Skip to main content

Czy leczenie komórkami macierzystymi jest skuteczne? Eksperci z krakowskiej kliniki odpowiadają

Medycyna estetyczna wykorzystuje autologiczne komórki pacjentów do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów odmładzających i upiększających. Procedury tego typu mają wiele zalet, od niskiej inwazyjności, przez bezpieczeństwo, aż po udokumentowaną skuteczność. Jednym z chętnie wybieranych rodzajów terapii jest przeszczep komórek macierzystych. Na czym polega i jakie efekty przynosi? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowany typ komórek, które każdy z nas posiada w swoim ciele. Mają one zdolność do samoodnawiania się i przekształcania w tkanki dowolnego rodzaju, w zależności od aktualnych potrzeb danego organizmu. Z komórek macierzystych w procesie ich przemiany mogą więc powstać m.in. komórki mięśniowe, nerwowe, skórne czy krwiotwórcze.

Potencjał komórek macierzystych do leczenia chorób i urazów cały czas jest badany. Wiadomo, że są one skuteczne w medycynie regeneracyjnej, jako że przyspieszają proces gojenia się ran i odbudowywania tkanek. W medycynie estetycznej, za pomocą preparatów z zawartością komórek macierzystych, wykonuje się zabiegi odmładzające oraz stymulujące porost włosów.

Warto podkreślić, że zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych cechują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Przeprowadza się je metodą przeszczepu, czyli pobrania komórek z jednego miejsca w danym ciele i podania ich w drugie. Niweluje to ryzyko odrzucenia ich przez organizm. Procedury tego typu, po wykluczeniu innych przeciwwskazań, mogą więc być przeprowadzane nawet u osób wysoko wrażliwych, w tym u alergików.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że zabiegi medyczne (z wykorzystaniem komórek macierzystych i bez) powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych w tej dziedzinie specjalistów. Tylko w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej możliwe jest zapewnienie pacjentowi optymalnego standardu bezpieczeństwa i właściwej opieki, zarówno w trakcie procedury, jak i przed nią i po jej zakończeniu. Jeżeli mieszkasz w Małopolsce i szukasz zaufanego miejsca, aby poddać się zabiegowi odmładzającemu lub upiększającemu, przyjdź do Kliniki Miracki w Krakowie. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz najwyższą jakość wykonywanych usług.

W naszych gabinetach zabieg z wykorzystaniem komórek jest poprzedzony konsultacją z lekarzem. Celem jest ocena stanu skóry pacjenta, omówienie jego oczekiwań i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Zabieg właściwy jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, aby zapewnić pacjentowi maksymalny poziom komfortu. Komórki macierzyste są pozyskiwane z tkanki tłuszczowej, którą pobiera się przy pomocy cienkiej kaniuli. Miejsca pobrania to zazwyczaj brzuch, boczki, uda bądź inne obszary z dużą ilością potrzebnego materiału. Terapię komórkami macierzystymi często łączy się z liposukcją (zabiegiem odsysania tłuszczu) lub lipotransferem (modelowaniem sylwetki przy pomocy autologicznej tkanki tłuszczowej).

Po pobraniu materiału opracowuje się go w odpowiedni sposób, tak aby komórki macierzyste zostały wyizolowane i skoncentrowane. Uzyskany preparat zostaje podany ponownie do organizmu pacjenta metodą iniekcji. Miejsca, które mogą zostać poddane ostrzykiwaniu to przede wszystkim:

 • skóra głowy,
 • czoło,
 • okolice oczu,
 • okolice ust,
 • policzki,
 • żuchwa,
 • podbródek,
 • szyja.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, a jego efekty uwidaczniają się stopniowo i utrzymują przez długi czas.

Czy leczenie komórkami macierzystymi jest skuteczne?

Jak już zostało wspomniane, potencjał komórek macierzystych do tej pory nie został całkowicie ustalony. Specjaliści testują ich różne zastosowania i na podstawie wyników badań tworzą terapie, które mogą być skuteczne w wielu przypadkach medycznych. W kontekście medycyny estetycznej udowodnione jest działanie odmładzające i upiększające. Efekty, jakie można uzyskać na drodze tego typu zabiegu, to:

 • spłycenie zmarszczek,
 • poprawa napięcia skóry,
 • redukcja przebarwień,
 • ujednolicenie kolorytu skóry,
 • zniwelowanie blizn i rozstępów,
 • spowolnienie procesu łysienia.