Skip to main content

Co to jest ciężkie czoło po botoksie?

Efekty wstrzyknięcia botoksu w czoło nie zawsze są takie, jakich oczekujemy, najczęściej ze względu na nieumiejętnie przeprowadzony zabieg. Dowiedz się, czym jest ciężkie czoło po botoksie i poznaj zalecenia zabiegowe, których powinnaś przestrzegać po ostrzykiwaniu problematycznego obszaru twarzy.

Efekt ciężkiego czoła po botoksie

Toksyna botulinowa zmniejsza aktywność mięśni i skraca czas skurczu, stąd jej szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ale nie tylko. Potocznie określany przez pacjentki botoks pozwala na wygładzenie zmarszczek i poprawę wyglądu skóry twarzy, szczególnie czoła i okolic brwi.

U części kobiet po iniekcji preparatu z toksyną botulinową pojawia się dyskomfort określany mianem „ciężkiego czoła”. Szczególnie często dotyczy to pań, które poddały się zabiegowi ostrzykiwania czoła botoksem po raz pierwszy. Wiedz, że to nieprzyjemne odczucie może być oznaką podania zbyt dużej ilości toksyny botulinowej lub też nieumiejętnie wykonanych iniekcji. Źle zrobiony botoks może objawiać się też asymetrią brwi lub ptozą (opadnięciem powieki górnej). Te nieestetyczne objawy mogą utrzymywać się przez 4-5 miesięcy.

Dlatego, zanim poddasz się zabiegowi likwidacji zmarszczek botoksem, dobrze zastanów się nad wyborem specjalisty, który przeprowadzi procedurę. Mimo iż sam zabieg jest małoinwazyjny, niepożądane efekty mogą utrzymywać się miesiącami, wpływając niekorzystnie nie tylko na Twój wygląd, ale i stan psychiczny. Pamiętaj, użycie neurotoksyny wymaga dużej precyzji, wiedzy dotyczącej anatomii twarzy i wysokich umiejętności od lekarza! Wiedz, że powinna to być toksyna botulinowa zarejestrowana do wskazań medycznych.

Usuwanie zmarszczek botoksem a zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio zabiegu należy ograniczyć kładzenie się na twarzy i nie masować świeżo ostrzykniętego czoła. Nie powinno się też gwałtownie pochylać i zadzierać głowy. Pochylanie głowy wymusza np. czytanie książki, czy korzystanie ze smartfona, tabletu, warto więc ograniczyć te czynności w pierwszej dobie po zabiegu. Odradzamy też robienie makijażu bezpośrednio po iniekcjach (lepiej odczekaj 24-48 godzin). Niewskazane jest też korzystanie z sauny i uprawiania ćwiczeń fizycznych przez kilka kolejnych dni. Rekomendujemy, aby zrezygnować z zabiegów na twarz, które wiążą się z uciskaniem, pocieraniem i masowaniem skóry przez około 2 tygodnie od iniekcji (np. masaż Kobido). Przez kilka dni po zabiegu nie powinno się wykonywać peelingów.

Zalecamy unikać też solarium oraz intensywnej ekspozycji na słońce. Złym pomysłem są też długie gorące kąpiele (zamiast tego bierz krótkie prysznice w letniej wodzie). Wiedz, że wysoka temperatura przyspiesza metabolizowanie preparatu i może sprawić, że siniaczki oraz opuchlizna pozabiegowa będą bardziej widoczne. Po iniekcjach preparatu z botoksem należy zachować abstynencję przez kilka dni. Z uwagi na wahania ciśnienia, odradzamy latanie samolotem oraz nurkowania przez dobę od wykonania zabiegu.

Po botoksie warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, traktuj twarz z delikatnością, gdyż powstałe podrażnienia skóry mogą zaburzać działanie wstrzykniętego preparatu z toksyną botulinową.

Pamiętaj, zabieg  usuwania zmarszczek botoksem powinien wykonać doświadczony lekarz medycyny estetycznej, a nie kosmetolog, czy kosmetyczka! W naszej klinice pracuje zespół kompetentnych i wykwalifikowanych ekspertów. Tak więc, jeśli chcesz mieć pewność, że rezultaty wstrzyknięcia toksyny botulinowej w zmarszczki na czole będą zadowalające, umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki.