Botoks w żwacze – jakie daje efekty?
Kiedy wstrzykujemy botoks w żwacze? Gdy chcemy wyleczyć bruksizm, czyli tzw. nocne zgrzytanie zębami. Toksyna botulinowa wprowadzona umiejętnie w problematyczny obszar redukuje napięcie mięśni żwaczy, dzięki czemu nie zaciskają mimowolnie szczęki i nie zgrzytają zębami. Ten problem dotyczy również i Ciebie? Sprawdź, jak wygląda wprowadzanie preparatu z botoksem w żwacze i poznaj przeciwwskazania do zabiegu, zanim udasz się do specjalisty!
Co powoduje bruksizm? Przyczyny dolegliwości
Chcesz wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy bruksizmu? Niekontrolowane zaciskanie zębów/zgrzytanie zębami zwykle jest diagnozowane u pacjentów w grupie wiekowej 25-45 lat. Przypadłość częściej występuje u osób narażonych na chroniczny stres (nadprodukcja kortyzolu), które stosują używki (tytoń, alkohol), mają wady zgryzu, czy też nadużywają niektórych leków. Rozwojowi bruksizmu sprzyja również częste żucie gumy (to nawyk, który warto zmienić), niedobory magnezu, nietolerancje pokarmowe. Nie można nie wspomnieć też o uwarunkowaniach genetycznych. Jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki bruksizmu, istnieje ryzyko rozwoju patologicznego zaciskania szczęki i zgrzytania zębami również i u Ciebie.
Pozostałe czynniki ryzyka to:
- nerwica,
- depresja,
- choroby jamy ustnej,
- niewłaściwa dieta,
- zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych,
- pasożyty przewodu pokarmowego,
- uszkodzenie mózgu,
- choroba Parkinsona.
Objawy i skutki nieleczonego bruksizmu
Do częstych objawów bruksizmu zaliczamy krwawienie z dziąseł, rozchwianie i pękanie zębów. Jak nieleczony bruksizm wpływa na zdrowie? Wielu pacjentów zmagających się z tym problemem skarży się na uciążliwe migreny i szumy uszne. Przypadłość ta prowadzi do nadmiernego ścierania szkliwa, zwiększa ryzyko kruszenia się zębów, może powodować uszkodzenia stawów skroniowo – żuchwowych. Bruksizm może powodować ból kręgosłupa szyjnego. Niekiedy zdarza się, że chorzy doświadczają bólu w okolicy oczodołów, ręki oraz obręczy barkowej.
Jak pozbyć się bruksizmu? Szyny, toksyna botulinowa
Na początkowym etapie rozwoju tego patologicznego stanu, przeważnie zaleca się pacjentowi zakładanie na noc specjalnej szyny relaksacyjnej (przez minimum 6 tygodni), natomiast nie zawsze jest to skuteczna metoda. W ostatnich latach powszechnym rozwiązaniem są iniekcje żuchwy preparatem z toksyną botulinową. Oczywiście zanim dojdzie do zabiegu, lekarz poprzedza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, omawia wskazania i przeciwwskazania. Do czynników wykluczających możliwość wykonania procedury zabiegowej zaliczamy m.in.:
- ciążę i karmienie piersią,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- miejscowe infekcje skóry,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
nadwrażliwość na składniki preparatu.
Zabieg leczenia bruksizmy botoksem przeprowadza wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. To procedura o niskim stopniu inwazyjności, która daje praktycznie natychmiastowe rezultaty (efekt finalny następuje po około 14 dniach i utrzymuje się do 6 miesięcy). Wiedz, że iniekcje nie są bolesne, za sprawą środka znieczulającego, który otrzymujesz chwilę przed rozpoczęciem procedury zabiegowej. Po zaaplikowaniu preparatu z toksyną botulinową możesz zaobserwować wyraźne rozluźnienie mięśni. Co ważne zabieg nie wymaga szczególnej rekonwalescencji. Bezpośrednio po iniekcjach mogą wystąpić drobne siniaczki i zaczerwienienia skóry, które mijają samoistnie w ciągu kilku dni.
Cierpisz z powodu bruksizmu i szukasz dodatkowych informacji na temat leczenia tej przypadłości? Dowiedz się więcej o iniekcjach preparatu z botoksem w żwacze i umów na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
-
Your
BlackFriday w Klinice Miracki – zabiegi z użyciem Toksyny Botulinowej do 64% OFF -
Your
BlackFriday 2024 w Klinice Miracki – Wysokostężone Osocze Bogatopłytkowe do 97% OFF - Zaczynamy Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Obniżki na Czarny Piątek aż do 97%!
- Dlaczego nasi Lekarze polecają zabiegi z użyciem płynnej Toksyny Botulinowej PREMIUM?
- Leczenie bruksizmu botoksem – jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?