Skip to main content

Botoks na bruksizm. Efekty przed i po leczeniu bruksizmu botoksem

Bruksizm, czyli mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy, to problem, który objawia się przede wszystkim niekontrolowanym, mocnym zaciskaniem szczęki oraz zgrzytaniem zębów w nocy podczas snu. Wbrew pozorom nie jest to mało znacząca dolegliwość – może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych i estetycznych. Pacjenci, którzy cierpią na bruksizm i nie podejmują się jego leczenia, muszą liczyć się z tym, że po pewnym czasie to schorzenie odciśnie swoje piętno nie tylko na ich stanie uzębienia, lecz także samopoczuciu i wyglądzie twarzy. Od jakich problemów możemy uciec, decydując się na leczenie bruksizmu? I jakie efekty może przynieść leczenie bruksizmu toksyną botulinową?

Botoks na bruksizm – diagnoza i objawy przed zabiegiem leczenia bruksizmu botoksem

Na początku warto zaznaczyć, że bruksizm jest chorobą, która niekiedy bywa dla pacjenta sporym zaskoczeniem. Mocne zaciskanie zębów nie jest bowiem czymś, na co zwracamy na co dzień szczególną uwagę, podczas gdy nocne zgrzytanie zębów zazwyczaj są w stanie wychwycić tylko nasi bliscy.

Dlatego najczęściej objawy bruksizmu dają o sobie znać podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym – specjaliści stomatologii już na pierwszy rzut oka mogą zauważyć problem nadmiernego ścierania szkliwa na zębach pacjenta. Dodatkowo stomatologiczne symptomy bruksizmu mogą stanowić m.in. krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość czy rozchwianie zębów.

Negatywne skutki uboczne bruksizmu obejmują także zmiany w wyglądzie twarzy, która traci swoje naturalne proporcje w okolicy żuchwy i staje się bardziej ,,męska”, co jest bardzo zauważalne przede wszystkim u kobiet. Pacjenci, którzy mają do czynienia z bruksizmem, nierzadko skarżą się również na częste bóle głowy i szyi, które pojawiają się rankiem, a także zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak działa botoks? Efekty po zabiegu leczenia bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej 

Toksyna botulinowa, czyli ten preparat, który większości pacjentów kojarzy się głównie z redukcją zmarszczek, jest także substancją, którą lekarze medycyny estetycznej wykorzystują jako metodę leczenia bruksizmu. Zastosowanie toksyny botulinowej pozwala na ograniczenie mimowolnej i nadmiernej aktywności mięśni, która prowadzi do zgrzytania zębami czy zaciskania szczęki. Leczenie bruksizmu botoksem blokuje przepływ impulsu mięśniowego do mięśni żwaczy, dzięki czemu możliwe jest ich obkurczenie i rozluźnienie.

Pozytywne skutki działania toksyny botulinowej pacjent może odczuć już zaledwie po 2-3 dniach od wykonania zabiegu – problem zaciskania i zgrzytania zębami zostaje skutecznie wyeliminowany z użyciem toksyny botulinowej. Znika napięcie mięśniowe w obrębie twarzy i szyi, co przekłada się także na na lepszą jakość snu oraz podniesienie komfortu życia – w trakcie działania preparatu pacjent budzi się bardziej wypoczęty i rzadziej doskwiera mu ból głowy czy spadek koncentracji. Efekty zastosowania botoksu w leczeniu bruksizmu są także widoczne w ogólnym kształcie naszej twarzy – toksyna pozwala wyszczuplić twarz, która nabrała objętości poprzez mimowolne zaciskanie szczęki.

Dlaczego warto wybrać zabieg leczenia bruksizmu botoksem?

Istnieją różne sposoby leczenia bruksizmu. Stomatolog lub fizykoterapeuta stomatologiczny może zalecić np. stosowanie specjalnej nakładki (szyny relaksacyjnej) na zęby, która ogranicza możliwość zgrzytania zębami, a tym samym ścierania szkliwa. Jest to jednak metoda, która działa jedynie doraźnie na problem bruksizmu podczas snu. Botoks działa natomiast bezpośrednio na mięśnie żwaczy – rozluźnia mięśnie, których nadmierna praca powoduje wszystkie powyższe problemy. Zabieg leczenia bruksizmu za pomocą botoksu jest niezwykle krótki – trwa od kilku do kilkunastu minut, zaś jego efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.

Czy stosowanie botoksu w celu osłabienia napięcia mięśni kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania narządu zgryzu jest bezpieczne? Tak, zabieg nie daje powikłań, jeśli jest przeprowadzany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, który wcześniej wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania do zabiegu leczenia bruksizmu botoksem.

Niemniej, warto zaznaczyć, że napięcie mięśniowe, które prowadzi do bruksizmu, bardzo często jest wywołane ogólnym napięciem psychicznym i długotrwałym stresem, dlatego w czasie utrzymywania się efektów warto rozważyć wdrożenie specjalnych technik relaksacyjnych lub terapii psychologicznej, by utrzymać rezultat na dłużej. Jeśli natomiast bruksizm wynika z wad zgryzu, stanu zębów po ekstrakcji, bezsenności czy refluksu żołądka, warto skonsultować tę przypadłość z różnymi specjalistami, by wyleczyć problem u źródła.

Przynosimy ulgę pacjentom cierpiącym na bruksizm dzięki terapii botoksem. Jeśli chcesz do nich dołączyć, umów się na konsultacje w naszych klinikach w Warszawie, Łodzi, Katowicach czy Krakowie.

0