Skip to main content

Botoks to jeden z TOPowych zabiegów odmładzających w Łodzi. Czy botoks ukoi także migrenowy ból głowy?

Toksyna botulinowa, potocznie znana jako botoks, relaksuje mięśnie i tym samym redukuje zmarszczki mimiczne. Jednak zastosowanie tej substancji jest o wiele szersze – jest ona stosowana m.in. przy migrenowych bólach głowy. Migrena to bardzo uciążliwa przypadłość, która może w znacznym stopniu obniżać jakość życia. Wyjaśniamy, kiedy przy tej przypadłości zastosowanie ma zabieg z botoksem i w jaki sposób łagodzi ona migrenę!

Czym są migrenowe bóle głowy i co za nie odpowiada? 

Odczuwając bardzo silny ból głowy niekiedy mówimy, że mamy migrenę. Jednak przypadłość ta znacznie różni się od typowego, często występującego bólu. Migrena jest schorzeniem przewlekłym, którego przyczyny nie zostały dokładnie poznane.

Ból migrenowy jest tak silny, że często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Napady mogą trwać kilka godzin, a nawet dni. Często też są poprzedzone symptomami zwiastującymi zbliżający się atak. Są to zaburzenia neurologiczne, określane jako tzw. aura.

W przypadku migreny z aurą zwykle występuje wiele innych objawów towarzyszących, takich jak np.:

  • zaburzenia wzrokowe,
  • ogólna dekoncentracja,
  • nadwrażliwość na bodźce,
  • a nawet dolegliwości żołądkowe.

Przypuszcza się, że migrena może mieć podłoże genetyczne. Prawdopodobnie dziedziczymy nadwrażliwość na bodźce, co przyczynia się do występowania nawrotowych dolegliwości. Migrenowe bóle głowy mogą być wywoływane przez stres, aktywność, nieprzespaną noc czy nawet niektóre pokarmy. Zdarza się jednak, że występują one bez wyraźnej przyczyny.

Dlaczego botoks znajduje zastosowanie przy migrenie? 

Migrenowe bóle głowy mogą mieć związek kurczliwością naczyń krwionośnych w mózgu. Po ich nagłym rozszerzeniu dochodzi do wzmożonego przepływu krwi, co wywołuje ból. Przyczyniać do tego może się nacisk przez mięśnie.

Toksyna botulinowa, potocznie botoks, znana jest ze swoich właściwości relaksujących mięśnie, co znajduje zastosowanie w przypadku zmarszczek mimicznych. W Klinice Miracki w Łodzi botoks stosuje się też przy migrenie. Substancja ta hamuje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za kurczliwość tkanek mięśniowych, tym samym często okazuje się pomocna w przypadku tej dolegliwości.

Na czym polega zabieg z botoksem przy migrenowym bólu głowy? 

Toksynę botulinową podaje się za pomocą cienkich igieł wprost do tkanek na różnych częściach głowy, niekiedy także szyi. Precyzyjne podanie botoksu w mięśnie głowy pozwala na ich rozluźnienie, a tym samym zmniejszenie ucisku na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe.

Zwykle zabieg taki przeprowadza się bez znieczulenia – nie jest on bolesny, ale nie należy też do komfortowych. W zależności od indywidualnego przypadku wykonuje się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt punktów. Cała procedura najczęściej trwa kilkanaście minut i bezpośrednio po niej można wrócić do domu.

W miejscach punktowej iniekcji botoksu może wystąpić niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Objawy te zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin.

Toksyna botulinowa zaczyna działać stopniowo. Pierwsze efekty po jej iniekcji najczęściej pojawiają się po kilku dniach od zabiegu. Substancja ta paraliżuje mięśnie czasowo. Ulga w przypadku migrenowego bólu głowy zwykle utrzymuje się przez kilka miesięcy. W przypadku pozytywnych rezultatów zabieg można powtarzać.

Czy zawsze można skorzystać z tej metody? 

Zabieg taki zwykle wykonywany jest u osób, które chorują na migrenę przewlekłą, czyli taką, w przebiegu której bóle głowy pojawiają się bardzo często, a inne stosowane metody nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Należy zaznaczyć, że toksyna botulinowa nie leczy migreny, a jedynie zmniejsza częstotliwość napadów oraz ich nasilenie. Szacunkowo osiąga się poprawę w postaci redukcji stopnia bólu o ok. połowę. Niemniej jednak ponieważ migrena jest schorzeniem o złożonej, nieznanej etiologii, efektywność zabiegu z botoksem jest sprawą bardzo indywidualną.

Ponadto istnieje grupa przeciwwskazań, które wykluczają przeprowadzenie zabiegu. Są to m.in. okres ciąży i karmienia piersią, stany zapalne w obszarze zabiegowym, czy nieprawidłowości przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Jeśli interesuje Cię zabieg z botoksem na migrenowe bóle głowy, możesz zapytać o jego szczegóły podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Katowicach, Warszawie lub Krakowie.