Leczenie bruksizmu botoksem – na czym polega? Wyjaśniają lekarze z naszej katowickiej kliniki
Nagminne zgrzytanie zębami, głównie nocą, fachowo określane jako bruksizm, jest poważną przypadłością, która może prowadzić do wielu powikłań. W części przypadków zastosowanie znajduje zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Przybliżamy, na czym polega leczenie bruksizmu botoksem, jak wygląda taki zabieg i jakich efektów można się spodziewać.
Bruksizm – czym jest ten problem i co za niego odpowiada?
Osoby cierpiące na bruksizm zaciskają żuchwę i zgrzytają na zębach. Zachowanie takie występuje w trakcie snu i jest mimowolne. Często nie jesteśmy świadomi problemu, dopóki nie zaczynają pojawiać się komplikacje stomatologiczne i konsekwencje źle przespanej nocy.
Poniekąd bruksizm uznawany jest za dwa rodzaje przypadłości. Zalicza się go do parasomnii, czyli nieprawidłowych zachowań w trakcie odpoczynku, które wpływają negatywnie na jakość snu i tym samym funkcjonowania w ciągu dnia. Bruksizm jest też problemem stomatologicznym. Źle dopasowane protezy, braki w uzębieniu czy zbyt wystające plomby często są przyczyną nawykowego zaciskania żuchwy.
Etiologii tej przypadłości upatruje się także w zaburzeniach emocjonalnych. Ściśle związany z nieprawidłową praca mięśni jest stres, który oddziałuje negatywnie na układ nerwowy sterujący ruchami tkanek.
Dlaczego bruksizm wymaga odpowiedniego postępowania?
Mięsień żwacza (żucia) jest jednym z najsilniejszych w ludzkim organizmie. Dzięki niemu możemy jeść, a także wyrażać ekspresję twarzy. Gdy staje się on nadmiernie napięty w nocy, odczucia z tym związane mogą dotyczyć całego ciała. Osoby cierpiące na bruksizm po przebudzeniu często mają bóle karku i głowy.
Ponadto nieleczony bruksizm może powodować poważne powikłania stomatologiczne, do których zalicza się m.in. ścieranie zębów, skłonność do powstawania próchnicy i zapalenia dziąseł, nadwrażliwość zębów, rozchwianie zębów, pękanie koron porcelanowych, czy zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, które mogą prowadzić nawet do ograniczenia ruchomości żuchwy.
Dostępne metody leczenia bruksizmu – od czego zacząć?
Jeśli za schorzenie odpowiadają nieprawidłowości w obrębie uzębienia, pomoże stomatolog i protetyk. Jeśli to nie pomoże, lekarz może zalecić noszenie specjalnie przygotowanej szyny relaksacyjnej. Działanie takie jest jednak tylko metodą objawową i nie leczy przyczyny problemu. Ponieważ bruksizm jest złożoną przypadłością, jego leczenie zwykle wymaga udziału specjalistów z różnych dziedzin, także neurologa i psychoterapeuty.
Jedną z możliwości redukcji nadmiernego napięcia mięśni jest podanie botoksu. Substancja ta jest powszechnie stosowana w przypadku oznak starzenia, nadmiernej potliwości czy migrenowych bóli głowy. W Klinice Miracki w Katowicach botoks stosujemy też przy bruksizmie.
Jak wygląda zabieg podania botoksu przy bruksizmie?
Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej, znanej również jako jad kiełbasiany. Substancja ta po podaniu do tkanek działa paraliżująco na wybrane mięśnie. Pozwala to na ich rozluźnienie i tym samym redukcję mimowolnego zaciskania zębów.
W trakcie zabiegu lekarz podaje toksynę botulinową za pomocą cienkiej igły bezpośrednio w mięśnie żwacza. Ilość substancji jest niewielka, dobierana indywidualnie.
Metoda ta wymaga od specjalisty dużego doświadczenia i precyzji – toksyna botulinowa musi zostać zaaplikowana w dokładnie takiej samej ilości po obu stronach szczęki. Dla Pacjenta cała procedura nie jest bolesna i najczęściej trwa maksymalnie kilkanaście minut.
Kiedy pojawiają się efekty i jak długo się utrzymują?
Toksyna botulinowa nie działa od razu. Blokowanie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za kurczliwość danego mięśnia następuje stopniowo. Zwykle pierwsze efekty pojawiają się w ciągu kilku dni, a pełne można ocenić po ok. dwóch tygodniach. Po tym czasie mięśnie stają się zrelaksowane, a Pacjent nie zaciska nadmiernie żuchwy.
Działanie botoksu nie jest trwałe. Pacjent może liczyć na utrzymanie się mniejszego napięcia nerwowego przez okres kilku miesięcy, najczęściej do pół roku. Po tym czasie zabieg zwykle można powtórzyć.
O szczegóły dotyczące zastosowania botoksu przy bruksizmie możesz zapytać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Katowicach, Krakowie, Warszawie lub Łodzi.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
-
Your
BlackFriday w Klinice Miracki – zabiegi z użyciem Toksyny Botulinowej do 64% OFF -
Your
BlackFriday 2024 w Klinice Miracki – Wysokostężone Osocze Bogatopłytkowe do 97% OFF - Zaczynamy Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Obniżki na Czarny Piątek aż do 97%!
- Dlaczego nasi Lekarze polecają zabiegi z użyciem płynnej Toksyny Botulinowej PREMIUM?
- Leczenie bruksizmu botoksem – jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?