Jakie zabiegi wyleczą nadmierne pocenie się przy małym wysiłku?
Pot wydzielany w sposób naturalny przez gruczoły apokrynowe ułatwia termoregulację, zapobiegając przegrzaniu naszemu organizmu. Jednak czym innym jest standardowe pocenie się np. podczas wysiłku fizycznego, a czym innym nadmierna potliwość, która potrafi mocno upośledzić codzienne funkcjonowanie osoby zmagającej się z tą przypadłością. Z tego powodu jedną z powszechnie wykonywanych procedur medycyny estetycznej są zabiegi leczenia nadpotliwości toksyną botulinową, potocznie zwanej botoksem.
Dlaczego niektórych dotyka nadmierna potliwość skóry?
Problemu nadmiernej potliwości doświadczają mężczyźni i kobiety w różnym wieku, według statystyk, z powodu hiperhydrozy (bo tak fachowo określamy nadpotliwość) cierpi nawet 1–3% populacji. Wiedz, że ta wstydliwa dolegliwość może dotyczyć praktycznie każdej partii ciała. Dlaczego więc gruczoły apokrynowe zaczynają wydzielać znaczne ilości potu i to w zupełnie nieadekwatnych momentach? Możemy wyróżnić tutaj przynajmniej kilka czynników sprawczych. Za hiperhydrozę mogą odpowiadać np.:
- nadczynność tarczycy,
- nowotwór nadnerczy,
- cukrzyca,
- przewlekłe infekcje,
- nadwaga i otyłość,
- menopauza i andropauza,
- uwarunkowania genetyczne.
Warto w tym miejscu dodać, że lekarze nie zawsze są w stanie ustalić źródło nadmiernej potliwości. Wiedz jednak, że zaburzeń procesu pocenia nigdy nie można lekceważyć, gdyż poza obniżeniem komfortu życia, mogą być one objawem poważnych chorób.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową – wywiad medyczny, kwalifikacja, zabieg
Przed rozpoczęciem leczenia nadpotliwości skóry, lekarz zawsze ma obowiązek przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. W trakcie wizyty w gabinecie specjalista omawia przeciwwskazania, wskazania, poddaje ocenie problematyczny rejon ciała . Zabieg jest wykonywany przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Na czym dokładnie polega? Specjalista aplikuje w obszar dotknięty nadpotliwością specjalny certyfikowany preparat z toksyną botulinową (czyli jadem kiełbasianym) używając bardzo cienkiej igły. Jest to cała seria precyzyjnych nakłuć. Środek ten sprawia, że nerwy dochodzące do gruczołów wydzielniczych zostaje czasowo zablokowane. Ile trwa ostrzykiwanie skóry? Około kilkunastu minut, nie jest to więc długa procedura. Jeśli należysz do osób o niskim progu bólu, na życzenie lekarz może zastosować środek o miejscowym działaniu znieczulającym.
Warto wspomnieć, że w miejscach wkłuć możesz zauważyć ślady po igle i odczuwać miejscową bolesność. Objawy te nie powinny budzić Twojego niepokoju, są naturalną reakcją organizmu i znikają samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu godzin.
Skuteczność leczenia nadpotliwości skóry toksyną botulinową
Ile trzeba czekać na efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową? Zauważysz ograniczoną pracę gruczołów potowych w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Jak długo utrzymują się osiągnięte rezultaty? Zwykle uciążliwe dolegliwości ustępują na 6-9 miesięcy. Po tym okresie możesz znów udać się specjalisty i wykonać tzw. zabieg przypominający.
Przeciwwskazania do zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem
Leczenie nadpotliwości botoksem, jak każdy zabieg medycyny estetycznej obarczony jest przeciwwskazaniami. Podstawowe przeciwwskazania do tego powszechnie wykonywanego zabiegu, to:
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia nerwowo-mięśniowe (np. zespół Lamberta Eatona, miastenia),
- przerwanie ciągłości skóry w obszarze zabiegowym,
- miejscowe infekcje skóry,
- stosowanie niektórych leków,
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących przebiegu leczenia nadpotliwości z użyciem preparatu zawierającego toksynę botulinową? Umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Leczenie bruksizmu botoksem – jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?
- Botox na lwią zmarszczkę – jak pozbyć się lwiej zmarszczki?
- Osocze bogatopłytkowe cena – ile kosztuje ostrzykiwanie osoczem?
- Podaruj Swojej skórze młodość. Wysokostężone Osocze Bogatopłytkowe
- Czym się różni botox od baby botoksu?