Skip to main content

Czy warto robić botoks na twarz? Eksperci z łódzkiej kliniki odpowiadają

Wpływ upływu czasu na naszą skórę jest nieunikniony i wraz z wiekiem coraz wyraźniej widoczny. Współczesna medycyna estetyczna oferuje jednak różnorodne zabiegi, które pozwalają złagodzić i odwrócić efekty starzenia. Dzięki innowacyjnym technikom i zaawansowanym preparatom, możliwe jest wygładzenie zmarszczek, przywrócenie elastyczności oraz poprawa ogólnego wizerunku pacjenta. Jeżeli zastanawiasz się, na jaki zabieg się zdecydować lub masz wątpliwości, czy warto poddać się iniekcji botoksu na twarz, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest i jak działa botoks?

Botoks, znany również jako toksyna botulinowa, to preparat medyczny wykorzystywany do leczenia różnych stanów chorobowych, takich jak nadpotliwość czy bruksizm. Jest również stosowany w celach kosmetycznych, przy wykonywaniu zabiegów anti aging.

Skutkiem wstrzyknięcia preparatu z zawartością toksyny botulinowej jest zablokowanie przekazywania impulsów nerwowych do mięśni. Powoduje to czasowe osłabienie lub paraliż tych mięśni, a także ich rozluźnienie.

Ważne jest, aby każdy iniekcja toksyny botulinowej była przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę z zakresu medycyny estetycznej. Tylko w ten sposób można uniknąć przykrych konsekwencji nieumiejętnego posługiwania się preparatami o właściwościach paraliżujących. Jeżeli jesteś z województwa łódzkiego lub okolic, możesz skorzystać z profesjonalnych usług medycznych oferowanych w Klinice Miracki w Łodzi.

Jakie efekty na twarzy można osiągnąć przy użyciu botoksu?

W medycynie estetycznej toksyna botulinowa jest wykorzystywana do wygładzania zmarszczek mimicznych i relaksacji mięśni na twarzy. Zabiegi te mają najczęściej na celu wywołanie efektu anti aging, czyli optycznego odmłodzenia wizerunku danego pacjenta.

Dzięki umiejętnemu ostrzyknięciu toksyną botulinową mięśni znajdujących się pod skórą twarzy możliwa jest likwidacja m.in. takich efektów starzenia się skóry, jak:

  • zmarszczki wokół oczu – zarówno te znajdujące się na górnej i dolnej powiece, jak i tzw. kurze łapki, czyli linie pojawiające się w zewnętrznych kącikach oczu i rozchodzące się promieniście w kierunku skroni;
  • zmarszczki na czole – poziome linie znajdujące się nad brwiami, szczególnie uwidocznione podczas ich unoszenia;
  • „lwia zmarszczka” – pionowa bruzda znajdująca się pomiędzy brwiami, wywołana ich częstym marszczeniem;
  • „linie marionetki” – zmarszczki znajdujące się po bokach ust, biegnące pionowo od ich kącików w kierunku brody;
  • zmarszczki nosowo-wargowe – linie znajdujące się pomiędzy nosem a ustami, na styku górnej wargi i policzków.

W niektórych przypadkach toksyna botulinowa jest stosowana w celu subtelnej korekcji konturu twarzy. Można ją wykorzystać m.in. do delikatnego podniesienia opadających brwi, lub relaksacji nadmiernie napiętych mięśni w okolicach żuchwy.

Innym zabiegiem estetycznym, który często jest wykonywany przy użyciu toksyny botulinowej, jest korekcja uśmiechu. Procedura polega na obniżeniu linii górnej wargi w taki sposób, aby podczas uśmiechu nie była widoczna nadmierna ilość dziąseł.

Czy warto robić botoks na twarz?

Odpowiedź na pytanie, czy warto poddać się iniekcji toksyny botulinowej na twarzy, zależy od danego pacjenta. Takie decyzje należy podejmować indywidualnie, po głębokim przemyśleniu wszystkich „za” i „przeciw”. Stając przed wyborem dotyczącym poddania się dowolnemu zabiegowi upiększającemu, weź pod uwagę swoje osobiste preferencje, celów estetyczne i warunki zdrowotne.

Iniekcja botoksu może być skutecznym sposobem na redukcję wyraźnych zmarszczek mimicznych oraz odświeżenie wyglądu twarzy. Celem zabiegu jest nadanie wizerunkowi bardziej wypoczętego i młodszego wyglądu. Jeżeli jest to efekt, który Cię interesuje,możesz rozważyć poddanie się takiej procedurze.

Kluczowym aspektem jest tu odpowiednie doradztwo ze strony wykwalifikowanego lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej. Należy również brać pod uwagę, że efekty iniekcji toksyny botulinowej są czasowe i zabieg wymaga regularnego powtarzania. Może być to zarówno wadą, jak i zaletą tego rozwiązania.