Skip to main content

Jak leczyć nadmierne pocenie się przy małym wysiłku?

Naturalne jest, że podczas wzmożonej aktywności dochodzi do wydzielania dużej ilości potu, który ma chłodzić ciało. Niektórzy jednak borykają się z nadmiernym poceniem nawet już przy niewielkim wysiłku. Mowa wówczas o nadpotliwości. Jak leczyć ten dyskomfort? Sprawdź!

Jak rozpoznać nadmierne pocenie?

W skórze dorosłego człowieka zlokalizowanych jest przeszło 4 miliony gruczołów potowych. Wydzielają one bezbarwną i bezwonną substancję, która jest mieszaniną głównie wody, soli, tłuszczów, kwasów, mocznika i amoniaku, czyli pot. Stanowi on ważny składnik płaszcza hydrolipidowego skóry – nawilża i natłuszcza naskórek. Przede wszystkim jednak pot bierz udział w termoregulacji. Jego zadaniem jest obniżanie temperatury ciała, która zmienia się w zależności od warunków panujących w otoczeniu, a także w trakcie aktywności fizycznej.

Tak naprawdę niewielka, zwykle niezauważalna ilość potu jest wydzielana nieustannie. Jego produkcja wzrasta w różnym stopniu pod wpływem wielu czynników, głównie wspomnianego wysiłku. Podczas uprawiania sportu czy pracy fizycznej potu może być naprawdę sporo. Jeśli jednak jest on wydzielany w nadmiarze nawet przy małym wysiłku, należy podejrzewać nadpotliwość, czyli nadreaktywność gruczołów potowych.

Diagnoza tej przypadłości nie jest prosta. Trzeba zaznaczyć, że ważne są główni subiektywne odczucia danej osoby. Jeśli Pacjent z powodu pocenia odczuwa dyskomfort, a środki przeznaczone do stosowania miejscowego nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem i podjąć inne kroki leczenia nadpotliwości.

Zastosowanie toksyny botulinowej przy wzmożonym poceniu pach i dłoni 

Bezpośrednią przyczyną nadmiernego pocenia przy małym wysiłku jest wspomniana nadreaktywność gruczołów potowych. Z kolei ich praca regulowana jest przez zakończenia nerwowe przekazujące sygnały z ośrodkowego układu nerwowego. Przewodnictwo nerwowe można zablokować. W tym celu dokonuje się iniekcji toksyny botulinowej typu A. Posiada ona zdolność czasowego (odwracalnego) hamowania przewodnictwa impulsów nerwowych. W efekcie przez okres zwykle od 4 miesięcy do ok. roku można znacznie zredukować nadpotliwość.

Gruczołów potowych jest najwięcej na wewnętrznej części dłoni, pod pachami i na stopach, dlatego to właśnie te obszary pocą się najczęściej. Toksyna botulinowa w objawowym leczeniu nadpotliwości znajduje zastosowanie lokalnie, czy hamuje nadprodukcję potu tylko na wybranych, zwykle najbardziej problematycznych pod względem pocenia się obszarach ciała.

Na czym polega leczenie nadmiernego pocenia innymi technikami?

Na gruczoły potowe można wpłynąć także za pomocą laseroterapii. W tym przypadku za pomocą wiązki promieniowania doprowadza się do termicznego zniszczenia części gruczołów potowych odpowiedzialnych za nadmierne wydzielanie potu. Proces ten jest nieodwracalny, co oznacza, że Pacjent na stałe przestaje się pocić w nadmiarze na obszarze zabiegowym, którym są pachy.

Technologiami oddziałującymi selektywnie na gruczoły potowe są również ultradźwięki, mikrofale i fale radiowe (radiofrekwencja). Metody te doprowadzają do uszkodzenia elementów odpowiedzialnych za wydzielanie potu, bez ingerencji w okoliczne tkanki.

Zabiegiem nieinwazyjnym, który nie niszczy gruczołów potowych ale hamuje ich aktywność, jest także jonoforeza. Polega ona na wprowadzeniu jonów (kationów i anionów) do tkanek za pomocą emisji prądu stałego o niskim natężeniu. Działanie tej metody w przypadku nadpotliwości nie zostało dokładnie wyjaśnione, ale u po pełnej serii zabiegowej zauważa się poprawę u części Pacjentów.

Operacyjne leczenie nadpotliwości 

Natomiast procedurami ostatecznymi, wybieranymi przy zaawansowanej potliwości dopiero wówczas, gdy inne metody zawodzą, są chirurgiczne usuwanie gruczołów potowych i sympatektomia (przerwanie ciągłości włókien nerwowych). Tego rodzaju zabiegi chirurgiczne wiążą się z ryzykiem licznych powikłań i są rzadko przeprowadzane.

Zadowalające efekty można osiągnąć dzięki zabiegom o niskiej inwazyjności lub całkowicie nieinwazyjnym. Jeśli zastanawiasz się, czy znajdą one zastosowanie również w Twoim przypadku, zapytaj o szczegóły w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.