostać znacznie przyspieszony lub pogłębiony w wyniku działania takich szkodliwych czynników, jak:

  • ekspozycja na promienie UV – wychodzenie na słońce bez zabezpieczenia w postaci filtra SPF powoduje mikrouszkodzenia skóry;
  • palenie tytoniu – stosowanie substancji powodujących zwężanie się naczyń krwionośnych (takich jak tytoń) sprawia, że do komórek skóry dociera mniej składników odżywczych i tlenu, a przez to szybciej ulega ona degradacji;
  • stres – tzw. hormony stresu (kortyzol, adrenalina), jeżeli uwalniają się często, mogą przyspieszać proces starzenia się skóry;
  • zanieczyszczenia – zła jakość powietrza może powodować uszkodzenia skóry, co również wpływa na powstawanie zmarszczek.

Oczywiście wymienione wyżej czynniki nie wyczerpują listy powodów, dla których zmarszczki pojawiają się z większą lub mniejszą częstotliwością. Duże znaczenie ma tu również tryb życia danej osoby (dieta, uprawianie sportu), stosowana przez nią pielęgnacja skóry (nawilżanie, rewitalizacja), a także uwarunkowania genetyczne.

W gabinetach Kliniki Miracki w Łodzi, Katowicach, Warszawie i Krakowie stosujemy różne metody usuwania zmarszczek. Wybór właściwej techniki jest uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań danego pacjenta.

Jakie zabiegi są dobre na zmarszczki?

Jednym z najpopularniejszych preparatów wstrzykiwanych pod skórę w celu zniwelowania efektów procesu starzenia jest osocze bogatopłytkowe. Pozyskuje się je z krwi obwodowej pacjenta, co pozwala na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej jest stosowane do szybkiej poprawy wyglądu skóry. Preparat powstały z odfiltrowania krwi zawiera duże stężenie trombocytów oraz czynników wzrostu, dzięki którym możliwe jest przyspieszenie regeneracji tkanek. W efekcie tego procesu można zaobserwować m.in. wygładzenie zmarszczek, redukcję przebarwień, a także poprawę jędrności i elastyczności skóry. Efekt jest długotrwały, jednak warto go wzmacniać, wykonując zabiegi przypominające co kilkanaście miesięcy.

Innym polecanym zabiegiem odmładzającym i upiększającym jest laserowy lifting twarzy. Podobnie jak w przypadku iniekcji osocza bogatopłytkowego, celem jest tu głęboka regeneracja skóry, której efekty utrzymują się przez długi czas. Procedura ma charakter nieinwazyjny i niemal całkowicie bezbolesny.

Laserowy lifting twarzy polega na ostrzeliwaniu tkanek skupionymi wiązkami światła, które docierają do komórek skóry właściwej i uszkadzają je, stymulując organizm do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Oprócz wygładzenia zmarszczek, można w ten usunąć lub złagodzić również inne efekty starzenia, takie jak wiotkość czy zmiany pigmentacyjne skóry.

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej działa nieco inaczej niż dwa opisane wyżej zabiegi. Substancja wprowadzana przy zastosowaniu tej metody pod skórę ma za zadanie wpłynięcie w określony sposób na układ nerwowy pacjenta.

Paraliżując mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się nieestetycznych załamań skóry, toksyna botulinowa umożliwia wygładzenie zmarszczek mimicznych (powstałych w wyniku ekspresji twarzy) i odmłodzenie wizerunku danej osoby. Efekty są niemal natychmiastowe i utrzymują się do momentu, w którym preparat zostaje całkowicie usunięty z organizmu. Trwa to kilka miesięcy, po którym to czasie należy powtórzyć zabieg.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.