Skip to main content

Czy warto robić osocze na twarz? Eksperci z krakowskiej kliniki odpowiadają

Jednym z zabiegów od lat cieszących się sporą popularnością jest mezoterapia igłowa z osoczem bogatopłytkowym. Substancje tę pozyskuje się z krwi obwodowej pacjenta i wstrzykuje w partie ciała wymagające regeneracji. Co daje taki zabieg i czy warto się mu poddać? Swoje opinie na ten temat przedstawiają lekarze z naszej kliniki w Krakowie!

Jak pozyskuje się osocze i jak wygląda zabieg z jego użyciem? 

Aby poprawić ogólną kondycję skóry, stosuje się wiele metod stymulujących jej komórki, poprawiających mikrokrążenie i odżywiających tkanki. Ze względu na ograniczoną transdermalność naskórka, aplikacja preparatów na jego powierzchnię nie zawsze pozwala na osiągniecie zadowalających rezultatów. Za pomocą zabiegu z zakresu małoinwazyjnej medycyny estetycznej – mezoterapii igłowej – można podać wybrane substancje wprost do tkanek.

W trakcie mezoterapii stosuje się m.in. osocze bogatopłytkowe (PRP – Plateled Rich Plasma). Jest to materiał, który otrzymuje się z krwi obwodowej, pobieranej najczęściej z żyły ramiennej pacjenta. Krew zostaje poddana obróbce przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu pozyskuje się preparat bogaty w trombocyty (płytki krwi) oraz cytokiny (czynniki wzrostu) o wysokiej zdolności do stymulacji procesów wzrostowych komórek.

W ten sposób pozyskane osocze zostaje wstrzyknięte za pomocą bardzo cienkiej igły w obszar zabiegowy. Ilość nakłuć jest różna, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Co daje iniekcja osocza na twarz? Jakie efekty można uzyskać? 

Zabieg osoczem na twarz jest przede wszystkim metodą pobudzającą naturalne procesy zachodzące w tkankach. Czynniki wzrostu obecne w takim materiale pobudzają wytwarzanie komórek odpowiedzialnych za regenerację tkanek. Ponadto już same nakłucia pobudzają skórę do naprawy. W miejscu drobnych uszkodzeń spowodowanych iniekcją tworzą się nowe elementy budulcowe, w tym włókna kolagenu. Metodę tę wykorzystuje się w przypadku niedoskonałości, takich jak np.:

  • drobne zmarszczki;
  • nierówna powierzchnia skóry;
  • utrata jędrności;
  • blizny, w tym potrądzikowe;
  • zaburzenia kolorytu cery.

Efekty po podaniu osocza na twarz są bardzo naturalne, ale też wyraźne. Cera zyskuje blask, jest łagodnie zaróżowiona, jednolita. Niewielkie nierówności ulegają spłyceniu, a z czasem tkanki nieco się zagęszczają. Z zabiegu takiego można korzystać w celu redukcji oznak starzenia, jak również profilaktycznie, aby na dłużej zachować młodzieńczy wygląd.

Jak często należy poddawać się takim zabiegom i kiedy efekty są widoczne? 

Pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych nie daje natychmiastowych rezultatów. Narastają one stopniowo w ciągu kilku-kilkunastu kolejnych tygodni. Najlepsze efekty po zabiegu osoczem bogatopłytkowym uzyskuje się po wykonaniu pełnej serii zabiegowej, składającej się kilku powtórzeń, zwykle minimum 4. Sesje przeprowadza się w równych odstępach, ustalanych przez lekarza na podstawie potrzeb skóry – co 7, 14 lub 28 dni. Dla podtrzymania efektów warto także poddawać się późniejszym zabiegom przypominającym.

To, kiedy efekty będą zadowalające zależy od wielu czynników, m.in. wyjściowej kondycji cery, tempa metabolizmu, czy konkretnego problemu estetycznego, jaki chcemy zredukować. Zwykle jednak już po pierwszej sesji cera jest lepiej odżywiona, zrewitalizowana.

Czy inwazyjność zabiegu jest adekwatna do osiąganych rezultatów? 

Jest to metoda małoinwazyjna, ale ze względu na konieczność przerwania ciągłości skóry powinna być wykonywana przez doświadczonych lekarzy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Wówczas zabieg jest bezpieczniejszy, a ryzyko skutków ubocznych niewielkie. Zabieg taki może pozostawiać drobne zasinienia i ranki w miejscach iniekcji, ale zwykle przy prawidłowej pielęgnacji skóry objawy takie ustępują bardzo szybko. Efekty natomiast są naturalne, wyraźne i utrzymują się długotrwale.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto podać osocze na twarz, ustal termin konsultacji w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Katowicach lub Łodzi. Lekarz odpowie na wszystkie pytania.

0