Skip to main content

Lwia zmarszczka, zmarszczki palacza, zmarszczki pod oczami – jak sobie z nimi radzić?

Zmarszczki to zmiany, które naturalnie pojawiają się u każdego z nas. Wraz z wiekiem pokazuje się ich coraz więcej. Jednak to, jak szybko powstają i ulegają pogłębieniu, już nie jest u wszystkich takie samo. Wpływa na to wiele czynników, w tym także te, na które możemy aktywnie oddziaływać. Jak radzić sobie ze zmarszczkami, w tym m.in. lwią zmarszczką czy zmarszczkami palacza?

Zmarszczki – nieproszeni goście

Pacjentki i Pacjenci, którzy zgłaszają się do klinik medycyny estetycznej, bardzo często chcą zminimalizować widoczne na twarzy zmarszczki mimiczne. Do tych, które najczęściej poddaje się zabiegom, należą:

  • lwia zmarszczka – to pionowa linia, która pojawia się pomiędzy brwiami. Na jej wystąpienie wpływa m.in. bogata mimika, zwłaszcza częste marszczenie oczu. Istotne dla jej rozwoju jest też denerwowanie się i generalne duże napięcie, skutkujące kurczeniem mięśni twarzy, a co za tym idzie także skóry. Co ciekawe, nie bez znaczenia jest też spanie z głową na boku, co powoduje naturalne zagniecenia skóry w tym miejscu, a także nieodpowiednia troska o cerę.
  • zmarszczki palacza – to bruzdy, które pojawiają się wokół ust. Ich powstawanie wynika z intensywnej pracy mięśnia okrężnego tego narządu. Owszem, kojarzą się przede wszystkim z palaczami – stąd ich potoczne określenie – lecz mogą pojawić się także u osób niepalących. Ryzyko ich powstawania zwiększa np. częste picie napojów przez słomkę, bogata mimika twarzy w tym obszarze, narażanie jej na niekorzystny wpływ promieniowania UV, a także czynniki genetyczne.
  • kurze łapki – pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu. Skóra jest tam wyjątkowo cienka, a do tego dolna powieka nie ma gruczołów potowych, łojowych, ani podściółki tłuszczowej, co sprawia, że tego typu zmarszczki są widoczne jako jedne z pierwszych.
  • zmarszczki poprzeczne czoła – one także potrafią pojawić się w dość wczesnym wieku. Powstają bowiem w odpowiedzi na intensywną pracę mięśni, które odpowiadają za podnoszenie brwi – jeśli ktoś ma bogatą mimikę w tym obszarze, poprzeczne linie na czole mogą stać się widoczne nawet krótko po 20. roku życia.
  • zmarszczki królicze – to bruzdy pojawiające się na górnej części nosa, po obu jego stronach. Znacznie szybciej powstają u osób, które często marszczą oczy.

Jak radzić sobie ze zmarszczkami?

Sposobów dbania o młody wygląd skóry jest wiele. Zaczynając od zdrowej diety, bazującej przede wszystkim na warzywach i owocach, odpowiedniego nawodnienia, regularnej aktywności fizycznej, rezygnacji z palenia papierosów oraz innych używek, poprzez pomocne kosmetyki, peelingi, regularne masaże lub jogę twarzy, na zabiegach z zakresu medycyny estetycznej kończąc. Skupiając się na tym ostatnim elemencie, warto wspomnieć przede wszystkim o dwóch preparatach, które są szczególnie znane właśnie w kontekście redukowania zmarszczek: botoks (czyli toksyna botulinowa typu A) oraz kwas hialuronowy. Oba są popularne, choć ich działania różnią się od siebie.

Kwas hialuronowy ma m.in. właściwości wypełniające, co sprawia, że poleca się go przede wszystkim w terapii głębokich bruzd. W przypadku zmarszczek mimicznych, które zostały opisane wyżej, zwykle jednak – zwłaszcza jeśli nie są one mocne – stosuje się botoks. On co prawda nie wypełnia zmian, lecz ma działanie wygładzające i spłycające zmarszczki, co poza skutkami widocznymi tu i teraz pozwala też działać prewencyjnie (w okresie jego działania zmarszczki nie ulegają pogłębieniu).

Co jednak istotne, można też połączyć oba wspomniane tu zabiegi. Jako pierwszy wykonuje się wtedy botoks, by po odczekaniu około 2 tygodni zaaplikować metodą mezoterapii preparat, który zawiera w sobie kwas hialuronowy. Dlaczego taka kolejność? Toksyna botulinowa może bowiem wysuszać skórę, na co łagodzący wpływ będzie miała druga z opisywanych tu substancji – kwas hialuronowy ma właściwości nawilżające, a więc dodatkowo nada skórze odświeżenia, ujędrnienia i blasku.

Redukcja zmarszczek pod kontrolą specjalisty

Należy jednak zaznaczyć, że wybór zabiegu powinien być konsultowany ze specjalistą – lekarzem medycyny estetycznej. W Klinikach Miracki przed każdym zabiegiem odbywa się konsultacja wstępna, podczas której lekarz dokładnie poznaje problem i wspólnie z Pacjentem lub Pacjentką analizuje, jaka metoda terapii będzie najlepsza. Bierze się wtedy pod uwagę wiele czynników, jak np. głębokość zmian, oczekiwane efekty czy chociażby ewentualne przeciwwskazania. Pozwala to nie tylko osiągnąć optymalne rezultaty, lecz także zachować pełnię bezpieczeństwa – co jest przecież kluczowe. Bo najpiękniejsza skóra to ta, która jest zdrowa!

Chcesz poznać szczegóły dotyczące zabiegów z wykorzystaniem botoksu lub kwasu hialuronowego? Skontaktuj się z nami – zaopiekujemy się Twoją skórą: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.