Skip to main content

Czym zlikwidować nadmierne pocenie się?

Pocenie się to naturalny proces, który jest niezbędny dla właściwej termoregulacji i odprowadzania toksyn z organizmu. Jednak niekiedy zdarza się, że wytwarzanie potu jest nadmierne, co powoduje problemy natury higienicznej i estetycznej. To także często powód wycofania się z życia towarzyskiego i źródło znacznych problemów z pewnością siebie. Obecnie jednak istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z nadmiernym poceniem się, które oferuje zarówno chirurgia, jak i medycyna estetyczna.

Kiedy można mówić o nadmiernej potliwości?

Zwiększone wytwarzanie potu jest sytuacją normalną w takich przypadkach, jak wysiłek fizyczny, wysoka temperatura otoczenia, a niekiedy również silny stres. Jednak zdarza się, że nienaturalnie dużo potu powstaje bez prawidłowej, fizjologicznej przyczyny.

Nadmierna potliwość jest związana ze zbyt intensywną aktywnością gruczołów potowych. Ilość powstającego potu nie jest adekwatna do sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba, co wywołuje zawstydzenie, problem z pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu, nieestetyczne plamy i niechęć do nawiązywania kontaktów.

Nadmierna potliwość bywa też określana jako hiperhydroza i najczęściej dotyczy takich obszarów, jak wewnętrzna strona dłoni, stóp czy pach, choć może też występować w okolicy głowy, szyi, brzucha czy klatki piersiowej. W zdecydowanej większości przypadków ma charakter wrodzony. Możliwa jest jednak skuteczna walka z problemem dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie ma w swojej ofercie Klinika Miracki.

Metody leczenia nadmiernego pocenia się

Zanim osoby zmagające się z nadpotliwością zdecydują się na zabieg, najczęściej próbują poradzić sobie z problemem na własną rękę, stosując m.in. silne antyperspiranty czy blokery potu zawierające w składzie sole glinu. Ponadto dostępne są różnego rodzaju płyny, kremy i zasypki w postaci roll-onów. Najczęściej jednak tego typu produkty nie są skuteczne, wywołują silne podrażnienia skórne i rozwiązują kłopot jedynie częściowo.

Wśród metod stosowanych na nadpotliwość można wyróżnić iniekcje z toksyny botulinowej. Przeprowadzenie takiej procedury powoduje zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe, na skutek czego nie wytwarzają potu. Taka forma walki z nadmiernym poceniem zalecana jest głównie w przypadku, gdy problem z intensywnym poceniem występuje w obrębie pach.

Metoda wykorzystująca botoks pozwala uzyskać efekt, który wystarcza na okres od 6 do 13 miesięcy, co ściśle zależy od intensywności nadmiernego pocenia oraz indywidualnych predyspozycji danej osoby. Istotna jest tu również jakość zastosowanego preparatu i klinika, w której zostanie wykonany zabieg. Po upływie czasu procedurę z wykorzystaniem botoksu można jednak z powodzeniem powtórzyć. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to jedna z najczęściej wybieranych form rozwiązywania tego wstydliwego problemu.

Na nadpotliwość stosuje się także sympatektomię. To chirurgiczna metoda endoskopowa polegająca na przerwaniu pni nerwów współczulnych, przez co dochodzi do trwałego odnerwienia gruczołów potowych. W tym przypadku może jednak dojść do zjawiska nadpotliwości kompensacyjnej i nadmiernego wytwarzania potu w innym rejonie ciała.

Sposób na nadmierne pocenie – zabieg laserowy

Aby rozwiązać problem, jakim jest nadmierne pocenie, można skorzystać z szans, jakie dają innowacyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z nich jest zabieg laserowy, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Procedura stanowi sposób na trwałe pozbycie się problemu pocenia w danym obszarze. Zabieg polega na oddziaływaniu na gruczoły potowe wiązką lasera i emitowaniu ciepła, które je uszkadza, co powoduje, że przestają wytwarzać pot.

Obecnie zabiegi laserowe stają się coraz częściej wykorzystywane w leczeniu nadpotliwości. To najnowocześniejsze metody, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami oraz trwałymi rezultatami. Jednocześnie to procedury nieinwazyjne, które nie naruszają struktury skóry i mogą być stosowane bez obawy o uczulenie na składniki preparatów, które są wykorzystywane podczas innych rodzajów leczenia nadmiernego pocenia.