Skip to main content

Co najlepiej odmładza twarz? Eksperci z warszawskiej kliniki radzą

Większość osób, niezależnie od wieku, stara się wyglądać najlepiej, jak to możliwie. Z tego powodu coraz więcej mężczyzn i kobiet po 30. roku życia decyduje się na różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej, które umożliwiają osiągnięcie efektu odmłodzenia swojego wizerunku. Jakie są najbardziej efektywne, a przy tym bezpieczne i mało inwazyjne procedury tego typu? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie zabiegi odmładzają twarz?

Medycyna estetyczna umożliwia odmłodzenie wizerunku na wiele różnych sposobów. Dziedzina ta stale się rozwija, dzięki czemu nieustannie pojawiają się nowe metody, które umożliwiają osiągnięcie różnych rezultatów, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów odmładzających jest wolumetria. Zabieg ten ma na celu przywrócenie objętości i proporcji twarzy. Polega na wstrzyknięciu substancji wypełniających (głównie zawierających kwas hialuronowy) pod skórę w celu poprawy symetrii i uzupełnienia braków tkankowych w wybranych obszarach, np. w okolicy dolnych powiek lub policzków.

Wolumetria przeprowadzana jest metodą iniekcji. Lekarz wstrzykuje wypełniacz w określone miejsca na twarzy, wykonując nakłucia w określonych odstępach i na odpowiedniej głębokości. Najczęściej wybierane miejsca zabiegowe to okolice policzków, nosa, podbródka, kącików ust oraz linii żuchwy.

Wolumetria jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane poprawieniem proporcji i objętości swojej twarzy, ale nie chcą przeprowadzać skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

Nieco bardziej inwazyjnym zabiegiem jest lipofilling. Polega on na wypełnianiu zmarszczek oraz poprawie owalu twarzy poprzez wstrzyknięcie pod skórę pacjenta jego własnej tkanki tłuszczowej.

Pierwszym etapem procedury jest liposukcja, czyli odessanie tłuszczu z tych partii ciała, w których jest go więcej (np. z brzucha czy pośladków). Pobrany tą metodą materiał zostaje następnie oczyszczony i przeszczepiony w inne miejsce. Metoda ta jest bardzo bezpieczna, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia własnych komórek pacjenta przez jego organizm.

Zaletą lipofillingu jest możliwość wizualnego odmłodzenia twarzy przy jednoczesnym wymodelowaniu sylwetki. Iniekcję autologicznej tkanki tłuszczowej stosuje się również w innych celach, np. przy wypełnianiu ubytków pourazowych.

Inną popularną metodą odmładzania twarzy jest wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Podobnie jak w przypadku lipofillingu, zabieg ten polega na iniekcji pobranych od pacjenta komórek. W tym przypadku zostają one wyizolowane z krwi obiegowej, a ich zadaniem nie jest wypełnienie miejsca zabiegowego, ale jego dogłębna rewitalizacja.

Osocze bogatopłytkowe jest bogatym źródłem trombocytów oraz tzw. czynników wzrostu.  Jego zastosowanie umożliwia odmłodzenie twarzy poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy jędrności, gęstości i elastyczności skóry. Dodatkowo osocze bogatopłytkowe może przyspieszyć proces gojenia się ran i uszkodzeń skóry, a także zmniejszyć widoczność blizn.

Zupełnie innym, ale równie popularnym zabiegiem odmładzającym na twarz jest iniekcja toksyny botulinowej. Ten rodzaj substancji nie działa na tkanki ani wypełniająco, ani rewitalizująco. Jego zadaniem jest częściowe sparaliżowanie mięśni w celu ograniczenia ich ruchomości. Przekłada się to na zatrzymanie procesu załamywania się skóry i powstawania tzw. zmarszczek mimicznych.

Wszystkie opisane wyżej zabiegi przeprowadzane są przez specjalistę wykwalifikowanego w dziedzinie medycyny estetycznej. Podczas konsultacji zostają omówione oczekiwania pacjenta oraz szczegóły dotyczące danej procedury. Wykluczane są też przeciwwskazania.

Jeżeli zastanawiasz się, jaką metodę odmładzania twarzy wybrać dla siebie, skorzystaj z profesjonalnej konsultacji z doświadczonym lekarzem. W Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi na Twoją wizytę czeka grono wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim stażem. Z chęcią odpowiedzą oni na Twoje pytania i pomogą Ci dobrać odpowiednią terapię do Twoich potrzeb!