Skip to main content

Czego nie wolno robić po osoczu? Eksperci z łódzkiej kliniki odpowiadają

Zabiegi medycyny estetycznej coraz bardziej zyskują na popularności. W większości wypadków, oprócz wskazań do ich wykonania, istnieją również przeciwwskazania oraz zalecenia, których należy przestrzegać po opuszczeniu gabinetu medycznego. Czego nie robić w czasie rekonwalescencji po iniekcji osocza bogatopłytkowego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest i w jakim celu stosuje się osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze bogatopłytkowe, które znajduje się w krwi każdego człowieka, może być wykorzystywane jako preparat rewitalizujący tkanki. W medycynie estetycznej stosuje się je do przeprowadzania zabiegów anti aging, mających na celu poprawę elastyczności i jędrności skóry, redukcję drobnych zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry oraz zmniejszenie widoczności blizn i innych niedoskonałości.

Preparat do zabiegu pozyskuje się z krwi obwodowej pacjenta. Metoda ta jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ oparcie procedury na przeszczepieniu autologicznych komórek umożliwia eliminację ryzyka odrzucenia ich przez organizm. Procedura polega na oddzieleniu składników krwi, a następnie skoncentrowaniu płytek krwi w celu uzyskania większej ilości czynników wzrostu. Czynniki wzrostu pełnią kluczową rolę w naprawie uszkodzonych tkanek, jak również w regeneracji i rewitalizacji tkanek dotkniętych skutkami procesu starzenia.

Jak przebiega procedura iniekcji osocza bogatopłytkowego?

Zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym składa się z kilku etapów. Należą do nich:

  1. Pobranie niewielkiej ilości krwi od pacjenta – zwykle nie różni się od pobierania krwi np. do rutynowych badań lekarskich.
  2. Oddzielenie osocza od innych składników krwi – za pomocą technik laboratoryjnych krew jest odwirowywana, a jej składniki oddzielają się od siebie. Dzięki temu możliwe jest wyizolowanie osocza, które jest potrzebne do zabiegu.
  3. Oczyszczanie preparatu – uzyskane osocze jest odpowiednio filtrowane i przygotowywane do podania w miejsce zabiegowe.
  4. Iniekcja osocza bogatopłytkowego – lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje preparat z czynnikami wzrostu płytko pod skórę pacjenta. Osocze jest podawane w precyzyjnie odmierzonych ilościach, a nakłucia tworzone są co kilka milimetrów.

Iniekcja osocza bogatopłytkowego jest zabiegiem mało inwazyjnym i uważanym za relatywnie bezpieczny. Można ją jednak postrzegać w ten sposób wyłącznie w  sytuacji, gdy wykonuje ją doświadczony i lekarz medycyny estetycznej. Jeżeli szukasz gabinetu, w którym bez obaw będziesz mogła się poddać tego typu procedurom upiększającym, zapraszamy do Kliniki Miracki w Łodzi. Nasz wykwalifikowany personel medyczny codziennie wykonuje zabiegi iniekcyjne, zachowując najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Czego nie wolno robić po osoczu?

Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, również iniekcja osocza bogatopłytkowego wiąże się z ryzykiem efektów ubocznych. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a także zapewnić sobie optymalne możliwe do uzyskania efekty, należy ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich.

  1. Nie wykonuj masaży w obszarach zabiegowym. Unikaj również mocnego pocierania tych miejsc, np. podczas mycia. Może to zaburzyć równomierne rozmieszczenie osocza i wpłynąć na rezultaty zabiegu.
  2. Powstrzymaj się od wyczerpującej aktywności fizycznej przez kilka dni po wstrzyknięciu osocza. Intensywny wysiłek fizyczny może wpłynąć na skuteczność zabiegu i wprowadzić dodatkowe obciążenie tkanek w miejscu zabiegowym.
  3. Przez kilka dni po zabiegu powstrzymaj się od spożywania alkoholu i palenia papierosów. Alkohol i nikotyna mogą wpływać negatywnie na proces gojenia się skóry i regeneracji tkanek.
  4. Unikaj ekspozycji na słońce. Po iniekcji osocza bogatopłytkowego skóra może być bardziej wrażliwa niż zwykle. Dlatego ważne jest, aby w tym czasie szczególnie chronić ją przed nadmiernym działaniem promieniowania UV.
  5. Nie korzystaj z sauny i gorących kąpieli przez kilka dni po zabiegu. Wysoka temperatura może wpływać negatywnie na jego skuteczność.

W niektórych sytuacjach lekarz medycyny estetycznej może przedstawić również inne zalecenia. Najczęściej dotyczą one stosowania maści i kremów przyspieszających gojenie się skóry po iniekcji. Warto stosować się do tych wskazówek, aby uzyskać optymalne i długotrwale utrzymujące się efekty terapii.

0