Skip to main content
komorki macierzyste w medycynie

Do czego służą komórki macierzyste i czy warto je pobierać?

Zastosowanie komórek macierzystych do odmładzania i regeneracji tkanek to ogromny przełom w medycynie estetycznej. Wykorzystują one naturalny potencjał organizmu do procesów naprawczych. Do czego służą komórki macierzyste? Jakie efekty przynosi ta innowacyjna terapia?

Komórki macierzyste – co to jest?

Medycyna estetyczna znalazła skuteczny sposób na spowolnienie, a nawet cofnięcie procesu degradacji tkanek wywołanego przez starzenie się organizmu – jest to przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.

Mezenchymalne komórki macierzyste pobrane z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta charakteryzują się dużą plastycznością – posiadają zdolność wielokrotnych podziałów oraz umiejętność przybierania cech komórek innych tkanek. Oznacza to, że mogą odtwarzać uszkodzone tkanki (np. ubytki skóry w postaci blizny), regenerując zużyte komórki. Działają poprzez zlokalizowanie i regenerację uszkodzonej tkanki bądź narządu. Komórki macierzyste po iniekcji wydzielają m.in. cytokiny – substancje odpowiedzialne za wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych oraz leczenie stanów zapalnych.

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej

Dzięki regeneracyjnym zdolnościom komórki mezenchymalne wykorzystywane są w medycynie estetycznej do poprawy kondycji skóry na całym ciele, w tym również na skórze głowy. Jednak ich głównym zastosowaniem są zabiegi odmładzające na twarz, szyję i dekolt.

Wstrzyknięcie koncentratu komórek macierzystych w leczony obszar skutkuje natychmiastowym podjęciem procesów naprawczych w danym miejscu. Następuje synteza kolagenu, elastyny oraz naturalnego kwasu hialuronowego w skórze, co prowadzi do jej głębokiej rewitalizacji. Komórki macierzyste nie tylko poprawiają jakość skóry, lecz również odbudowują tkankę podskórną, stanowiącą swego rodzaju „rusztowanie”.

Przeszczep komórek macierzystych polecamy w takich przypadkach, jak:

  • głębokie zmarszczki i bruzdy na twarzy, szyi czy dekolcie,
  • ubytki tkankowe i zapadnięta skóra,
  • utrata elastyczności i napięcia skóry,
  • blizny o różnej etiologii (po urazach, oparzeniach, operacjach, trądziku),
  • rozstępy,
  • nadmierne wypadanie włosów i łysienie.

Terapia komórkami macierzystymi – czy warto?

Ogromną zaletą terapii komórkami macierzystymi jest to, że jej efekty są długotrwałe. Rezultaty pojawiają się po około 3 miesiącach, kiedy zakończą się najważniejsze procesy regeneracyjne w skórze. Kondycja skóry ulega istotnej poprawie, a proces starzenia zostaje wyraźnie spowolniony.

Kolejnym plusem leczenia komórkami macierzystymi jest to, że pochodzą one z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, a więc są materiałem hipoalergicznym i bezpiecznym także dla alergików. To jedna z najbardziej naturalnych terapii odmładzających stosowanych w medycynie estetycznej. Zatem zdecydowanie warto zdecydować się na zabieg komórkami macierzystymi.

Mimo bezdyskusyjnych zalet terapii istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu komórkami macierzystymi. Są to m.in.:

  • cukrzyca,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • aktywny trądzik,
  • choroby krwi,
  • choroba nowotworowa,
  • zażywanie leków powodujących wydłużony czas krwawienia.

Jesteś zainteresowany zabiegiem komórkami macierzystymi? Umów się na konsultację z naszymi specjalistami i dowiedz się więcej.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0