Skip to main content
botoks bezpieczenstwo

Czy po botoksie powstanie więcej zmarszczek? Zobacz, czy skóra uzależnia się od toksyny botulinowej!

Toksyna botulinowa, zaraz po kwasie hialuronowym, jest jedną z częściej wykorzystywanych substancji w medycynie estetycznej. Głównym przeznaczeniem botoksu jest bezsprzecznie redukcja zmarszczek mimicznych, które pojawiają się na powierzchni twarzy wraz z upływem czasu. Efekty działania botoksu są widoczne i długotrwałe – toksyna skutecznie wygładza zmarszczki na czole czy kurze łapki. Zdarza się jednak, że pacjenci obawiają się zabiegu toksyną botulinową ze względu na… możliwe uzależnienie skóry od tej substancji. Czy po botoksie powstanie więcej zmarszczek niż przed jego zastosowaniem? Oto komentarz naszych specjalistów w tej sprawie!

Więcej zmarszczek po botoksie? To MIT!

Czy to prawda, że gdy już zacznie się stosować botoks, trzeba regularnie powtarzać zabiegi, ponieważ po czasie, w którym utrzymują się efekty, powstaje jeszcze więcej zmarszczek? Zdecydowanie nie! Podanie toksyny botulinowej rozluźnia mięśnie twarzy i w pewnym sensie zmusza je do pozostania we właściwej pozycji, gdy zaczynamy marszczyć czoło czy mrużyć skórę wokół oczu. To oznacza, że w czasie, w którym ma miejsce aktywne działanie toksyny botulinowej, nasze zmarszczki nie mogą się pogłębiać. Skóra odpoczywa i po upływie nawet dłuższego czasu wygląda lepiej niż przed podaniem botoksu. W tym czasie na obszarze zabiegowym nie powstają też nowe zmarszczki.

Czy skóra uzależnia się od zabiegów z botoksem?

Nasza skóra w żaden sposób nie uzależnia od zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Efekty utrzymują się zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy, podczas których uzyskane rezultaty stopniowo słabną. Pacjenci często jednak uzależniają się od samego ,,efektu botoksu” i chodzi tu bardziej o psychikę niż sam wygląd twarzy. Dla pacjentów ogromną zaletą zabiegów z użyciem toksyny botulinowej jest mocne napięcie skóry i brak widoczności żywej mimiki twarzy – dzięki zabiegom botoksem osłabiona zostaje praca mięśni mimicznych twarzy, a to z kolei sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne, co wpływa na poprawę ich ogólnego samopoczucia. Należy zaznaczyć, że botoks nie wywołuje w mięśniach trwałej utraty zdolności do kurczenia się – każdy kolejny zabieg wydłuża jednak czas, w którym wracają one do swojej normalnej aktywności. Niemniej, nie ma konieczności ciągłego stosowania toksyny botulinowej.

Zalecenia po botoksie – czego nie wolno?

Pamiętajmy, że czas utrzymania się efektów po botoksie zależy w dużej mierze od tego, jak będziemy dbać o skórę po zakończonym zabiegu. Dlatego należy trzymać się wszelkich zaleceń lekarza, by uzyskać jak najtrwalsze rezultaty. Przede wszystkim należy unikać opalania przez około 7-10 dni po zabiegu i przez cały okres działania toksyny dbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Słońce i wysokie temperatury wpływają na szybsze metabolizowanie preparatu. Ta sama zasada działania dotyczy także korzystania z sauny czy solarium. W pierwszych dniach po zabiegu nie należy masować, uciskać i pocierać skóry, a także uprawiać aktywności fizycznej. Do codziennej pielęgnacji skóry należy wybierać delikatne środki myjące i kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkiem substancji nawilżających oraz regenerujących. Nie wolno natomiast stosować peelingów mechanicznych.

Toksyna botulinowa – jak często wykonywać iniekcje?

To, jak często powtarzać zabiegi z toksyną botulinową, najlepiej ustalać z lekarzem medycyny estetycznej, który przeprowadza zabieg. Na ogół jednak zmarszczki możemy wygładzić w ten sposób nie częściej niż co 3 miesiące – podczas konsultacji lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań do ponownego wykonania zabiegu, a jeśli się pojawią, zaproponuje inny preparat lub zabieg medycyny estetycznej. Zachęcamy do wizyty w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi – nasi specjaliści zadbają o to, by efekty po botoksie były jak najbardziej naturalne i utrzymywały się przez długi czas.

0