Skip to main content

Nadmierna potliwość miejsc intymnych – leczenie botoksem

Nadmierna potliwość potrafi być bardzo niekomfortowa. Co więcej, może też prowadzić do różnego rodzaju podrażnień, od których już tylko krok do infekcji. Jest to szczególnie nieprzyjemne, gdy dotyczy miejsc intymnych. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tego typu problemem jest zastosowanie botoksu.

Nadmierna potliwość vs botoks

Zastosowanie botoksu w miejscach intymnych? Zapewne wiele osób będzie zaskoczonych, lecz rzeczywiście jest to możliwe i – co więcej – przynosi wyjątkowo dobre rezultaty. Toksyna botulinowa typu A, którą potocznie nazywa się właśnie botoksem, nie jest bowiem tylko i wyłącznie środkiem stosowanym w celu wygładzenia zmarszczek. Znajduje zastosowanie także w leczeniu:

  • migrenowych bólów głowy,
  • bruksizmu – czyli nadmiernego zaciskania zębów lub niekontrolowanego zgrzytania nimi,
  • nadmiernego przetłuszczania się skóry – botoks blokuje wydzielanie łoju,
  • a także właśnie nadpotliwości – stóp, dłoni, pach, twarzy czy też wspomnianych już miejsc intymnych.

Problem ten wiąże się ze wzmożoną produkcją potu, który pojawia się niezależnie od realnych potrzeb fizjologicznych czy panującej temperatury. Inną nazwą nadmiernej potliwości w okolicach krocza jest Hexsel’s hyperhidrosis – pochodzi ona od nazwisk lekarzy, którzy po raz pierwszy opisali tę przypadłość. Biorąc pod uwagę problem umiejscowiony właśnie w obszarach intymnych, jest to najrzadszy rodzaj nadpotliwości zlokalizowanej.

Nadpotliwość miejsc intymnych – przyczyny

Przyczyn nadpotliwości może być wiele, np. zaburzenia endokrynologiczne. Bardzo ważne jest zatem dokonanie szerokiej diagnostyki i jeżeli wystąpi taka konieczność, włączenie leczenia przyczynowego. Jeśli jednak pomimo owej diagnostyki nie uda się znaleźć źródła nadmiernej potliwości miejsc intymnych, a wszystkie badania są w normie, można założyć, że jest to schorzenie idiopatyczne, czyli właśnie takie, którego przyczyn nie wykryto. To przede wszystkim w takich przypadkach poleca się terapię toksyną botulinową, która skutecznie wpłynie bezpośrednio na nieprzyjemny objaw.

Jest to też sposób na pomoc osobom, które doświadczają nadpotliwości w wyniku stresu czy silnych emocji w ogóle. Pojawiające się w takich sytuacjach nadmierne pocenie dodatkowo może nakręcać wspomniane emocje – ludzie doświadczają wtedy obaw, że plamy z potu zaczną być widoczne przez ubranie, czują więc lęk, wstyd, bezsilność, które zdecydowanie nie pomagają wyłagodzić i tak trudnych stanów. Co więcej, u niektórych nadpotliwość miejsc intymnych występuje np. tylko w sytuacjach zbliżeń z partnerką lub partnerem, co również może prowadzić do trudności o charakterze psychologicznym bądź relacyjnym, skutkując np. wycofaniem i unikaniem kontaktów seksualnych. Jak więc widać, może być to bardzo poważny problem, dlatego też warto korzystać ze wsparcia specjalistów, którzy mogą pomóc skutecznie pozbyć się dyskomfortu.

Leczenie nadpotliwości miejsc intymnych botoksem – co warto wiedzieć?

  • Przed zabiegiem pomocne może okazać się wykonanie tzw. testu Minora – jest to nic innego jak posmarowanie problemowego miejsca jodyną, a następnie posypanie go skrobią ziemniaczaną. Miejsca na skórze, w których dochodzi do nadmiernego wydzielania potu, zabarwią się na ciemny kolor. Dzięki temu specjalista będzie łatwiej mógł zaplanować punkty wstrzyknięcia toksyny botulinowej. Choć należy zauważyć, że test powinien być tylko wskazówką – zdarza się, że niektórych obszarów nie wykryje (zwłaszcza gdy nadmierna potliwość występuje tylko w konkretnych sytuacjach, jak np. wspomniane zbliżenia), co nie jest równoznaczne z tym, że zabieg nie jest wskazany.
  • Podanie botoksu w miejsca intymne ma podobne przeciwwskazania jak zabieg na każdym innym obszarze. Należą do nich: ciąża, aktywne infekcje w miejscu podania toksyny botulinowej, niekontrolowane lub źle leczone choroby przewlekły, jak chociażby cukrzyca, problemy z krzepnięciem i inne, które koniecznie należy omówić ze specjalistą podczas konsultacji wstępnej.
  • Zabieg z wykorzystaniem botoksu powinien przeprowadzać tylko i wyłącznie lekarz – tak też jest w naszych Klinikach Miracki, gdzie stawiamy na pełen profesjonalizm, co znacznie zwiększa szanse na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów, a także podnosi poziom bezpieczeństwa, co jest kluczowe.
  • A skoro przy bezpieczeństwie jesteśmy – czy botoksu na pewno nie należy się obawiać? Jeśli używa się środka dobrej jakości (można stosować tylko preparaty zarejestrowane do wskazań medycznych), podana została odpowiednia jego ilość, a specjalista ma doświadczenie, bardzo rzadko zdarzają się niepożądane efekty. Zwykle jest to np. zaczerwienienie czy obrzęk w miejscu wkłucia, które po kilku dniach znikają.
  • Pierwsze efekty widać zazwyczaj po około tygodniu od wstrzyknięcia botoksu, a utrzymują się przez około pół roku – po tym czasie można powtórzyć zabieg. Nie powinno się robić tego wcześniej (przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa).
  • Jaka jest skuteczność zabiegu? Wskazuje się, że w miejscu zaaplikowania toksyny botulinowej wydzielanie potu zmniejsza się nawet o ponad 85%!

Chcesz wiedzieć na ten temat więcej? Umów się na konsultację z naszym specjalistą – chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania: https://mirackiclinic.com/kontakt/

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.