Skip to main content

Jak usunąć botoks?

Jak podkreślają specjaliści, zabiegi przeprowadzane przy użyciu botoksu są bezpieczne i naprawdę skutecznie potrafią wygładzić zmarszczki, dając efekt odmłodzenia. Zdarza się jednak, że zabieg nie jest przeprowadzony prawidłowo bądź niesprawdzonymi substancjami. W takich przypadkach zwykle pojawia się pytanie: Jak usunąć botoks? No właśnie, czy da się cofnąć efekt nieudanego zabiegu?

Botoks – na co uważać?

Decydując się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, zawsze należy skierować się do sprawdzonych, profesjonalnych miejsc, w których przyjmują odpowiednio wykształceni specjaliści. Tak też jest w przypadku podjęcia decyzji o botoksie – zabiegi z jego użyciem w Klinikach Miracki zawsze przeprowadzają lekarze medycyny estetycznej. Co więcej, przed każdym z nich odbywa się konsultacja, na której specjalista poznaje problem, z jakim zgłasza się Pacjent lub Pacjentka, obserwuje, czy oby na pewno wybrana metoda będzie w danym przypadku najlepsza i weryfikuje ewentualne przeciwwskazania. Niestety, nie we wszystkich miejscach zachowywane są wskazane wyżej warunki. Jakie błędy mogą się wtedy zdarzyć?

  • Botoks może zostać nieprawidłowo podany, np. w zbyt dużej ilości, co może wywołać tzw. „efekt maski”.
  • Może zostać wstrzyknięty w nieodpowiednie miejsce i doprowadzić np. do problemów z mimiką.
  • W niektórych przypadkach występują też asymetrie, które mogą wynikać z nierównomiernego podania preparatu – np. więcej podano po prawej stronie niż po lewej, co doprowadziło do nierównego układania się brwi.
  • Nieprofesjonalne miejsca mogą używać niesprawdzonych preparatów – koniecznie należy upewnić się, czy oby na pewno stosowana jest toksyna botulinowa, którą zarejestrowano do wskazań medycznych!
  • Mogą też przeprowadzać kolejne zabiegi w zbyt krótkim odstępie czasu – poleca się odczekanie minimum 6 miesięcy pomiędzy jednym a drugim botoksem.

Wszystko to sprawia, że efekty faktycznie mogą odbiegać od oczekiwanych lub – co gorsza – wiązać się z zagrażającymi zdrowiu skutkami, np. różnego rodzaju zakażeniami bądź paraliżem wybranych obszarów. Generalnie jednak toksyna botulinowa jest bezpieczną substancją, dlatego też w rękach profesjonalistów nie należy się jej obawiać. Czy jednak lekarze, poza przeprowadzaniem takich zabiegów, wiedzą też, jak usunąć botoks?

Jak usunąć botoks – czy się w ogóle da?

Zacznijmy może od nieco innego ujęcia problemu – zastanówmy się, czy da się niektóre z wymienionych tu niepożądanych efektów naprawić? Na to pytanie odpowiedź brzmi: tak. Jeśli, przykładowo, w wyniku wstrzyknięcia botoksu pojawiła się asymetria, np. wspomniane wcześniej nierówno uniesione brwi, bez większego problemu można to skorygować. Wystarczy, że doświadczony specjalista poda jeszcze odrobinę preparatu w okolicy uniesionej wyżej brwi – to ją dodatkowo rozluźni, dzięki czemu powinna opaść do oczekiwanej pozycji.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę inny przypadek – zbyt mocne ostrzyknięcie toksyną botulinową – sprawa staje się trudniejsza. W takim przypadku po prostu należy zaczekać. Efekt zabiegu nie jest bowiem trwały i mija zwykle po kilku miesiącach (zazwyczaj do 3 do 6). Z czasem będzie więc ustępował, choć jeżeli chcemy to przyspieszyć, możemy zacząć korzystać np. z… sauny! Toksyna botulinowa niezbyt dobrze toleruje silne nagrzewanie, dlatego też w większych temperaturach powinna zacząć szybciej ustępować.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Co ważne, jeżeli w odpowiedzi na zabieg z zastosowaniem botoksu pojawią się jakiekolwiek skutki niepożądane, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Stąd też tak ważne jest, by to właśnie osoba z wykształceniem medycznym przeprowadzała tego typu zabiegi – w razie komplikacji będzie wiedziała, jak należy postąpić.

Warto jednak przypomnieć jeszcze raz: botoks jest bezpieczny, a niepożądane skutki zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej są efektem opisanego wcześniej nieprofesjonalnego podejścia. Jaki z tego wniosek? Warto zadbać o siebie już na samym początku i od razu skierować się do doświadczonych specjalistów.

Wciąż masz pytania w kontekście tego, jak usunąć botoks? Zarówno na nie, jak i na każde inne, chętnie odpowiemy – specjaliści z Klinik Miracki pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Umów się na konsultację: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.