Skip to main content

Botoks dzień po dniu – jak wyglądają efekty pozabiegowe?

Zabiegi z zastosowaniem botoksu potrafią dawać wyjątkowo dobre rezultaty – odmładzają, wygładzają skórę, a jednocześnie (jeśli są dobrze przeprowadzone) nie sprawiają, że twarz wygląda nienaturalnie. Czy taki rezultat widoczny jest od razu? Jak wyglądają efekty pozabiegowe i jak długo trwa rekonwalescencja? Botoks dzień po dniu – sprawdź, jak przebiega cały proces!

Botoks krok po kroku

Sam zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej trwa krótko – jest to zazwyczaj 15-30 minut, choć trzeba podkreślić, że wcześniej konieczna jest konsultacja wstępna. Podczas niej omawia się z lekarzem ewentualne przeciwwskazania, przebieg terapii, oczekiwane rezultaty. Pozwala to Pacjentowi lub Pacjentce w pełni świadomie podjąć decyzję o przystąpieniu do zabiegu, a także znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest jednak w tym kontekście szczera rozmowa ze specjalistą – nie ukrywajmy żadnych schorzeń czy przyjmowanych leków. Bo choć zabiegi z użyciem toksyny botulinowej typu A są uznawane za naprawdę bezpieczne, jak każda tego typu terapia, mają swoje – wspomniane już – przeciwwskazania, których trzeba się bezwzględnie trzymać. Z troską o siebie!

Sam zabieg nie dość, że jest szybki, to także mało bolesny – zwykle ostrzykiwanie odczuwa się jak ukłucia komara. Jeśli jednak masz obawy bądź wiesz, że Twój próg odporności na ból jest na niskim poziomie, zawsze można zastosować miejscowe znieczulenie. By Twój komfort był jak największy!

Botoks – czego można spodziewać się zaraz po zabiegu?

Załóżmy, że Pacjent lub Pacjentka są już po zabiegu i czują się naprawdę dobrze – co dalej? Jeśli mają wyjątkowo wrażliwą skórę, przez pierwszą godzinę po zabiegu mogą mieć zaczerwieniony obszar, który poddano ostrzykiwaniu. Znika to jednak samoczynnie. Zdarza się też, że widoczna jest mała ranka po miejscu nakłucia – co prawda zwykle jest praktycznie niezauważalna, lecz jeśli występuje, ona także samoczynnie zniknie. Do najczęstszych niepożądanych efektów należą też siniaki oraz obrzęk w miejscu zabiegu – nie dotyczą każdego, ale jeśli już wystąpią, znikają po mniej więcej dobie. 

Efekty pozabiegowe – co warto wiedzieć więcej o botoksie?

Dużym plusem zabiegów z zastosowaniem botoksu jest brak szczególnego okresu rekonwalescencji. Zaraz po zabiegu Pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności, choć – co należy podkreślić – pojawiają się pewne ograniczenia, które dla dobra efektów, a także bezpieczeństwa, należy wziąć pod uwagę. Co zatem warto wiedzieć o tym, jak właściwie wyglądają efekty pozabiegowe botoksu?

  • Pierwsze rezultaty widoczne są zazwyczaj po kilku dniach od wykonania zabiegu (około 3-4). Zmiany mają jednak charakter narastający, dlatego też ich pełnię można zwykle zaobserwować po około 2 tygodniach. Po tym okresie można już cieszyć się wygładzoną i odmłodzoną skórą, co nieraz niesie nie tylko efekt wizualny, lecz także psychologiczny – samopoczucie od razu idzie w górę!
  • Przez pierwsze kilka dni po zabiegu należy unikać masowania twarzy czy jej ugniatania, ponieważ może zwiększyć to ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. Warto też unikać spania twarzą w poduszce, a z pierwszym zaśnięciem po zabiegu dobrze jest odczekać co najmniej 4-5 godzin.
  • Przez 2-3 doby należy też unikać intensywnych ćwiczeń, pochylania głowy w dół, sauny, basenu, solarium, nadmiernej ekspozycji na słońce, lotów samolotem itp.
  • Jeśli zaś chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, przez kilka dni należy zrezygnować z peelingów, które nie są korzystne dla i tak lekko podrażnionej skóry.
  • Co istotne, zarówno przed, jak i po zabiegu (około tydzień), nie powinno się spożywać alkoholu – zwiększa on m.in. ryzyko powstawania siniaków czy obrzęków. Podobne zalecenie dotyczy też palenia papierosów.
  • W Klinikach Miracki zachęcamy naszych Pacjentów i Pacjentki do bezpłatnej wizyty kontrolnej po upływie 14 dni od zabiegu – wtedy będziemy mogli odpowiedzieć na ewentualne dodatkowe pytania i ocenić efekty wspólnej pracy.

Co istotne, poważne skutki uboczne zastosowania botoksu występują rzadko, jak np. nadmierne zahamowanie pracy mięśni, które jeśli dotyczy chociażby obszaru ust, może utrudniać jedzenie czy picie, bóle głowy, ogólne osłabienie i inne. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją, bezwzględnie skonsultuj to z lekarzem – bo zdrowie jest najważniejsze!

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się nami! W Klinikach Miracki jesteśmy dla Ciebie – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i postaramy się dopasować zabieg, który idealnie odpowie na Twoje potrzeby: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.